TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU


TBMM Genel Kurulunda, ücret ve maaşların asgari ücret tutarından gelir ve damga vergisi alınmamasını da içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

22 Aralık 2021 Çarşamba 23:59

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.

Meclis Başkanvekili Bilgiç, üç milletvekiline gündem dışı söz verdi. Milletvekillerin konuşmasının ardından siyasi partilerin grup başkanvekilleri yerinde söz aldı.

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Erhan Usta, "Maraş katliamının" yıl dönümü olduğunu belirterek olaylarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi.

Usta, zam yağmurunun devam ettiğini, vergi ve harçlara yüzde 30'dan fazla zam geldiğini anlattı. Daha önce de motorlu taşıtlar ve emlak vergilerinin arttırıldığını dile getiren Usta, kurdaki düşüşün akaryakıt fiyatlarına yansıtılmadığını vurguladı. Usta, "Son bir ay içerisinde benzine yüzde 43, motorine yüzde 40 ve LPG'ye de yüzde 32 zam geldi. Kurdaki düşüşlerin akaryakıt fiyatlarının aşağıya çekilmesine değil, vergiye yansıtılacağı yönünde bir kararname çıktı. Vatandaşa 'Kurdaki düşüşü bire bir fiyata yansıtın.' diyorsunuz ama devleti yönetenler bunu yapmıyor. Devleti yönetenlerin tutarlı olması gerekir." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bu haftanın Mehmet Akif'i anma haftası olduğunu hatırlatarak Akif'in Türk tarihinde önemli izler bıraktığını söyledi. Hükümetin attığı yerli ve milli adımlara dikkati çeken Turan, "Bu adımlarımız koronavirüse karşı geliştirilen aşıda da kendini gösterdi. TURKOVAC aşımız yıl sonunda milletin hizmetine sunulacak. Gerekli onay alınarak üretim ve kullanma aşamasına geldik. Kovid-19'a karşı aşı üreten 9 ülkeden biri olduk. Önümüzdeki haftadan itibaren vatandaşlar aşı olabilecek." ifadelerini kullandı.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, bu haftanın Mehmet Akif Ersoy'u anma haftası olduğunu anımsatarak Akif'i rahmetle andı. Bülbül, İran sınırından Türkiye'ye sokulmak üzere 462 kilogram uyuşturucunun ele geçirildiğine işaret ederek 2021 yılı içerisinde de Ticaret Bakanlığına bağlı gümrük birimlerince Mersin ve İskenderun limanları ile Kapıkule sınırı başta olmak üzere birçok yerde uyuşturucu madde yakalandığını kaydetti. Bülbül, 2021 yılı içerisinde yakalanan uyuşturucu miktarının 10 tonu aştığını vurguladı.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç da seyyar satıcıların sorunlarını anlatarak hükümetin farklı sektörde seyyar satıcılık yapan vatandaşların sorunlarını çözmesini istedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise TURKOVAC aşısının acil kullanım onayı almasından çok büyük bir memnuiyet ve sevinç duyduklarını belirtti. Altay, sağlık çalışanlarının ekonomik haklarıyla ilgili daha önce yapılan çalışmanın şimdilik askıya alınmasından da büyük bir üzüntü duyduklarını söyledi. Kurdaki düşüşe dikkati çeken Altay, akaryakıt fiyatlarını da düşmesi gerektiğini ancak hükümetin fakirden alıp zengine veren bir yaklaşım sergilediğini savundu.

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmaların ardından siyasi parti gruplarının önerileri ayrı ayrı ele alındı.

CHP'nin "Konut Yapı Kooperatiflerinde yaşanan mağduriyetler", İYİ Parti'nin "uyuşturucu kullanımı", HDP'nin "sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlar" ile ilgili araştırma önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılması önerileri görüşüldü. Görüşmelerin ardından yapılan oylamada, söz konusu öneriler kabul edilmedi.

AK Parti'nin, TBMM'nin çalışma takvimine ilişkin grup önerisi de görüşüldü. Kabul edilen öneriyle, ücret ve maaşların asgari ücret tutarından gelir ve damga vergisi alınmamasını da içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi gündemin ilk sırasına alındı.

Kanun teklifi görüşmelerinin bugün tamamlanması durumunda Genel Kurul, yarın ve önümüzdeki hafta toplanmayacak.

