TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AKDENİZ İÇİN BİRLİK PARLAMENTER ASAMBLESİ SİYASİ İŞLER, GÜVENLİK VE İNSAN HAKLARI KOMİTESİ TOPLANTISI, ÇEVİRİM İÇİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Çevrimiçi gerçekleştirilen toplantıda söz alan Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, İklim değişikliği ile mücadele konusunda birlik çağrısında bulundu.

21 Eylül 2021 Salı

Toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada iklim değişikliğinin tüm ülkeleri ilgilendiren bir sorun olduğunu ifade eden Ayrım, iklim değişikliğini günümüzün en önemli küresel sorunlarından biri olarak niteledi.

Akdeniz Havzası'nın iklim değişikliğinden en fazla etkilenen bölgelerden biri olduğunu belirten Ayrım, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

" Çevre Ve İklim Değişikliği Akdeniz Uzmanları Ağı 2019 raporuna göre Akdeniz Bölgesi dünyadaki diğer bölgelere göre yüzde yirmi daha fazla sıcaklık artışına bağlı kalmaktadır. 2040 yılına kadar Akdeniz'deki sıcaklık artışının 2,2 santigrat derece olacağı tahmin edilmektedir. İklim değişikliğinin Gün geçtikçe artan olumsuz etkileri sebebiyle Akdeniz Havzası, son dönemde fırtına kuraklık ve orman yangınları gibi olaylarla daha sık karşı karşıya kalmaktadır. Türkiye iklim değişikliği ile Mücadele'ye önem atfetmektedir. Ulusal gayretlerine ilave olarak bölgesel ve uluslararası çalışmalara da katkı sunmaktadır."

Türkiye'nin Akdeniz için daha etkin bir işbirliğine inandığını ifade eden Ayrım, bu yönde bir işbirliğinin daha iyi sonuçlar alınmasına imkan tanıyacağını söyledi.

Parlamentoların, iklim değişikliğine yönelik farkındalığın artırılmasında önemli bir role sahip olduğunu belirten Ayrım, "İklim değişikliği bugün yaşadığımız tüm sorunlara karşı haklarımızı temsil eden görevliler olarak biz parlamenterlerin her zamankinden daha fazla duyarlı ve etkin olması gerekiyor.
Akdeniz hepimizin ortak denizidir. Akdeniz etrafındaki ülkeler olarak birlikte çalışmalıyız, birlikte dayanışma içerisinde olmalıyız. Türkiye bu kapsamda külfet paylaşımı, hakkaniyet, iklim finansmanı ve gelişmekte olan ülkelere teknoloji aktarımı konularına da vurgu yapan tavsiye kararını sunmuştur." İfadelerini kullandı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.