TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

KARADAĞ BAŞBAKAN YARDIMCISI ABAZOVİÇ TBMM'DE


TBMM Türkiye-Karadağ Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Karadağ Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç ve beraberindeki heyet ile Mecliste görüştü.

22 Eylül 2021 Çarşamba

TBMM Türkiye-Karadağ Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Kavuncu, konuk başbakan yardımcısını Mecliste ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kavuncu, ziyaretlerinin balkan coğrafyasının önemli ülkesi Karadağ ile Türkiye arasında iyi ilişkilerin daha üst seviyelere taşınmasında katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Karadağ'a yapmış olduğu resmi ziyarete değinen Kavuncu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Karadağ'a yaptıkları tarihi ziyarete malumunuz olduğu üzere ben de katılmıştım. Karadağ'da bizlere gösterdiğiniz sıcak misafirperverlik için sizlere, Karadağ halkına bu vesileyle tekrar teşekkür etmek istiyorum." Dedi.

Kavuncu, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'den Karadağ'a 12 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan bu ziyaret, hiç şüphesiz ikili ilişkilerimizin her alanda daha da gelişmesine hizmet edecektir. Ziyaretteki ortak basın toplantısında da ifade edildiği gibi, ülkelerimiz arasındaki var olan iyi ilişkilerimizin her alanda daha üst seviyelere taşınması konusunda mutabık kalındı, somut kararlar alındı. Örneğin ekonomik anlamda ikili ticaret hacmimizin en az 250 milyon dolara çıkartılması hususunda mutabık kalındığı duyuruldu. Böyle somut hedeflerin en üst düzeyde kamuoyuna duyurulması esasen büyük bir teşviktir. Bizler, Türkiye Karadağ Dostluk Grubu olarak ve Türkiye'deki temsilciniz sevgili kardeşim Perişa Kastratoviç ve ekibiyle bu somut hedefleri gerçekleştirmek için çalışacağız."

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un da bu sene bitmeden Karadağ'ı ziyaret edeceğini bildiren Kavuncu, ikili temaslardaki ilişkilerin artması ülkeleri birbirine daha da yakınlaştırarak güçleneceğini söyledi.

İki ülke arasındaki parlamentolar arası ilişkilere de değinen Kavuncu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Parlamentolarımız arasındaki mevcut işbirliğinin, ortak tarih ve coğrafyamızın getirdiği yakınlık ve beşeri bağların da katkısıyla sürekli gelişmesini arzuluyoruz. Esasen aramızdaki güçlü bağlar bizi buna mecbur da kılıyor. Zira aynı coğrafyada yaşıyoruz, aynı kültürden besleniyoruz, NATO müttefikiyiz, kaderimiz aynı, ayrıca ülkemizdeki ciddi orandaki Karadağ kökenli vatandaşlarımızın varlığı bizi birbirimize daha da yaklaştırıyor. Sizin ziyaretiniz, temaslarda bulunuyor olmanız, ilişkilerimizin geliştirilmesi noktasında sizinle hemfikir olduğumuzun bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz."

Konuk Karadağ Başbakan Yardımcısı Abazoviç ise görüşmede yaptığı konuşmada TBMM çatısı altında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türkiye ile her alanda işbirliğine açık olduklarını ifade etti.

Daha sonra TBMM Türkiye-Karadağ Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Erol Kavuncu ile Karadağ Başbakan Yardımcısı Abazoviç ve beraberindeki heyet, 15 Temmuz'da FETÖ'nün hain darbe girişimi sırasında Meclis'in bombalanan yerleri gezdi, Genel Kurul Salonu’nu inceledi. Abazoviç, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bombalanan alana karanfil bıraktı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.