TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU


TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. TBMM Genel Kurulunda, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilk 6 maddesi kabul edildi.

16 Temmuz 2021 Cuma

Erdoğmuş, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, "Partili Cumhurbaşkanlığı Sisteminin 3 yıllık değerlendirmesi", CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, seçim bölgesinin sorunları, AK Parti Adıyaman Milletvekili Yakup Taş ise ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifiyle ilgili gündem dışı konuşma yaptı.

Genel Kurulu'nda, grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Rize'deki şiddetli yağışa bağlı oluşan sel ve heyelanı takip ettiklerini belirterek parti heyetlerinin bölgede vatandaşlarla birlikte olduğunu söyledi. Sel ve heyelan nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileyen Türkkan, "Temennimiz kayıp vatandaşlarımızın da bir an önce sağ salim bulunmasıdır. Rize'deki sel doğrudan iklim değişikliğine bağlanmamalı. Dere taşkın yataklarında yapılaşma, hafriyat dökümü, yamaçlarda ormanların tahrip edilmesi sellerin başlıca nedeni." diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Rize'deki sel ve heyelanda altı vatandaşın hayatını kaybettiğini, beş vatandaşın yaralandığını ve kayıp iki vatandaşın arama, kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. "Devletimiz vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için tüm imkanlarını seferber etmiş, benzer felaketlerin yaşanmaması adına çalışmalar başlamıştır." diyen Akçay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin talimatlarıyla parti heyetlerinin incelemelerde bulunmak ve vatandaşlara destek olmak üzere görevlendirildiğini ve şu anda bölgede olduğunu ifade etti.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç ise Rize'nin son yılların en büyük afetlerinden birini yaşadığını belirterek şiddetli yağmurun dereleri taşırdığını, heyelan nedeniyle evlerin yıkıldığını söyledi. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Oluç, Rize'nin özellikle 2011 yılından bu yana en fazla sel felaketinin yaşandığı illerden birisi olduğunu belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Rize'de yaşanan sel ve heyelan felaketi nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, acılı ailelerine taziye dileklerini ilettiklerini belirterek, parti heyetlerinin bölgede çalışmalarda bulunduğunu söyledi. Özel, "Birtakım projeler hayata geçirilirken çevre duyarlılığı olanların, bölgedeki insanların, orada yaşayanların ve mühendis, mimar odalarının uyarılarının dikkate alınmamasının bir sonucunu yaşıyoruz." dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu'nun görevden alınmasını da değerlendiren Özel, "Dün Resmi Gazete'de okuduğumuz görevden almayı bir muhalefet partisinin ya da muhalefet partilerinin başarısı, bir geri adım attırması olarak nitelendirme peşinde değiliz, bu büyük bir haksızlık olur. Çünkü bu Boğaziçi'ndeki akademisyenlerin, öğrencilerin, mezunların okullarına ve geleneklerine sahip çıkmaları noktasında ve bir meseleden zarar görenlerin buna karşı barışçıl, bütünleşik bir direnci göstermelerinin nasıl sonuç alabildiği noktasında çok önemli bir kazanımdır. Biz, öğrencisiyle, mezunuyla akademisiyle Boğaziçi'nin başarısının karşısında saygıyla eğiliyoruz." diye konuştu.

HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun yeniden milletvekilliğini kazanmasıyla ilgili kararın Genel Kurulda okunacağını belirten Özel, "Biz, bunu İstanbul Milletvekilimiz Sayın Enis Berberoğlu'nda da yaşadık. Anayasa Mahkemesinin iki kararı da gösteriyor ki o milletvekilliklerinin düşürülüş süreci Anayasa'ya aykırıydı, Anayasa Mahkemesi bunu ikidir bu şekilde ve hep birlikte yorumluyor. Demek ki Meclis Başkanının kararı yanlış, demek ki burada yapılan uygulamalar yanlış. Elimizde geriye ne kalıyor? Bütün dünyanın gözü önünde, ayağında terlikleriyle, gecenin bir yarısında, polis memurları tarafından tutulup götürülen bir milletvekili görüntüsü. Bundan kim karlı çıkıyor? Hepimiz birden, Türkiye'nin demokrasisi kaybediyor ve bütün dünya önünde bu duruma düşüyoruz." ifadesini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Özgür Bey'e de bir şey beğendiremiyoruz; atanıyor rahatsız oluyor, alınıyor rahatsız oluyor. Dolayısıyla, bu idari bir işlemdir, buna ilişkin süreçler yasanın öngördüğü haliyle işlemiştir, 6-7 ay gibi bir zaman geçmiştir. Bu zaman içerisinde toplumun talepleri, üniversitenin talepleri, YÖK başta olmak üzere ilgili kurumlar bu değerlendirmeleri yapmıştır ve tekrar, görevden alınması kararını vermişlerdir. Ben, Boğaziçi başta olmak üzere eğitim camiamıza bu kararın hayırlı olmasını ümit ediyorum." dedi.

