TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BİLGİÇ, KKTC HEYETİNİ TBMM'DE AĞIRLADI


Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler, Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Yasemi Öztürk ve beraberindeki heyetle Meclis'te bir araya geldi.

14 Temmuz 2021 Çarşamba

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Türkiye için eşsiz bir yeri olduğunu belirten Süreyya Sadi Bilgiç, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkilerini azaltmak için Türkiye'nin Kıbrıs'a elinden gelen desteği verdiğini söyledi.

Birleşmiş Milletlerin Kıbrıs konusunda samimiyetsiz davrandığını kaydeden Bilgiç, 50 yıldır çözüme kavuşturulmayan sorunun çözümü için daha somut adımlar atılması gerektiği söyledi.

Doğu Akdeniz konusunda da Türkiye'nin Kıbrıs Türklerinin yanında olacağını ifade eden Bilgiç, iki ülke parlamentoları arasındaki diyaloğun işbirliğini güçlendirdiğini ifade etti.

Bilgiç, Türkiye'nin uluslararası her platformda Kıbrıs'ın hak ve hukukunu korumaya devam edeceğini söyledi.

Kıbrıs'ın 50 yıldır haksız biçimde ambargoya maruz kaldığını hatırlatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler, Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Yasemin Öztürk'te Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne her alanda destek vermesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Toplantının ardından Süreyya Sadi Bilgiç, konuk heyetin onuruna Meclis'te öğle yemeği verdi.
Konuk heyet Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bombaların hedefi olan bölümlünü de ziyaret etti ve karanfil bıraktı.

Heyet daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ ile bir araya geldi.

Bekir Bozdağ, Kuzey Kıbrıs'ı ilgilendiren her sorunun Türkiye'nin de temel sorunu olduğunu, uluslararası alanda Kıbrıs Türklerinin haklarını korumaya devam edeceklerini söyledi.

Uluslararası kuruluşların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti konusunda verdikleri sözleri tutmadıklarını kaydeden Bozdağ, sorunun çözümünü engelleyen tarafın Rum kesimi olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz Nisan ayında Cenevre'de yapılan toplantıda da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yönelik tavrın değişmediğini belirten Bozdağ, uluslararası örgütlerin temel hedefinin KKTC'ye yönelik izolasyonu devam ettirmek olduğunu söyledi.

Bekir Bozdağ, Doğu Akdeniz konusunda da Türkiye'nin onaylamadığı bir çözüm olamayacağının altını çizdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler, Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Yasemi Öztürk de Türkiye'nin Kıbrıs'a verdiği sonsuz destekten memnuniyet duyduklarını belirtti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.