TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU TOPLANDI


TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Genel Kurulda gündem dışı konuşmalar ve grup başkanvekillerinin değerlendirmelerinin ardından siyasi parti gruplarının gündeme ilişkin önerileri ele alındı.

23 Haziran 2022 Perşembe 16:00


Gündem dışı söz alan MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman "Amasya Tamimi'nin yayınlanmasının yıl dönümü", Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman "Aile kurumunun karşılaştığı sorunlar" ve AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez "Atatürk'ün Amasya'ya gelişinin 103. yıl dönümü" ile ilgili gündem dışı konuşma yaptı.

Daha sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, Marmaris'te çıkan orman yangınıyla ilgili gelişmelerin, bazı sosyal medya hesapları yerine Tarım ve Orman Bakanlığının hesaplarından verilen bilgilerden takip edilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Bülbül, yürütülen başarılı çalışmalarından dolayı başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere güvenlik güçlerini kutladı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, "hükümetin öngörüsüzlüğü ve planlama eksikliği" sonucu, geçen yıl yaşanan orman yangınlarının bu yıl tekrarlanmaya devam ettiğini ifade etti. Dervişoğlu, "Gece görüşlü helikopterlerin hala envanterimizde bulunmaması kolay kabul edilecek bir durum değildir. Aynı felaketler yaşanmaya devam ederse bu sorumluluktan kurtulamayacaksınız." dedi.

Dervişoğlu, Yunanistan'ın adaları hukuksuz şekilde silahlandırması ve askeri üs kurmasının asla kabul edilemeyeceğini kaydetti.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, ekonomiye ilişkin eleştirilerde bulundu.

CHP Grubu adına söz alan Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Marmaris'te çıkan yangını anımsattı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'nin "gece görüşlü helikopterler 4 Temmuz'da geleceğini" söylediğini aktaran Gündoğdu, "Bu nasıl bir aymazlık? Adım atmak için neden yangının başlaması bekleniyor, bunu anlamayabilmiş değiliz." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, operasyonlarda şehit olan askerlere rahmet dileyerek "Terörün kökünü kurutana kadar mücadele etmek boynumuzun borcudur." ifadesini kullandı.

Ek bütçe kanun teklifini gelecek hafta Genel Kurulda ele almayı planladıklarını bildiren Elitaş, "Ek bütçe; toplanan gelirleri, kamu kaynaklarını yine milletle paylaşma adına yapılan bir düzenleme." diye konuştu.

Maaş alan kesimlerde yüzde 40 civarlarında bir artış sağlanacağını belirten Elitaş, ek bütçenin yüzde 22'sinin maaş ödemelerine gideceğini bildirdi.

CHP, MHP, İYİ Parti grupları adına yapılan açıklamalarda da teröristlerle çıkan çatışmalarda şehit olan askerlere rahmet dilendi.

TBMM Genel Kurulunda İYİ Parti'nin "Devlet kurumları", HDP ve CHP'nin "Orman yangınlarına" ilişkin grup önerileri ayrı ayrı görüşüldü.

Partisinin grup önerisi üzerine söz alan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, devletin kurumlarıyla görünür olduğunu vurgulayarak, "Bütün kurumlarıyla devlet, Türk milletinin varlığının yarınlara taşıyabileceği ne varsa kıymetlendiren, bunları geliştirebilen, güçlendirebilen, iradesinin de görünebilme imkanını bulabildiği cihazın ismidir." dedi.

"Türk milleti fakirse devletin kurumları niçin itibarlıdır?" sorusunu soran Ağıralioğlu, "Türk milleti geçim zorluğu çekiyorsa devletin kurumları niçin başarılıdır? Türk devleti, kurumlarıyla Türk milletinin varlığına nezaret edecek olan aklı, istihdam politikasını, üretim kapasitesini, liyakatli istihdam edebilme organizasyonunu, muhasebe edebilmeyi, doğru ile yanlışı tefrik edebilme kabiliyetini göstermek zorundadır." diye konuştu.

AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti'nin köklü ve güçlü bir devlet olduğunu, devletin bütün kurumlarının güçlenmesi, hizmet ağının daha sağlıklı hale gelmesi için büyük mücadele verdiklerini belirtti.

Partisinin grup önerisi üzerine konuşan HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ise ormanların korunmasının anayasal güvence altında olduğunu dile getirdi. Ekosistemin korunması açısından ormanların çok büyük bir öneme sahip olduğuna dikkati çeken Toğrul, küresel iklim krizi ve orman alanlarının niteliklerinin değişmesi gibi birçok nedenle Türkiye'deki orman varlıklarının her geçen gün azaldığını söyledi. Toğrul, orman yangınlarına karşı kiralanan uçakların yeterli olmadığını, yangınlara karşı gerekli önlemlerin alınmadığını, hükümetin algı operasyonu yaptığını iddia etti.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin de partisinin grup önerisi üzerinde yaptığı konuşmada geçen yıl yaşanan yangınlar daha hafızalarda silinmemişken bu yıl da yangınların başladığını belirtti.

Girgin, küresel ısınmaya bağlı olarak Akdeniz havzasında yangınların artacağı, bunun için yerinde önlemlerin alınmasına ilişkin uyarılar yaptıklarını ancak hükümetin bu uyarılarını dikkate almadığını ileri sürdü.

Genel Kurulda İYİ Parti, HDP ve CHP'nin grup önerileri kabul edilmedi.

Görüşmelerin ardından, Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerine geçildi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.