Özgür Özel'in HDP'li Gergerlioğlu'na ilişkin değerlendirmelerine değinen Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Konuya ilişkin mahkeme kararı bundan birkaç ay önce okunurken de, hak ihlalinden kaynaklı karar bugün tekrar okunurken de bu, Meclisin, vekillerin, oylamaların gündemi olmayan bir konudur; yasama, yürütme, yargının farklı işlediğinin en güzel örneklerinden bir tanesidir. Dolayısıyla biz kimsenin vekilliğini düşürmedik, kimsenin vekilliğini kazandırmadık; mahkeme kararını işin gereği olarak, usulün gereği olarak Başkanlık okumuştur, bugün de tekrar yargının kendi içerisindeki karar değişikliğiyle, incelemesiyle beraber yeni kararı da Meclis Başkanlığımız galiba okuyacak, öyle anlıyoruz. Dolayısıyla bu iş Meclisin oyladığı, karar aldığı bir konu değildir. 'Mahkeme kararı var ama siz bunu okumayın' demenin de usule ters olduğu kanaatindeyim."

Turan, bugün AK Parti 23 Dönem Bursa Milletvekili Ali Koyuncu'nun Hakk'ın rahmetine kavuştuğunu belirterek, kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi. Turan, Rize'de yaşanan yoğun yağış sonrası meydana gelen sel ve heyelanda hayatını kaybeden vatandaşlara da Allah'tan rahmet, ailelerine sabırlar diledi.

Bugün, Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş'un vefatının 52'nci yılı olduğunu anımsatan Turan, "Türkiye'nin zor şartlarında ilk yerli uçağı üreten Vecihi Hürkuş, yaptıklarıyla Türk sivil havacılığına damga vurmuş önemli bir isimdi. Merhum Vecihi Hürkuş'u rahmetle yad ediyoruz ancak ondan aldığımız heyecanla, ruhla, gururla duyurmak istiyorum ki: Dün, savunma sanayisindeki yerli ve milli hamlelerin meyvesini almaya başladığımızın bir yeni örneğini yaşadık. Tüm dünyada ses getiren İHA ve SİHA'lardan sonra ülke olarak hava savunma sistemlerinde önemli çalışmalar sürdürülüyor, savunma sanayisindeki başarılar bizi gururlandırıyor. Geçtiğimiz günlerde Akıncı TİHA yani taarruzi insansız hava aracı yaklaşık 12 bin metre irtifayla yerli ve milli bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihinde bir rekor kırdı." dedi.

Savunma sanayinde yapılan çalışmaları anlatan Turan, "Ülkemiz üst lige atlayacak, savunma sanayisinde iddialı ülkeler arasına girecek iddiamızı tekrar paylaşmak istiyorum." diye konuştu.

Turan'ın konuşmasının ardından grup başkanvekilleri yeniden söz alarak hayatını kaybeden AK Parti 23 Dönem Bursa Milletvekili Ali Koyuncu'ya Allah'tan rahmet, ailesine ve AK Parti camiasına başsağlığı dileklerini iletti.

Öte yandan Anayasa Mahkemesinin HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'na yönelik "hak ihlali" kararına ilişkin Başkanlık Tezkeresi TBMM Genel Kurulunda okundu.

Tezkerenin okunmasının ardından, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan kesin hüküm giydiği gerekçesiyle 17 Mart 2021 tarihinde milletvekilliği düşen Gergerlioğlu, milletvekili vasfını yeniden kazandı.

Gergerlioğlu kararın okunmasının ardından TBMM Genel Kurulu Salonu'na girdi.

TBMM Genel Kurulunda, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmelerine başlandı.

Genel Kurulda, İYİ Parti'nin "Emekli vatandaşların sorunları", HDP'nin "Küresel siyasetteki değişiklikler ve Türkiye'ye etkileri", CHP'nin "Adana İlinin sorunlarına" ilişkin grup önerileri ayrı ayrı görüşüldü.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, vatandaşların çok büyük bir ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu, maaşların enflasyon karşısında sürekli eridiğini, emeklilere verilen bayram ikramiyesinin de yetmediğini söyledi.

