TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU


TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, kabul edilerek yasalaştı.

02 Haziran 2021 Çarşamba

Meclis Başkanvekili Bilgiç, üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut "31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü", MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş "Kütahya turizmi" ve CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık "pandemi döneminin yükünü omuzlayan sağlık çalışanlarının sorun ve talepleri" başlıklarında gündem dışı konuştu.

TBMM Genel Kurulu'nda siyasi partilerin grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak, değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 3 yılı geride bıraktığını, "bu sistemle ülkenin uçacağının" söylendiğini ancak gelinen noktada ülkenin yere çakıldığını iddia etti. Türkkan, doların 9 liraya yaklaştığını, sistemin işlemediğini, bu nedenle iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğini savundu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Bitlis'te şehit olan Jandarma Teğmen Baki Koçak ile güvenlik korucusu Yücel Aki'ye Allah'tan rahmet diledi.

Yurt içi ve yurt dışında tüm terör örgütlerine karşı etkili bir mücadele yürütüldüğünü belirten Akçay, dünyada Türkiye dışında ülke içi ve dışında kararlı bir terörle mücadele yürüten başka bir ülkenin olmadığını söyledi.

Yönetim sistemine ilişkin görüşlerini de açıklayan Akçay, "Yeni sistemi eleştirenler, 'Parlamenter sisteme dönmek istiyoruz' diyemedikleri için 'güçlendirilmiş veya iyileştirilmiş' sıfatları takarak meseleyi ele almaya çalışıyorlar. Yeni sistem, yönetimde istikrar, temsilde adalet, güçlü yürütme ve güçlü yargı ilkelerine dayanıyor. Yeni sistemde daha güçlü bir parlamentoya kavuştuk. Yeni sistemde kuvvetler ayrılığı da daha güçlendirilmiştir." diye konuştu.

Kademeli normalleşme kararlarına değinen HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, sanat ve eğlence sektörü emekçilerinin ağır ekonomik baskı altında yaşadığını, sorunlarına dair hiçbir çözümün üretilmediğini ileri sürdü. Oluç, bu sektörde çalışanların sorunlarının çözülmesi için acil tedbirlerin alınması ve yeni bir destek paketinin açıklanması gerektiğini ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte kanun tekliflerinin milletvekilleri tarafından verildiğini ancak bakanların kanun tekliflerini hazırladıklarına yönelik açıklamalarda bulunduklarını belirtti.

Cumhur İttifakı dışındaki partilerin güçlendirilmiş parlamenter sistemin getirilmesini istediğini dile getiren Özel, ortaya çıkan durumun mevcut sistemden kaynaklandığını iddia etti.

Özel, dünyanın en zengin 10 ülkesinden 9'unun parlamenter sistemle yönetildiğini söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da Bitlis'te şehit olan Jandarma Teğmen Baki Koçak ile güvenlik korucusu Yücel Aki'ye Allah'tan rahmet diledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in açıkladığı iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemin ilkelerini anımsatan Elitaş, önerileri okuduğunu ve ete kemiğe bürünmüş bir öneri görmediğini kaydetti.

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmaların ardından partilerin grup önerileri ayrı ayrı ele alındı.

Partisinin "tarım sektörünün ve çiftçilerin sorunları" hakkında Meclis araştırma önergesinin bugün ele alınmasına dair grup önerisi ile ilgili söz alan İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, iktidarın vaat ettiği halde milli gelirin yüzde 1'i oranında çiftçiye desteğin verilmediğini iddia etti.

Yüzde 7'lik köy nüfusunun daha da düşeceğini öne süren Kabukçuoğlu, çiftçilerin şahsa yönelik vergi affı istemediklerini, sadece emeklerinin karşılığını istediklerini söyledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, çiftçinin borcunun silinmesi gerektiğini savunarak, "Sizin çiftçiye 300-350 milyar lira borcunuz var." dedi.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, ekim-dikim döneminde yağış miktarında yüzde 30 civarında bir azalma olduğunu belirterek, buna yönelik önlemler alındığını ve Türkiye'nin bundan etkilenmeyeceğini söyledi.

