TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU TOPLANDI


TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.

12 Mayıs 2022 Perşembe 15:08

Bilgiç, Genel Kurulda üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Serkan Bayram "Engelliler Haftası" hakkında konuştu.

Valiler Kararnamesi ile Afyonkarahisar'a atanan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Kübra Güran Yiğitbaşı'nın ilk başörtülü vali olduğunu belirten Bayram, bu tür atamalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İlkleri yaşatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve partisine teşekkür eden Bayram, bundan sonraki süreçte engelli vali, büyükelçi ve rektör ataması yapılmasını görmek isteğini söyledi.

Engelli hakim ve savcı adaylarının önündeki engelleri kaldıran TBMM'ye ve milletvekillerine de teşekkür eden Bayram, öte yandan 24. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan milli güreşçi Mehmet Ali Yiğit'i tebrik etti.

Engellilerin, kendilerine fırsat tanındığında çok başarılı olduklarına dikkati çeken Bayram, görme engelli bir kişinin yazdığı şiiri okudu.

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar "mesleki ve teknik eğitim", MHP Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay ise "Eczacılık Günü" hakkında gündem dışı konuşma yaptı.

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, terörle mücadelede önemli görev üstlenen güvenlik korucularının, diğer kolluk güçlerinin haklarına sahip olması gerektiğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati hakkındaki bir skecin, televizyon kanalında yayımlanmasının engellendiğini öne süren Usta, "Hükümet, makul bir mizaha bile artık tahammül edemez duruma gelmiştir. Baskı ve yasak toplumun her kesimi tarafından hissedilmektedir. Milletimizin, Nebati'ye gülmek için herhangi bir skece de ihtiyacı yoktur. Sayın Bakan zaten gerek yaptıkları gerekse konuşmalarıyla kendisini yeteri kadar gülünç duruma düşürmektedir." ifadesini kullandı.

Suriyeli sığınmacılar konusunun, TBMM Genel Kurulunda özel bir oturumda, milletin şahitliğinde istişare edilmesi gerektiğini belirten Usta, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan, bu çağrılarına kulak vermesini istedi.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Türkçe'nin, Karamanoğlu Mehmet Bey'in fermanıyla 13 Mayıs 1277'de resmi devlet dili ilan edildiğini anımsattı.

Bu tarihin Türk Dil Bayramı olarak kutlandığına işaret eden Bülbül, "Türk Dil Bayramı olarak kutladığımız 13 Mayıs 1277 tarihli fermanın 745. yıl dönümünde, millet ve milliyet şuurumuzun en önemli unsuru olan Türkçemizin sonsuza kadar yaşamasını diliyor, Türk Dil Bayramı'nı kutluyoruz." diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, cezasızlığın, yeni faciaların davetiyesi olduğunu belirterek, Soma maden faciasına ilişkin davanın cezasızlıkla sonuçlandığını savundu.

Kovid-19 salgını sürecinde başlatılan müzik kısıtlamasını eleştiren Beştaş, bu kısıtlamanın sektöre zarar verdiğini ve özel hayata müdahale olduğunu dile getirdi. Bu kısıtlamanın kaldırılması talebinde bulunan Beştaş, "AKP iktidarının müziğe ve eğlenceye olan nefret, kin ve düşmanlığı bitmedi." ifadesini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, kadınların, canla başla, emekle bir toplumu inşa ettiğini vurguladı.

Kadınların kendilerini ifade edebilmesi, özgürce konuşabilmesi ve istediği yaşam biçimini tercih edebilmesinin, onların hakkı olduğuna işaret eden Özkoç, "Bu hakkı engellemek yasalarımızda en büyük suçtur. Televizyonlarda kadınların nasıl giyineceği, nasıl konuşacağı, toplumda kendilerini nasıl ifade etmeleri gerektiği konusunda ahkam kesen anlayışı kesinlikle reddediyoruz. Kadınlara ne yapmaları gerektiğini söyleme cesaretini bulan anlayış, kadınların üstün cesareti karşısında yok olup gidecektir." diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, dün yayımlanan Valiler Kararnamesi'yle atamaların yapıldığını anımsatarak, "Valiler Kararnamesi'yle, başı açık, başı kapalı, hiçbir kılık kıyafet ayrımı yapmaksızın atanan bütün valilerimizin, illerinde en güzel ve faydalı hizmetleri yapmasını diliyorum." diye konuştu.

3600 ek gösterge konusunda geniş bir spektrum içinde hemşirelerin de yer aldığı düzenleme hazırladıklarını anlatan Akbaşoğlu, bu düzenlemenin temmuza kadar yasalaşacağını bildirdi.

Akbaşoğlu, partisinin, atacağını söylediği ve attığı tüm adımları sıralayarak, temmuz itibarıyla memur ve emekli maaşlarına yönelik düzenleme yapacaklarını ve alım gücünü artıracaklarını belirtti.

Muhammet Emin Akbaşoğlu, 14 Mayıs Cumartesi günü hizmete açılacak Rize-Artvin Havalimanı'nın hayırlı olmasını diledi. Akbaşoğlu, öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği dördüncü sondaj gemisinin de yakında Türkiye limanlarına demir atacağını kaydetti.

AK Parti'li Akbaşoğlu, AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak 2023 seçimlerinde milletin teveccühünü tekrar alacaklarını sözlerine ekledi.

