TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM HÜKÜMLÜ VE TUTUKLU HAKLARINI İNCELEME ALT KOMİSYONU


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonunda, Sincan Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu ele alındı.

06 Nisan 2021 Salı

Komisyon Başkanı ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, toplantının açılışında, Sincan Ceza İnfaz Kurumlarında kadın ve çocuk bölümlerinde Akıllı Teknolojilerin Ceza İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu Projesi (ACEP) kapsamında güzel bir çalışma yapıldığını, bu projenin tüm Türkiye'deki cezaevlerinde yaygınlaştırılmasını istediklerini ifade etti.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, bazı fiziki durumların iyileştirildiğini, bunu kadın ve çocuk bölümlerinde gördüklerini ancak diğer fiziki iyileştirmeleri tespit edemediklerini söyledi. Su konusunda şikayetler iletildiğini aktaran Hakverdi, ACEP uygulaması nedeniyle mahkumların, görüşçüleriyle bir araya gelmesinin engellenmemesi gerektiğini vurguladı.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, Sincan Ceza İnfaz Kurumunu ikinci kez ziyaret ettiklerini ve ilkine göre olumlu farklılıklara tanık olduklarını anlattı. Görüş sürelerinin geçmişe göre daha iyi olduğunu belirten Eronat, ACEP'in, salgın sürecinde ve aileleri uzakta olan mahkumlar açısından önemli olduğunu kaydetti. Çocuklu kadınlar için hazırlanan bölümleri beğendiğini dile getiren Eronat, hiçbir günahı olmayan çocukların, ev ortamında yaşayacak olmasının kendisini çok mutlu ettiğini ve duygulandırdığını ifade etti.

Toplantıda, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç ile genel müdür yardımcıları ve ilgili bürokratlar da yer aldı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.