İllerde tespitler yapılmaya başladığını açıklayan Kılıç, "Sigortalı olanlar zaten etkilenmeyecek, sigortası olmayanlarda da ürün kaybı miktarı kadar, özellikle üretim zamanlarında, istihsali yapıldığı zamanlarda yapıyoruz ki çiftçinin ilave kaybı olmasın, tam karşılığını bulalım ve bunlar da hükümetimiz aracılığıyla karşılanacak Ayrıca Tarım Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Strateji Başkanlığı bununla alakalı, neler yapılacağıyla alakalı da çalışma yapıyor. Çiftçimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mağdur edilmeyecek." bilgisini paylaştı.

Partisinin "Kuraklıktan dolayı çiftçilerin karşılaştığı sorunlar" hakkında araştırma önergesinin bugün ele alınmasına dair grup önerisi ile ilgili söz alan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, iklim krizinden hem tarım hem de hayvancılığın etkilendiğini, Türkiye'de iklim krizinin önemli bir konu olarak ele alınmadığını öne sürdü.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Mecliste küresel iklim değişikliği ve kuraklıkla alakalı bir komisyon kurulduğunu hatırlatarak, bu konuda dünya çapında 44 uzmanı dinlediklerini ve çalışmanın bir ay içinde tamamlanarak Meclise rapor olarak sunulacağını açıkladı.

Eroğlu, 262 şehir ve büyük ilçenin uzun vadeli su meselesini çözdüklerini anlatarak, kuraklığa rağmen şehirlerde suların aktığına dikkati çekti.

Bu kuraklığın da aşılacağını vurgulayan Eroğlu, "Bugün salgına rağmen susuzluk yoksa yaptığımız büyük eserler neticesindedir." dedi.

Partisinin "Organize suç örgütleriyle siyaset dünyası arasındaki ilişkilere dair iddiaların araştırılması amacıyla bir Meclis araştırması açılması" hakkında verdiği önergenin bugün ele alınmasına dair grup önerisi ile ilgili söz alan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, "Yavru vatana bakın, Türkiye'deki iddialar için oy birliğiyle komisyon kuruldu. Burada ya temiz bir devlete, şeffaf bir devlete el kaldıracaksınız ya da karanlığa el kaldıracaksınız, bu tercih sizin." diye konuştu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, meseleye devletin itibarı açısından baktıklarını ifade ederek, "İçişleri Bakanı'nın kenara çekilmesinde fayda vardır. Delilleri toplayacak kolluk gücünün rahatlatılması, yargının siyasi baskı hissetmeden görevini yerine getirebilmesi, adalet mekanizmasının gölgesiz çalışabilmesi için bu şarttır." diye konuştu.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, suç örgütleri ile etkin bir mücadele yapıldığını belirterek, "AK Parti bütün terör örgütleri ve suç örgütleriyle mücadele ederek buraya geldi. Mücadelemiz de devam edecek." ifadelerini kullandı.

Suç örgütü liderinin ne dediği, ne zaman ve nerede söylediğine bakılması gerektiğinin altını çizen Özkaya, "PKK terör örgütünün liderleri inlerinden, 'Suç örgütünün lideri çok doğru söylüyor, konu araştırılmalı' diyor. Muhalefet de benzer şey söylüyor. Bir suç varsa, gidin suç duyurusunda bulunun." dedi.

Özkaya, savcılıklar tarafından soruşturmalar açıldığına işaret etti.

Görüşmelerin ardından yapılan oylamada CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulu'nda bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifinin görüşmeleri devam ediyor.

Teklifin birinci bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularını cevaplayan TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, kanunla kişi ve kuruluşların; Hazine ve Maliye Bakanlığına, Ticaret Bakanlığına, Sosyal Güvenlik Kurumuna, il özel idarelerine, belediyelere, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerine ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon başkanlıklarına ve çok sayıda kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlara olan kesinleşmiş borçlarının yapılandırılması ve taksitler halinde ödenmesine imkan verildiğini söyledi.

Kapsamlı bir düzenleme yapıldığına dikkati çeken Yılmaz, şöyle konuştu:

"Niçin bu kadar kapsamlı yapıldı bu düzenleme? Çünkü bütün dünya ve Türkiye yeni bir döneme giriyor. Uzun bir süredir yaşadığımız pandemi şartlarından çıkarak 'pandemi sonrası' dediğimiz bir döneme giriyoruz. Bu bir geçiş süreci elbette, bir anda gerçekleşmiyor. Özellikle aşılama çalışmaları tüm dünyada ve ülkemizde yeni bir dönemin başlayacağını gösteriyor. Ekonomilerde yeniden toparlanma ve normalleşmenin yaşanacağı bir döneme geçiyoruz. İşte, bu yeni döneme mükellefler olarak da kamu-mükellef ilişkisi olarak da bir anlamda çok daha uygun şartlarda başlamanın arayışı içinde bu kanun teklifi Meclisimizin önüne gelmiştir ve Genel Kurulumuzda görüşülmektedir.