Genel Kurulda, Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.

Teklifin tümü üzerine konuşan İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, asgari ücrette yüzde 50 oranında artış olduğunu anımsatarak, bu artışı desteklediklerini belirtti.

Enflasyonun hızla yükseldiğini dile getiren Usta, "Bizim diğer bir önerimiz, çalışanların gelirlerindeki bu kısmi artışı koruyabilmesi için her üç ayda bir enflasyon farkı uygulaması mutlak surette getirilmelidir. Bu, işin olmazsa olmazıdır. Yoksa kaşıkla verdiğimizi kepçeyle alacak bir sistemi kurmuş oluruz. Çünkü maalesef Türkiye çok yüksek bir enflasyon yaşayacak." diye konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün açıkladığı ekonomiye ilişkin kararları hatırlatan Usta, "Hedef 2023, hedef 2053 derken hedef 1973 yaptınız. Türkiye'nin 50 yıl önce terk ettiği bir modeli getirdiniz. Rahmetli Turgut Özal, bu modelin ne kadar büyük bir hata olduğunu, 1980'li, 1990'lı yıllarda Türkiye'yi nasıl ipotek altına alan bir yanlış olduğunu söylüyor. Şimdi onu bir modelmiş gibi ortaya koydunuz." ifadelerini kullandı.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da asgari ücrette yapılan artışa işaret ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği müjdeyle asgari ücrette tarihi bir artış sağlandığını söyledi.

Kalaycı, "Asgari ücret yüzde 50,4 artırılarak 4 bin 253 lira 40 kuruşa yükseltilmiştir. Ayrıca, asgari ücretten vergi alınmaması ve tüm işçilerin ücret gelirlerinin asgari ücrete kadar kısmından gelir ve damga vergilerinin kaldırılması konusunda da tarihi mutabakat sağlanmıştır. Asgari ücrette enflasyonun çok üzerinde bir zam belirlenmesi ve vergi alınmaması kararı hayat pahalılığından dolayı zor günler geçiren, ekonomik zorluklara direnen başta asgari ücretliler olmak üzere tüm çalışanları memnun etmiş, yüreklere su serpmiştir. Zafer Cumhurbaşkanı'mızındır, zafer Cumhur İttifakı'nındır, zafer işçi ve işveren sendikalarımızındır." değerlendirmesinde bulundu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, ekonomide büyük bir kaos yaşandığını ve kimsenin yarını göremediğini ileri sürdü.

Yurttaşlar yoksullukla, işsizlikle ve zamlarla mücadele etmeye çalışırken aynı anda birilerinin tezgahını kurduğunu iddia eden Paylan, "Sayın Cumhurbaşkanının 3 ay önce 'faiz sebep, enflasyon sonuç' deyip 'faizleri düşürün' talimatı vereceğini önceden haber alanlar 8 liradan, 9 liradan dolarları aldılar. Milyarlarca doları aldılar ve 17 liradan, 18 liradan sattılar, milyarlarca doları cebe indirdiler. Dün 17-18 liradan doları satanlarsa bugün 11 liradan, 12 liradan yerine koyuyorlar. Yine milyarlarca doları götürdüler. Bu soygun çarkını durdurmak Cumhurbaşkanının da görevi ama o yapmıyor, bildiği halde yapmıyor belki ama bu soygun çarkını durdurmak milletin vekillerinin görevi değil mi?" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, kurda düşüşlerin yaşandığı süreçte muhalefetin eleştirildiğini belirterek, "Biz ülkeyi, devleti yönetme iddiasındayız ama ülkenin batmasını, ekonominin çökmesini, Türkiye'nin batmasını asla istemeyiz. Dolayısıyla bizim kötülenmemiz, olumsuz ifadelerle suçlanmamız doğru değil. Bu duruma üzülüyoruz. Sonuçta hepimiz aynı gemideyiz, bu ülke batarsa hepimiz batacağız. Ülkenin ekonomik gidişatının bozuk olmasından, ülkede bir buhran olmasından kimsenin memnuniyet duymaması gerekir. Kimse ülkenin ekonomisinin çökmesinden, ülkenin batmasından mutluluk duyamaz." diye konuştu.

