TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM MÜSİLAJ SORUNUNU ARAŞTIRMA KOMİSYONU, MARMARA DENİZİNE KIYISI BULUNAN İLLERDE İNCELMELERDE BULUNDU


AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir'in başkanlığında çalışmalarını sürdüren Başta Marmara Denizi Olmak Üzere Denizlerimizdeki Müsilaj Sorununun Sebeplerinin Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu, Marmara Denizi ve Marmara Denizi'ne kıyısı bulunan illerdeki arıtma tesislerinde incelemelerde bulundu.

09 Eylül 2021 Perşembe

Komisyon üyeleri, ilk olarak Yenikapı Arıtma Tesisine gelerek incelemelerde bulundu.

Burada, ileri biyolojik arıtma tesisi dönüşüm projesine ilişkin yetkililerden bilgi alan komisyona, İSKİ Atık Su İnşaat Dairesi Başkanı Mahmut Kahraman tarafından da yürütülen çalışmalara ilişkin sunum yapıldı.

Komisyon üyeleri, Yenikapı Arıtma Tesisindeki incelemelerin ardından tekneyle Büyükada'ya geldi. Burada komisyon üyelerince Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorunun etkilerine ilişkin gözlemleme yapmak amacıyla dalış gerçekleştirildi. Komisyon Başkanı Demir, dalışın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Son gelişmelerle müsilajın eskisi kadar yoğun olmadığını, bunun da sevindirici bir durum olduğunu ifade eden Demir, şu bilgileri verdi:

"Şu anda daldığımızda da ufacık parçacıklar halinde müsilajı görüyoruz. Aynı zamanda deniz altında bıraktığı etkiyi de görüyoruz. Fakat ne yaparsak yapalım müsilaja neden olan etkenlerin ki bunlar başta kirleticiler, Marmara Denizi'ni kirleten bu kirleticileri arıtmadan mümkün olmayacağını hepimiz biliyoruz. Marmara havzasında yaşayan 25 milyon insanımız var. Bu 25 milyon insandan kaynaklı evsel veya kentsel atıklar var. Sanayi ve endüstri atıklar var, tarımda uygulanan ilaçlar neticesinde şu veya bu şekilde denize ulaşan kirleticiler var. Bunların temizlenmesi gerektiğini düşünüyoruz."

İstanbul'daki çalışmaların tamamlanmasının ardından TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu, Tekirdağ'a geçerek Ergene ilçesinde bulunan atık su arıtma merkezinde incelemelerde bulundu.

Komisyon Başkanı Mustafa Demir ve beraberindeki heyet, Ergene-1 Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Atık Su Arıtma Merkezi'nde Vali Aziz Yıldırım tarafından karşılandı. Demir ve beraberindeki komisyon üyeleri tesislerde incelemelerde bulunarak, yetkililerden yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Komisyon Üyeleri Çalışmanın ikinci gününde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğüne bağlı Kullar İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'ne gelerek incelemelerde bulundu. Heyete, burada yürütülen çalışmalara ilişkin yetkililer tarafından sunum yapıldı.

Daha sonra İSU SCADA Kontrol Merkezi'ne geçen komisyon üyeleri, buradaki çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.
Buradan Büyükşehir Belediyesinin deniz uçağı park alanına giden heyet, uçakla İzmit Körfezi ve Marmara Denizi'nin doğusunu havadan inceledi.

TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu, Kocaeli'ndeki incelemelerin ardından Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliğinde (YASKİ) inceleme yaptı.

Komisyon Başkanı Mustafa Demir ve beraberindeki heyet, Çınarcık ilçesi yolunda bulunan YASKİ merkezinde Yalova Valisi Muammer Erol, AK Parti Yalova milletvekilleri Meliha Akyol ve Ahmet Büyükgümüş, ilgili kurum müdürleri tarafından karşılandı.

Demir ve komisyon üyeleri, tesislerde incelemelerde bulunduktan sonra 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonu'na geçti. Heyet, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile YASKİ tarafından yapılan sunumun ardından kentten ayrıldı.

TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu, Gemlik İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve Gemlik Körfezi'nde de incelemelerde bulundu.

Komisyon Başkanı Mustafa Demir ve beraberindeki heyet, Gemlik'teki tesise gelerek Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'tan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat'ın da hazır bulunduğu incelemelerde, BUSKİ tarafından denizden alınan numuneler komisyon üyelerine gösterildi.
Komisyon Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, gazetecilere, komisyonun 10 Eylül'e kadar Marmara Denizi'ne kıyısı bulunan bütün şehirleri ziyaret edeceğini söyledi.

