TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, AZERBAYCAN İNSAN HAKLARI KOMİSERİ ALİYEVA VE KAMU BAŞDENETÇİSİ MALKOÇ'U KABUL ETTİ


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, "Sahada ve masada birlikteliğimiz her alanda bütün dünya ve bölgede de takdirle karşılandı. Yakın iş birliği içinde bulunduğumuz birçok meselede olduğu gibi insan haklarına ilişkin konularda da Azerbaycan'ın yanındayız" dedi.

07 Nisan 2021 Çarşamba

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Azerbaycan İnsan Hakları Komiseri Sabina Aliyeva ve Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç'u, Meclisteki makamında kabul etti.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, kabulde yaptığı konuşmada, Azerbaycan'ın Vatan Muharebesi'nden sonra Türkiye- Azerbaycan ilişkilerinin iki kardeş ülke olarak daha da ileri seviyede olduğunu bildirdi. Birlikteliğin takdirle karşılandığının altını çizen Meclis Başkanı Şentop, "Sahada ve masada birlikteliğimiz her alanda bütün dünya ve bölgede de takdirle karşılandı. Yakın iş birliği içinde bulunduğumuz birçok meselede olduğu gibi insan haklarına ilişkin konularda da Azerbaycan'ın yanındayız." dedi.

TBMM Başkanı Şentop, sözlerine şöyle devam etti:

"TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanımız Hakan Çavuşoğlu ile Sayın Kamu Başdenetçimiz, Ermenistan'ın insan hakları ihlallerine ilişkin incelemelerde bulunmak için Azerbaycan'ı ziyaret ettiler. Onun öncesinde bende bir heyetle Azerbaycan'ı ziyaret etmiştim. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanımız Hakan Çavuşoğlu da yanımdaydı. Gence'yi de ziyaret ettik orada. Ermenistan'ın yapmış olduğu uluslararası hukuk alanında bir savaş suçu olarak nitelendirilebilecek insan hakları ihlallerini dünyaya daha fazla duyurulması bakımından bunun bir vesile olacağını düşündüm. Aynı zamanda Gence'deki kardeşlerimizin de acılarını paylaşmayı arzu etmiştik. Gerek İnsan Haklarını İnceleme Komisyonumuz gerekse de Kamu Denetçiliği Kurumumuz bu konuda daha geniş çalışma yaptılar. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanımız Hakan Çavuşoğlu onlarda çalışmalarını tamamlamışlar. Biz de hazırlanan raporun 22 Nisan Perşembe günü lansmanını yapacağız. Ermeni diasporası 24 Nisan'ı özel bir gün olarak ilan etmeye çalışıyor bizde bunun öncesinde yaptığımız çalışmaları dünya kamuoyuyla paylaşmayı arzu ediyoruz."

Ermenistan'ın uluslararası meselelerdeki menfi tutumuna mukabil Azerbaycan'ın yapıcı duruşunun takdire değer olduğunu vurgulayan Şentop, "Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nda Azerbaycan'ın gündeme getirdiği öneriler, ülkenizin uluslararası ilişkilerde olumlu gündem yaklaşımının önemli bir tezahürüdür. Güney Kafkasya'da faaliyete geçecek yeni ulaştırma hatları birçok fırsatı da beraberinde getirecektir. Bu hatlar, bölgesel bağlantılılık ve enerji alanındaki müşterek önceliklerimiz bakımından hayatidir. Türkiye olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkilileriyle de temastayız. Yukarı Karabağ'da Rus Barışı Koruma Gücü'nün bulunduğu bölgede, yaratılmaya çalışılan algının aksine insani durumun kötü olmadığını ifade ettiklerini biliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Azerbaycan Ombudsmanı Sabina Aliyeva da Türkiye'de bulunmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, "Ermenistan tarafından ekolojik dini abidelere zarar verildi. İmamzade gibi bir mabedimiz var, çok uzakta olmayan bir kilise var bu da zarar görmüş. Biz onu da inşa ediyoruz. Bir Azerbaycan vatandaşı olarak Türkiye'nin bize gösterdiği destek için çok teşekkür ederim. Bu destek sözle ifade edilemez. Bu bizim yüreğimizden gönlümüzden gelmektedir. Bu ilişkiler bizim Cumhurbaşkanlarımız tarafından kurulmuştur." şeklinde konuştu.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki saha savaşının bittiğini belirten Aliyeva, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sahada savaş bitti ama bizim sahada savaş devam etmektedir. 44 günlük muharebe döneminde benim devletime Türkiye Başombudsmanlık olarak geldi, birlikte Gence'ye gittik ve orada güzel esaslı bir rapor hazırlanarak Türkiye Ombudsmanlığı tarafından ve tüm ilgili makamlara gönderildi. Ermenistan tarafından ekolojik dini abidelere zarar verildi. İmamzade gibi bir mabedimiz var çok uzakta olmayan bir kilise var bu da zarar görmüş. Biz onu da inşa ediyoruz. Bir Azerbaycan vatandaşı olarak Türkiye'nin bize gösterdiği destek için çok teşekkür ederim. Bu destek sözle ifade edilemez. Bu bizim yüreğimizden gönlümüzden gelmektedir. Bu ilişkiler bizim Cumhurbaşkanlarımız tarafından kurulmuştur. Sayın İlham Aliyev ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulmuştur. 44 günlük savaş döneminin sonuna bizim zafere ulaşmamızda elbette Türkiye'nin çok büyük desteği olmuştur. Hem ombudsman hem Azerbaycan vatandaşı olarak bunu her zaman yüreğimizde gönlümüzde hissediyor ve ifade ediyoruz."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.