TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AİBPA KOMİTE TOPLANTISI


Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi Siyasi İşler, Güvenlik ve İnsan Hakları Komitesi Toplantısı, çevirim içi olarak gerçekleştirildi.

14 Temmuz 2021 Çarşamba

Komite Başkanı Costas Mavrides'in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda söz alan Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, terörle etkin bir mücadele yürütülebilmesi için ülkeler arası dayanışmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Suriye konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda hareket edilmesi gerekildiğini ifade eden Ayrım, bu yöndeki tüm çözüm önerilerini desteklediklerini ifade etti.

Türkiye için en önemli konulardan birin de terörle mücadele konusu olduğunu vurgulayan Ayrım, bu konuda dayanışma içinde olmanın bölgenin selameti açısından da önemli olduğunu belirtti.


İklim değişikliğine karşı alınabilecek önlemler konusundaki görüşlerini de aktaran Şamil Ayrım farkındalığın arttırılmasının önemli olduğunu kaydetti.

İklim değişikliği ile mücadele konusunda gelişmiş ve gelişmemiş ülkeler arasında adaletsizlik olduğunu ifade eden Ayrım, bu ülkeler arasında yük paylaşımı yapılması gerektiğini söyledi.


AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç de İsrail'in işgali sona ermeden Filistin meselesinin çözüme kavuşmayacağını söyledi.

Komisyon toplantısında İsrail'in Filistinlilere yönelik insan hakları ihlalleri ve yönelik baskı politikası da gündeme geldi. Katılımcı ülke temsilcileri konuyla ilgili İsrail'e tepkilerini dile getirdiler.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.