TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

HDP'Lİ EKSİK'İN BASIN TOPLANTISI


HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 2021 Dünya Hava Kirliliği Raporu'na göre, Avrupa'nın havası en kirli kentinin Iğdır olduğunu ifade etti

13 Mayıs 2022 Cuma 14:41

HDP'li Eksik, Temiz Hava Hakkı Platformu raporuna göre ise şehirdeki ölümlerin üçte birinin hava kirliliğinden kaynaklandığını aktararak, Iğdır'daki hava kirliliğinin nedenleri arasında hava sirkülasyonu olmamasının yer aldığını belirtti.

Iğdır'daki hava kirliliği sorununun bir nedeninin de iktidarın yanlış politikaları olduğunu savunan Eksik, "İktidar, Iğdır'daki hava kirliliğinin çözülmesiyle ilgili tek bir adım atmıyor. Doğal gaz boru hattı Iğdır'ın yanı başından geçmesine rağmen Iğdır'da sadece iki mahallede doğal gaz mevcut. Iğdır'ın geri kalan mahallelerinde maalesef doğal gaz kullanılamıyor." diye konuştu.

Fosil yakıtların da havayı kirlettiğine dikkati çeken Eksik, hava kirliliğinin önlenmesi için şehrin çevresinin ağaçlandırılması ve şehirde bu sorunun çözümü için araştırma merkezi kurulması gerektiğini vurguladı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.