TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu başkanlığında toplandı. Komisyon, Van ve İzmir Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporlarını görüşerek, kabul etti.

14 Temmuz 2021 Çarşamba

Çavuşoğlu, Van ve İzmir Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporlarının, daha önce alt komisyonda görüşüldüğünü anımsattı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. yıl dönümü olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, "15 Temmuz millete ait yönetme yetkisine, devleti ele geçirerek el koymaya çalışan, dolayısıyla insan hakları düşüncesinin temeli olan hür ve serbest karar yerme yeteneğimizi reddeden, örgütlü bir şebekenin on yıllara sari devlet içindeki örgütlenmesi sonucunda elde ettiği güç birikimiyle giriştiği kanlı işgal hareketinin, şanlı bir direnişle akamete uğratıldığı bu süreci hep hatırlamak, toplumsal var oluş irademize sahip çıkmaktır." diye konuştu.

Çavuşoğlu, darbe girişimine karşı verdikleri mücadelede şehit olan vatandaşları rahmetle andı.

Komisyona ulaşan dilekçe sayıları hakkında da bilgi veren Çavuşoğlu, "Komisyonumuza 27. Yasama Dönemi'nde 12 Temmuz 2021 itibarıyla ulaşan toplam başvuru sayısı 7 bin 808'dir. Bu başvurulardan 7 bin 677'si hakkında gerekli işlem yapılmıştır. Yapılan başvuruların 5 bin 984'ü cezaevlerinde yaşanan sorunlara ilişkindir." değerlendirmesinde bulundu.

Komisyon üyelerinin değerlendirmelerinin ardından Van Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu ile İzmir Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu kabul edildi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.