TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

HDP'Lİ KOÇYİĞİT'İN BASIN TOPLANTISI


HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi.

13 Ocak 2022 Perşembe

Enes Kara'nın videosunda ve mektubunda yaşadığı koşulların anlattığını belirten Koçyiğit, "Bu mektup ve videonun kendisi aslında hepimizin sarsılarak bir kez daha kendisine gelmesine neden oldu. Bütün Türkiye kamuoyunu da gerçek anlamda bir yasa boğduğunu ifade etmemiz gerekiyor." ifadesini kullandı.

Öğrencilerin barınma sorunlarını defalarca dile getirdiklerini anlatan Koçyiğit, "Ne yazık ki devlet sosyal devlet olduğunu unutmuş durumda ve yavaş yavaş çocuklarımız cemaat yurtlarına aslında teslim ediliyor." görüşünü savundu.

Kadınların genel anlamda ciddi yoksulluk yaşadığını dile getiren Koçyiğit, "Kadın işsizliği yüzde 30'ların üzerine çıkmış durumda ama bu yoksulluğun bir diğer görünmeyen yüzü var o da kadınların yaşadığı regl yoksulluğu. Yani kadınların hijyenik pede ulaşamaması meselesi var. Bu da ne yazık ki Meclisimizde hiç konuşulmayan, üzeri örtülen gerçeklerden birisi." diye konuştu.

Konuya ilişkin bir kanun teklifi verdiklerini anımsatan Koçyiğit, "Bu ürünlerin ücretsiz olması ya da hiç değilse yüzde 18 KDV alınmamasına dönük bir teklifte bulunduk ama ne yazık ki erkek Meclis'imiz, erkekler korosu haline gelen Meclis'imiz bu konuda da hiçbir duyarlılık göstermiyor." dedi.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.