Doların yükselişe geçmesiyle birlikte devleti yönetenlere güven kalmadığını ve çok büyük bir çöküşe doğru gidildiğini ileri süren Kuşoğlu, "Doların durdurulması geçici de olsa iyi olmuştur, memnuniyet duyuyoruz bundan. Hiç olmazsa, insanlar iki günden beri, en azından fatura kesebilecek, maliyet hesaplayabilecek, fiyat verebilecek duruma geldiler. Bundan tabii ki memnuniyet duyarız. Öbür türlü, dengeler bozulmuş, her şey alt üst olmuştu. Bunu isteyerek söylemiyorum ama dolaylı da olsa faiz yükseltilmesiyle kurun çıkışının durdurulması iyi olmuştur. Ancak davul, zurnayla bayram etmeye de gerek yok. Sonuçta enflasyon durmadı, enflasyon artışı devam ediyor, daha şiddetli bir şekilde dolarizasyon devam edecek." değerlendirmesinde bulundu.

Kuşoğlu, döviz tevdiat hesaplarında 1 milyon dolar ve üzerinde parası bulunan yaklaşık 82 bin kişi olduğunu ve bu kişilerin döviz fiyatındaki artışın sebebi olarak görüldüğünü belirtti.

Alınan önlemin 82 bin kişiye yönelik olduğunu iddia eden Kuşoğlu, "Bunlar zaten 1 milyon doların üzerinde hesabı olan binde 1'in altında bir kitle. Kimden alınıp kime verilecek? Fakirden fukaradan alınıp bunlara verilecek. Bu durum, çok da büyük bir adaletsizlik getiriyor. Zengini daha da zengin eden bir politika uygulanıyor. Bunun sevinilecek bir tarafı var mı? Davul zurnayla karşılanacak bir tarafı var mı Allah aşkına?" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da Türkiye'nin önceki gün bir imtihan gecesinden geçtiğini dile getirerek, "Türkiye'de bir turnusol kağıdı vazifesini gören süreci beraber yaşadık. Siyasetçi, akademisyen, basın mensubu, iş adamı, herkesin tabiri caizse bir kez daha yüzünü, tarafını görmüş olduk. Kimin kimin yanında olduğunu, kimin milletin değerleriyle, başarısıyla mutlu olduğunu, kimlerin mutsuz olduğunu bir kez daha görmüş olduk. 'Dolar alma fırsatı bu akşam' diyenlerle kendi doları olmadığı halde ülkesinin ekonomisinin olumlu adım atmasından dolayı ağlayan, mutlu olan, sokağa çıkan insanları gördük." diye konuştu.

Kur riskinin azaldığını, Türkiye'nin yeni bir sürece girdiğini ve paradigmanın değiştiğini belirten Turan, bundan sonra 'alt gelir grubu' diye ifade edilen vatandaşların daha rahat edeceğini ve daha olumlu etkilenecekleri bir sürece girdiklerini kaydetti.

Teklifin birinci bölümü üzerinde söz alan İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında kendisiyle ilgili söylediği sözleri anımsatarak, "Çıktığım programın bir aşamasında kur 12-13 liraya gelmişti fakat tekrar 17-18'lere çıktı. Ondan önceki dört tane döviz müdahalesi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın her yaptığı konuşmadan sonra kurun düştüğü seviyeden tekrar yukarıya çıkması, o arada da kurun tekrar düştüğü seviyeden yukarı çıkmasından hareketle şu cümleyi kurdum, dedim ki: 'Bu bir alış fırsatı olabilir. Yarın sabahtan itibaren bu kaldığı yerden devam edebilir' demedim, bakın, 'edecektir' dedim. Bu cümleyi kurdum inkar etmiyorum." diye konuştu.

Kimseye "al" veya "sat" tavsiyesinde bulunmadığını ifade eden Durmuş, "Böyle bir şeyi de kendime yakıştırmam, yakıştırmadım." dedi.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, asgari ücret belirlenirken asgari ücretin gelir ve damga vergisinden muaf tutulması suretiyle vergi dışı bırakılmasının da benimsendiğini anımsatarak, "Toplumsal beklentileri karşılayan yüzde 50'nin üzerindeki artış yanında, esasen asgari ücretin vergi dışı bırakılması kararı tarihi bir adım olmuş ve bu tarihi adım Cumhur İttifakı'nın iradesiyle atılmıştır." dedi.