Bu bir vergi affı değildir, anaparalar her zaman için korunmaktadır. Uyumlu mükellef dediğimiz bir kavram var. Uyumlu mükellefler için de burada birtakım özendirici teşvikler de düşünülmüştür. Oranlar itibarıyla bazı farklılaştırmalar yapılmaktadır. Bu teklifin Meclisimizin takdiriyle geçmesi halinde hem mükelleflerimiz için hem kamu için faydalı sonuçlar doğuracağını bekliyoruz."

MHP Grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, kanun teklifinin kamu alacaklarına yönelik oldukça kapsamlı bir yapılanma öngördüğünü, salgın nedeniyle borç yükümlülüklerini zamanında yerine getiremeyen vatandaşların rahatlatılmasına yönelik önemli bir düzenleme niteliği taşıdığını vurguladı.

Aksu, "Kanun teklifinde kesinleşmiş alacaklar ile dava safhasında olan ve inceleme aşamasında bulunan alacakların yapılandırılması, matrah ve vergi artırımıyla işletme kayıtlarının düzeltilmesi yönünde düzenlemeler öngörülmektedir. Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, büyükşehir belediyeleri, belediyeler, il özel idareleri, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ve bazı meslek kuruluşlarına ait 30 Nisan 2021 tarihi öncesi dönemlere ilişkin alacaklar bu kapsamda yapılandırılmaktadır." dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, AK Parti'nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002'den bu yana 9. yapılandırma ya da vergi affı teklifini gündeme getirdiğini söyledi.

Hükümetin getirdiği yapılandırmalarla hedeflenen tahsilatın gerçekleşmediğini iddia eden Türkkan, "Bu yıl da işlerin iyi gitmeyeceğini biliyorsunuz. Bu yüzden 'bari bu yapılandırmayla 80-90 milyar tahsil ederiz' diye düşünüp teklifi önümüze koydunuz. Ama emin olun bu teklifle de istediğiniz kadar tahsilat yapamayacaksınız. 2011'deki yapılandırmada tahsilat oranı yüzde 55 oldu. 2018'deki yapılandırmada tahsilat oranı yüzde 10'un altına düştü. Yani tahsilat yapamadınız." diye konuştu.

Türkkan, yapısal değişiklikler gerektiğini dile getirerek, piyasa faizinin ya da enflasyonun yarısından az bir faizle yapılandırma yapılmasına rağmen borçların ödenmediğini savundu.

Çiftçilerin Ziraat Bankasına olan borçlarının da yapılandırılması gerektiğini belirten Türkkan, bu yönde verecekleri önergenin kabul edilmesini istedi.

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, vergi sisteminin bir tercih olduğuna işaret ederek "Siz vergiyle ilgili bir düzenleme yaptığınızda tercihlerinizi belirlersiniz. Her ülkede tercihlerle ilgili düzenleme yapılır, her ülkede sıkıntılar çıkabilir. Bu sıkıntılar çıktığında da bazı düzenlemelere ihtiyaç var. Ama bazı şeyler sık sık yapılıyorsa ve giderek başarı oranı da düşüyorsa bir problem vardır." dedi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, iktidarın salgının başından beri vatandaşları yalnız bıraktığını, ülkenin ekonomik destek ve aşı tedariki konusunda diğer ülkelerin çok gerisinde kaldığını öne sürdü.

Vergi affına ilişkin mevcut uygulamanın toplumdaki vergi ahlakını erozyona uğrattığını ifade eden Girgin, "Şayet, iktidarın yapılandırma, daha doğrusu vergi affı anlayışı vatandaşlarımızın yarasına merhem olsaydı yedi ay içerisinde ikinci yapılandırmayı yapmaz, AKP döneminde toplam 10 adet yapılandırma yürürlüğe konmazdı. Peki, neden derman olmuyor? Esas neden, ekonomi yönetiminin işleyebilir, akılcı, adil çözümler üretmekten uzak olmasıdır." değerlendirmesinde bulundu.

*****HABERİN DEVAMINA "İLGİLİ DOKÜMANLAR" BÖLÜMÜNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.****
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.