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmalar ve grup başkanvekillerinin yerlerinden söz almasının ardından partilerin gündeme ilişkin önerilerine geçildi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, partisinin "emeklilikte yaşa takılanlar (EYT)" ile ilgili verdiği önergesinin bugün ele alınmasına dair grup önerisi üzerinde söz aldı.

Sorunun yaklaşık 4 milyon 700 bin kişiyi doğrudan ilgilendirdiğini belirten Usta, "Bu konu dün Genel Başkanımız sayın Meral Akşener tarafından da grup toplantısında bütün hesabı kitabı yapılmış, iyi çalışılmış bir çözüm önerisiyle toplumla paylaşıldı." dedi.

İYİ Parti olarak bu çalışmayı yaparken bazı temel ilkelerle hareket ettiklerini dile getiren Usta, bu ilkelerin başında hakkaniyetin tesisinin geldiğini vurguladı.

Konuyu bir sosyal yardım olarak değil, bir hak kaybının giderilmesi şeklinde ele aldıklarını anlatan Usta, meselenin sosyal kaynaklarla karşılanmasının da kendileri için önemli olduğunu aktardı.

Hayata geçirilecek uygulamadan kaynaklı mali yükün, sosyal güvenlik üzerinden değil, bütçe tarafından oluşturulacak özel kaynaklarla karşılanmasının da önem taşıdığını anlatan Usta şöyle devam etti:

"Düzenlemenin basit ve anlaşılabilir olması lazım. Bu düzenleme için 'Sadece şu vakte kadar müracaat edenler faydalanır. Ondan sonra müracaat edenler faydalanmaz.' şeklinde insanları panik halinde hareket etmeye sürükleyecek bir düzenleme olmaması lazım. Yaş sınırı nedeniyle beklemek durumunda olan hiç kimsenin paniklemesine ihtiyaç yok. Bugüne kadar AK Parti hükûmetleri bu konuyla ilgili olarak bir tane doğru düzgün hesap ortaya koymamıştır. Varsa hesapları çıksın söylesinler. Öngörülen yıllık maliyet, hazine garantileri kapsamında ödediğimiz ama geçmediğimiz köprüler, yolların yıllık maliyetinden daha az olacaktır."

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da EYT'nin toplumda adı en çok bilinen bir kısaltma olarak karşılarında durduğunu ileri sürdü.

EYT'lilerin güçlü bir örgütlenme ile seslerini herkese duyurduğunu ifade eden Kenanoğlu, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuya 'erken emeklilik' tanımı getirdi ancak muhtemelen seçime yakın bir zaman içerisinde EYT'lilere yönelik kademeli de olsa bir düzenleme yapılacak gibi gözüküyor." dedi.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut da 1999'da çıkarılan yasayla birlikte SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensubu olarak çalışanların büyük mağduriyet yaşamaya başladığını savundu.

Çıkarılan yasayla 4447 sayılı yasanın geriye doğru işletilmesinin, yaşanan mağduriyetin temelini oluşturulduğunu ileri süren Barut şöyle konuştu:

"Çalışanlar, çıkarılan bu yasayla büyük bir mağduriyet yaşadı ve kazanılan haklarının da gasbedilmesine neden oldu. Bir yasa toplum yararına olması ve insanların mağdur edilmemesi için çıkarılır ama bu yasa bu gerçeği maalesef ortadan kaldırdı. EYT'li yurttaşlarımızın bugün yaşadıkları asla ve asla kader değildir. Olsa olsa bir mahkumiyettir. EYT'lilerin istediği, yasanın geriye dönük değil çıkış tarihinden itibaren uygulanmasıdır. EYT'lilerin sesini Mısır'daki sağır sultan duydu ama AKP iktidarı duymadı. Eğer siz duymuyorsanız onlar seslerini 15 Mayıs'ta İstanbul'da milyonlarca EYT'linin katılımıyla yapacağı mitingde duyuracak."

AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin ise göreve geldikleri günden beri milletin sorunları, talepleriyle ilgilendiklerini; bu sorun ve taleplerin önündeki engelleri ortadan kaldırmak üzere gayret ortaya koyduklarını söyledi.

Milletten yetki aldıktan sonra ilk yaptıkları işin, emeklilerin sorunları ile ilgilenmek ve onların standardını yükseltecek düzenlemeleri hayata geçirmek olduğunun altını çizen Yegin şunları kaydetti:

"Bu alanda çok önemli reformları hayata geçirdik. Ayrıca Türkiye'nin her meselesi, hükûmetimizin ve ittifakımızın meselesidir. Milletimizin her talebini gerçekleştirmeyi arzuladığımız ve bunun için canla başla çalıştığımız bir gerçektir. Burada sosyal güvenlik alanına dair meselelerin, taleplerin üstü örtülmeye çalışılıyor izleniminin oluşturulmaya çalışıldığını görüyoruz. Türkiye'nin imkanları ve şartlarını dikkate alarak her sorunu çözme gayretinde olduğumuz gibi sosyal güvenlik alanı üzerine de kafa yoruyor, çalışıyor ve sorumlu siyaset anlayışı ile karar aşamasındaki meseleleri, talepleri siyasete malzeme etmeden sorumluluk hassasiyetiyle kamuoyuyla paylaşıyoruz."

Görüşmeler sonrasında öneri kabul edilmedi.

CHP'nin "eczacıların yaşadığı sorunlar", HDP'nin "Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği" ile ilgili verdiği araştırma önergelerinin, bugün ele alınmasına dair grup önerileri de reddedildi.

Grup önerilerinin ardından, kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin düzenlemeleri içeren Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.