TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP UKRAYNA HEYETİNİ KABUL ETTİ


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eş-Başkanı Rüstem Umerov ve beraberindeki parlamenter heyetini kabul etti.

12 Ocak 2022 Çarşamba

Şentop kabulde, Ukrayna ile bir yandan mevcut iş birliği alanları derinleştirilirken diğer yandan da yeni iş birliği alanları oluşturulduğunu söyledi. İki ülke parlamentoları arasındaki ilişkilerin de artmakta olduğunu memnuniyetle gözlemlediğini ifade eden Şentop, parlamentolar arasında kurulacak diyalog ve yakın iş birliği ortamının halkları da birbirlerini daha yakından tanımalarına zemin oluşturacağına işaret etti. Mustafa Şentop, Ukrayna ile 2021’de 7,3 milyar dolara yükselen ikili ticaret hacminin yine de yeterli olmadığına vurgu yaparak, “10 milyar Dolar ticaret hacmi hedefimiz baki” dedi.

Türkiye’nin, Ukrayna’da yaşanan sorunların barışçıl yollarla çözümü için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirten Meclis Başkanı Şentop, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve siyasi egemenliğine tam desteğimizi bir kez daha teyit etmek isterim” diye konuştu.

Kırım ile ilgili olarak, “Türkiye, Kırım’ın yasadışı ve gayrıimeşru ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır” diyen Şentop, Kırım Tatarlarının yerli halk statüsünün parlamentoda kabulünün de önemli bir adım olduğunu kaydetti. Ermeni tezlerini destekleyen yasa tasarılarının geri çekilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Şentop, “İlişkilerimizi böyle işlerle gölgelemek isteyenlerin azınlıkta olduğunu, Ukrayna yönetiminin bu konuda baştan beri sağduyulu ve ilkesel bir yaklaşım ortaya koyduğunu biliyoruz. Bunlar karşısında sağduyulu yaklaşımın sürmesini arzu ediyoruz” dedi.

Meclis Başkanı Şentop ayrıca Ukrayna’da faaliyet gösteren FETÖ iltisaklı okulların Türkiye Maarif Vakfı’na devrine yönelik Türkiye’nin beklentisini hatırlattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.