Aksu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"MHP olarak, seçim beyannamelerimizde asgari ücretten vergi alınmamasını, bütün çalışanların gelirlerinin asgari ücret kadar olan kısmının da vergi dışı bırakılmasını samimiyetle öngördük ve bu yöndeki taahhütlerimizi kamuoyuyla paylaştık. Müzakereler sırasında da bunları tekrar gündeme getirdik. O sebeple yapılan düzenlemenin tarihi önemde olduğunu ve bundan duyduğumuz memnuniyeti bir kez daha ifade ederek tüm çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza, işçi ve işveren temsilcilerine, Hükümete ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Böylece, çalışma hayatında uzun süredir üzerinde tartışılan ancak sonuçlandırılamayan bir konu daha reformist bir adımla kalıcı çözüme kavuşturulmuş; işçi, memur, tüm çalışanlarımıza ilave gelir artışı sağlanmıştır."

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını CHP'nin öteden beri savunduğu bir görüş olduğunu belirterek, "Bizim savunduğumuz bu görüşün, bu teklife girmek suretiyle yasalaşıyor olmasından mutlu olduğumuzu ifade ediyorum ve işin bu kısmını son derece önemsediğimizi, desteklediğimizi tekrar söylüyorum." dedi.

Türkiye'de artık çalışanların kendisinin yaptığı hesaplamalara göre yaklaşık yüzde 80'inin asgari ücretle çalışıyor olacağını belirten Hamzaçebi, "Yani asgari ücrette çok büyük bir kitleyi eşitlemiş olduk. Bu onların refahında bir artış ifade etmiyor, hepinizin bildiği gibi enflasyonda meydana gelen artışlar asgari ücretteki bu nominal artışı birkaç aylık bir süre içerisinde hemen yok edecektir, tekrar önümüzdeki günlerde, aylarda asgari ücretin satın alma gücünü konuşuyor olacağız." diye konuştu.

Hamzaçebi, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Maalesef, Türkiye sanayide önemli bir dönüşümü yapamamıştır. AK Parti'nin iktidar olduğu 2002 yılından bu yana yaklaşık 600 milyar dolarlık cari açık verdik, tam rakam 588 milyar dolardır, bunun üzerine net hata ve noksandan, ödemeler dengesinin bu kaleminden gelen 66 milyar doları ilave ettiğimiz zaman ve 70 milyar dolarlık özelleştirmeyi de ilave ettiğimiz zaman toplam 724 milyar dolarlık bir kaynak kullanılmış olmaktadır. 19 yılda 724 milyar dolarlık kaynak kullanmış olmamıza rağmen maalesef imalat sanayisinin yapısında bir dönüşümü, teknoloji yoğun ürün üreten bir sanayiyi kuramamış, gerçekleştirememiş olduk. Bütün sorun buradadır, bunu yapamadığımız için maalesef hala asgari ücretin tutarı her sene büyük bir tartışmanın konusu olmaktadır."

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, kanun teklifine "evet" oyu vereceklerini belirterek, "Neden 'evet' oyu vereceğiz? Çünkü asgari ücret ve o tutarda ücretlerden vergi alınmaması meselesi uzun süredir hem Plan ve Bütçe Komisyonu'nda hem Genel Kurul konuşmalarımızda hem de kanun tekliflerimizde zaten yer alan bir konuydu. Dolayısıyla bu noktaya gelinmiş olunmasını olumlu görüyoruz ve milyonlarca ücretli çalışan açısından bunun önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz." dedi.

"Torba yasa" tekniğini eleştiren Oluç, "Torba yasa tekniğini iktidar getiriyor biz bunu eleştiriyoruz çünkü torba tekliflerinin içinde savunmadığımız maddeler ile savunduğumuz maddeler yan yana bulunuyor ve genel olarak baktığımızda bu nedenle biz çok zaman, bu tür tekliflere ya 'çekimser' ya 'hayır' oyu vermek zorunda kalıyoruz. Şimdi, 6'ncı ve 7'nci maddeler açısından baktığımızda bu durumla bir kez daha karşı karşıyayız." ifadesini kullandı.

AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin, yıllardır talep edilen, gündeme getirilen asgari ücret üzerinden alınan verginin kaldırılması meselesini kanun teklifiyle hayata geçirmiş olduklarını belirterek, "Yalnız, hatipleri dinlerken eksik bırakıldığını gördüm; sadece asgari ücretten vergi almayı ortadan kaldırmıyoruz, asgari ücretin üzerinde kalan bütün ücretlerden de asgari ücret miktarınca vazgeçilen vergiden vazgeçerek onun üzerindeki kısımdan vergi alınabileceği yeni bir döneme, vergi sisteminde de neredeyse devrim niteliğindeki bir döneme doğru geçiyoruz.

Yegin, kanun teklifinde yer alan düzenlemeleri anlattı.

Kanun teklifinin birinci bölümünün tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddeleri üzerindeki görüşmelere geçildi.

Ücret ve maaşların asgari ücret tutarından gelir ve damga vergisi alınmamasını da içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Kanuna göre, yenilenebilir enerji üretiminin teşvik edilmesi için muafiyet sınırı olarak öngörülen, meskenlerin çatı ve cephesine kurulan güneş enerjisi santrallerinin kurulu gücünün 10 kilovat olması şartı, 25 kilovata kadar çıkarılacak.

Tüm ücret ve maaşların asgari ücret tutarı kısmından gelir ve damga vergisi alınmayacak. Buna göre, hizmet erbabı, ödemenin yapıldığı ayda geçerli olan asgari ücretin aylık brüt tutarından işçi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve işsizlik sigortası primleri düşüldükten sonra kalan tutarına isabet eden ücretlerin istisnayı aşan ücret gelirinin vergilendirilmesinde, verginin hesaplanacağı gelir dilim tutarı ve oranları istisna kapsamındaki tutarlar da dikkate alınarak belirlenecek.

Ödenecek vergi tutarı bu suretle bulunan vergi tutarının içinde, istisna tutara isabet eden kısım düşülmek suretiyle hesaplanacak. İstisna nedeniyle alınmayacak olan vergi, ilgili ayda aylık asgari ücret üzerinden hesaplanması gereken vergiyi aşamayacak. Birden fazla işverenden ücret alanlar için bu istisna sadece en yüksek olan ücrete uygulanacak.

Ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde asgari ücretin aylık brüt tutarının yüzde 85'i gelir vergisinden istisna edildiği için uygulama alanı kalmayan "Asgari Geçim İndirimi" düzenlemesi yürürlükten kalkacak.

Hizmet erbabına ödenen ücretlerin aylık brüt asgari ücrete isabet eden kısmı üzerinden damga vergisi alınmayacak.

Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen savunma sanayisi projelerine ilişkin bu kuruma ilgili projeler kapsamında yapılan teslim ve hizmetler, katma değer vergisi istisnası kapsamına alınacak.

BOTAŞ'ın nakit yönetiminin sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için şirketin Ticaret Bakanlığına bağlı tahsil dairelerine, yapılandırılmış borçları dahil ödenmeyen her türlü vergi, fon ve paylar ile idari para cezaları, bunlara bağlı gecikme zammı ve gecikme faizlerinden oluşan borçları, Hazineden görevlendirme bedeli alacaklarına karşılık mahsup edilerek terkin edilecek.

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nda yer alan genel bütçe gelir tahmini üzerinde gerçekleşen gelir kadar, genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idarelerin bütçelerine ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak. İlgili kanunları gereğince genel bütçe gelirleri karşılığı yapılan ödenek eklemeleri bu tutardan düşülecek.

Türkiye'de yerleşik sigorta şirketlerince düzenlenen kefalet senetleri de güvenli elektronik imza ile düzenlenebilecek.

Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, kendisinden izin veya ruhsat almak ya da hat kiralamak suretiyle çalışan ve toplu taşıma hizmeti yürüten gerçek ve tüzel kişilere, nüfus, hattın uzunluğu ve hattı kullanan sayısı kriterlerini esas alarak tespit edeceği hatlardaki toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli yararlananlara ilişkin gelir desteği ödemesi yapabilecek.

Kamu üniversite hastanelerinin finansal sürdürülebilirliğinin desteklenmesi için kamu üniversite sağlık hizmeti sunucularının, 2021'de verdikleri sağlık hizmet bedelinin, götürü bedel sözleşme tutarından düşük olması durumunda aradaki fark terkin edilecek. Terkin edilen bu tutar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesine bu amaçla tahsis edilecek ödenekten karşılanacak.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, birleşimi 4 Ocak Salı günü toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.