Görünürde müsilajın olmamasının Marmara için iyi bir şey olduğunu dile getiren Demir, "Bu çalışmanın temeli de Marmara'nın kirletilmesine neden olan evsel atıklar, sanayi atıkları, gemilerden kaynaklı atıklar... Bunlarla ilgili yapılan çalışmaları yerinde görmek istedik. Burada birinci derecede çözüm ortaklarımız; yerel yönetimlerimiz." diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin ileri biyolojik su arıtma tesisinin yerinde olduğunu ve kriterlere uyduğunu gördüklerini belirten Demir, Aktaş'a teşekkür etti.

Marmara'nın geleceğinden ümitli olduklarını aktaran Demir, "Marmara'nın tekrar böyle bir sıkıntıyla karşılaşmaması için sadece alanda değil, bilim insanlarıyla da görüşüyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileriyle görüştük. Meclis açıldıktan sonra çalışmalarımıza devam edeceğiz. Komisyon üyesi arkadaşlarımızın katkılarıyla elde edilen bilgi birikimini bir rapor haline getireceğiz, Meclis Başkanımıza takdim edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Komisyon üyeleri, daha sonra tekneye binerek Gemlik Körfezi'nde de incelemelerde bulundu.

TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu, Marmara Denizi'ndeki inceleme programın son gününde Balıkesir'e geçerek Marmara Adası İleri Biyolojik Arıtma Tesisi, Avşa Adası Derin Deniz Deşarj Noktası ve Avşa Denizden İçme Suyu Arıtma Tesisinde incelemelerde bulunarak yetkililerden yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldırlar.

Komisyon Başkanı Mustafa Demir ve beraberindeki heyet, Marmara ve Avşa adaları ile Erdek'in ardından Güzelyalı Dardanos Sabit Film Entegreli İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nde incelemelerde bulundu. Komisyon üyeleri Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve tesis çalışanlarından bilgi aldı.

Demir, ziyaret sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Marmara Denizi ve çevresinde müsilaj konusunda incelemelerde bulunduklarını söyledi.
Bu kapsamda İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Tekirdağ ve Çanakkale'de tesis ziyaretleri de yaptıklarını anlatan Mustafa Demir, şöyle konuştu:

"Marmara Denizi'nde müsilaja neden olan etkenleri ortaya çıkarmak buradaki hedefimizdi. Marmara'da müsilaja neden olan üç önemli etken olduğu söyleniyor. Bunlardan bir tanesi küresel ısınma nedeniyle Marmara Denizi'nin suyunun ısınması, ikincisi Marmara Denizi'nin jeolojik yapısı münasebetiyle suyunun durgun olması. Yani iki tane küçük boğazdan beslenmesi. Üçüncüsü ise Marmara Havzası'nda yaklaşık 25 milyon insan yaşıyor. İşte bu 25 milyon insandan dolayı da kirletilmesidir. Kirlilik söz konusu olduğunda buna baktığımızda bunlardan biri evsel ve kentsel atıklar, ikincisi sanayi ve endüstriyel atıklar, üçüncüsü de gemi taşımacılığı münasebetiyle gemilerin bıraktıkları sintine ve diğer kirleticiler. Bu üç etkene baktığımızda komisyon olarak üzerinde hassasiyetle durduğumuz konu şüphesiz kirletilmesinin önüne geçmektir."

Komisyon olarak çalışmalara devam edeceklerini aktaran Demir, konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

"Kasım ayının sonuna kadar komisyon olarak çalışmalarımız devam edecek. Bir rapor hazırlayacağız. Raporda da teşhisi yaptık sayılabilir. Yani şu anda teşhisi en azından biliyoruz. Çünkü nedenlerini biliyoruz. Tedavisini gördük. Çünkü ileri biyolojik arıtma tesisleri ile bu Marmara Denizi'nin kirliliğinin önüne geçilebildiğini görüyoruz. Bunun sürdürülebilmesi son derece önemli. Bu tesislerin yapımı çok maliyetli ve bunların işletilmesi, sağlıklı bir şekilde çalıştırılması gerekiyor. Bunlarda son derece önemli. Başta İstanbul olmak üzere birçok yere ileri biyolojik tesislerinin acilen yapılması gerektiğini biliyoruz. Bununla ilgili bir rapor oluşturacağız. Bununla ilgili raporu TBMM'ye takdim edeceğiz. Sonra da yürütmeye takdim edeceğiz. Ümit ediyoruz ki tüm arkadaşlarımızın ortak gayesi Marmara'yı, müsilajla gördüğümüz problemin daha büyük sıkıntılarla karşılaşmaması. Ve nihai hedefimiz ise Marmara'nın olması gereken düzeye getirilmesi çalışmasıdır."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.