Simide bile yüzde 25 zam geldiğini dile getiren Cesur, "Vatandaşların hayatlarını acı ve sefalet içiresinde geçirmesine seyirci mi kalacağız?" sorusunu yöneltti.

Yeniden milletvekili vasfını kazanan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise yerinden söz alarak hukuksuz bir kararla karşı karşıya kaldığını ancak halkın, partisinin ve demokrasinin direnciyle tekrar Meclise geldiğini söyledi.

Gergerlioğlu, "Keşke Meclis, Anayasa Mahkemesinin milletvekili dokunulmazlığını esas alıp üç ay daha bekleseydi. Mahkemenin kesin kararını görseydi, ben de vekillikten haksız bir şekilde atılmasaydım" değerlendirmesinde bulundu.

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer ise sinema, kültür ve bolluğun merkezi olarak bilinen Adana'nın artık işsizlik, uyuşturucu, tarım arazilerinin boş kalması ve kapanan fabrikalarla gündeme geldiğini öne sürdü.

Sümer, bu durumun sorumlusunun AK Parti iktidarı olduğunu iddia etti.

AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru, Adana'nın ihmal edildiği yönündeki iddialarının manipülasyon içerdiğini, Adana'nın kalkınmanın ve ilerlemenin öncüsü haline geldiğini belirtti. Seçim bölgesinde sağlık, ulaştırma, eğitim başta olmak üzere her alanda yatırımların yapıldığını aktaran Doğru, muhalefet partilerine mensup milletvekillerince dile getirilen iddiaların gerçekleri yansıtmadığını kaydetti.

İYİ Parti, HDP ve CHP'nin grup önerileri kabul edilmedi.

Daha sonra AK Parti'nin, Meclisin çalışma takvimine ilişkin grup önerisi görüşüldü.

Kabul edilen öneriyle, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmelerine başlanması kararlaştırıldı.

Öneriye göre ayrıca, Meclis 17-18 ve 19 Temmuz Pazartesi gününe kadar çalışacak. Gündemdeki konuların tamamlanmasının ardından Meclis, 1 Ekim'e kadar tatile girecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, 26 maddelik teklifin sadece "OHAL" ithamıyla eleştirilmesini doğru bulmadığını vurguladı.

Turan, şöyle devam etti:

"Sanki bütün kanun teklifi OHAL benzeri ağır düzenlemeleri içeren bir teklif gibi değerlendirildi. Öncelikle kanun teklifi; bırakın OHAL düzenlemesini, onun ötesinde çok sayıda ekonomik düzenlemeyi içeren, toplumun farklı kesimlerini ilgilendiren çok kıymetli düzenlemeleri içermekte. Örneğin korucularımızın maaşının en azından asgari ücrete endekslenmesi gibi, 2020 depreminde değişik yerlerde zarar gören vatandaşlarımıza destek olunması gibi, Tütün Yasası'ndan kaynaklı cezalarda erteleme gibi, Çek Yasası'nda ödemek kaydıyla, taksit kaydıyla infazın askıya alınması gibi çok farklı toplumun beklediği konuyu içermekte. Bu teklif, 'OHAL' ithamını karşılamayan, hak etmeyen bir tekliftir."

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise bu yasa teklifinin adının "OHAL yasası" olduğunu öne sürerek "Bu kanunu süsleyerek Meclise getirdiniz. OHAL ile ilgili maddeleri geri çekin bu teklifi bir saat içinde geçirelim. OHAL bir ilde vardı, şimdi bütün Türkiye'de var." diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç ise "İktidar bu yasa ile 'OHAL olmadan ülkeyi yönetemiyorum' diyor. Neden 12 günlük gözaltı süresinde ısrar ediyorsunuz?" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, teklifle, "OHAL'in bazı maddelerinin uzatıldığını" savunarak, "OHAL'i üç aylığına getirdiniz. Genel Başkan Yardımcınız, şimdi Genel Başkan Vekiliniz, 'üç aylığına getirdik ama kullanmayacağız, bir buçuk aylığına kullanacağız' dedi. Siz OHAL'de referandum yaptınız, dünyanın birçok ülkesinin anayasasına göre yasak, OHAL'de seçim yaptınız çünkü OHAL yetkisi ve baskısı olmadan bir seçime girmeye cesaret edemediniz. Şimdi, OHAL'in belli maddelerini fiilen üç yıla, bazı maddelerini de kendi beyanınıza göre şimdi bir yıla uzatıyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmelerine başlandı.

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.