TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

YENİLİK PARTİSİ GENEL BAŞKANI YILMAZ'IN BASIN TOPLANTISI


Yenilik Partisi Genel Başkanı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, dış politikaya ilişkin iki somut önerisi olduğunu söyledi.

09 Eylül 2021 Perşembe

Türkiye'nin önünü açacak asıl önemli konunun, ülkenin kendi planıyla yaratacağı alanlar ve dış politika çıkışları olduğunu belirten Yılmaz, "Türkiye'nin dış politikada, iki büyük birlik kurmasına öncülük etmesini istiyoruz. Birincisi Müslüman ülkelerle gümrük birliği, ticari ve ekonomik birlikler, ikincisi Türk ve topluluklarıyla siyasi birlikler." dedi.

Kurulmasını istedikleri birliklerin Türkiye'ye sağlayacağı yararlara ilişkin Yılmaz, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin hem Müslüman ülkelerle hem Türk coğrafyasıyla ilişkileri güçlenecek. Ekonomik potansiyelimiz tavan yapacak, ürettiğiniz anda nereye satarsınız diye düşünmeyeceksiniz. Türkiye'nin çok ciddi manada istihdamına, ihracatına katkı sağlayacak. Türkiye'nin döviz sorunu olmayacak. Türkiye pozisyon olarak hem Avrupa'ya hem Amerika'ya hem Çin'e karşı yeni güç merkezinin starı olacak. Çünkü bu kadar ülkeyi toparlayıp, organizasyonlarda birleştirip birbirine bağlamak büyük bir güçtür, Türkiye bu güce sahip olacaktır."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.