TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AK PARTİ'Lİ ÖZŞAVLI'NIN BASIN TOPLANTISI


AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özşavlı, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Sultan 2. Abdülhamid'i devirme hırsıyla gözleri kararan İttihatçıların, Ermeni, Bulgar ve Makedon çetecilerle iş birliği yaptığını anlattı.

13 Mayıs 2022 Cuma 17:20

İttihatçılar ile Ermeniler'in İstanbul'da düzenlediği gösterinin fotoğrafını gösteren Özşavlı, Akşener'in kullandığı ifadenin, oradaki afişlerde Osmanlıca ve Ermenice yer aldığını söyledi. Bu olayların ardından Osmanlı Devleti'nin büyük bir çöküş sürecine girdiğine dikkati çeken Özşavlı, şöyle devam etti:

"İttihatçıların gözü o kadar kararmıştı ki ülkeyi bölmek isteyen Ermeniler ile dahi iş birliği yaptılar. Üzülerek ifade ediyorum; bu ifadeleri, 1908'de Sultan Abdülhamid'i devirmek isteyenler de kullanmış. Tarih tekerrür ediyor. Bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ı devirme hırsıyla gözleri kararmış olan muhalefet, ülkeyi bölmek isteyen HDP ile iş birliği yapıyor. Hiçbir ortak noktaları olmamasına, ideolojik anlamda birbirinden çok farklı olmalarına, tam anlamıyla bir ten ve doku uyuşmazlığı bulunmasına; hele hele HDP'nin PKK'nın piyonu olduğunu bilmelerine rağmen iş birliği içerisinde olmaları bana, 1908-1909'u hatırlatıyor."

Özşavlı, bu sürecin 114 yıl önce felaketle sonuçlandığını, tekrarının yaşanmaması gerektiğini belirterek, "Allah korusun bunlar iş başına geldiği zaman ülkeyi nasıl yönetecekler? HDP'ye nasıl 'dur' diyecekler?" sorularını yöneltti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.