TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP TÜRKİYE'NİN NATO ÜYELİĞİNİN 69. YILI SEBEBİYLE MESAJ YAYIMLADI


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Türkiye'nin NATO’ya üye oluşunun 69’uncu yıl dönümü sebebiyle mesaj yayımladı

18 Şubat 2021 Perşembe

Şentop'un mesajı şöyle:

"Kuzey Atlantik İttifakı, üyesi olduğumuz 18 Şubat 1952'den bugüne, Türkiye'nin savunma ve güvenlik politikalarının ana unsurlarından birini teşkil etmektedir.

Küresel sistem içindeki en önemli güvenlik ittifakı olarak çok geniş bir coğrafyada mevcudiyetini sürdüren NATO, günümüzdeki etkin rolünü gelecekte de devam ettirebilmek gayesiyle bünyesinde kayda değer yenilenme ve dönüşüm süreçleri yürütmektedir.

NATO'nun uluslararası sistemdeki mevcut konumunu idame ettirmesi, hiç şüphesiz küresel güvenliğin temini bakımından büyük önem arz etmektedir. Ancak İttifakın küresel güvenlik açısından edindiği müstesna yeri muhafaza edebilmesi için hatırdan çıkartılmaması gereken hususlar da bulunmaktadır.

Öncelikle, müttefik devletlerin günümüzün en önemli tehditlerinden biri olan terörle mücadelede müşterek bir anlayışla hareket etmesi, her ne sebeple olursa olsun terör örgütlerine destek vermekten kaçınması ve bunlarla ilişkilerini ivedilikle sonlandırması gerekmektedir.

Ülkemizin, NATO müttefiklerimiz tarafından da terör örgütü olarak tanınan PKK başta olmak üzere, lider kadrosu aynı olan bu örgütün Suriye'deki uzantısı PYD/YPG ve DEAŞ ile mücadelede en önemli rolü oynamış ve en büyük sorumluluğu üstlenmiş müttefik olarak öne çıktığı unutulmamalıdır. Esasen, DEAŞ'a karşı göğüs göğüse mücadele veren tek NATO müttefikinin Türkiye olduğu gerçeği de görmezden gelinmemelidir.

NATO'nun kurulduğu günden bu yana en önemli umdesi olan ortak savunma ve güvenlik boyutunda hedeflenen başarıyı yakalayabilmek için müttefikler arasında savunma sanayii alanındaki iş birliğinin de en üst düzeye çıkarılması gerekmektedir. Hâlihazırda söz konusu alandaki temel iş birliği projelerinin dahi gündelik siyasî tartışmalara feda edilmesi, Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliğini zayıflatmaktadır.

NATO, 2030 Vizyonu çerçevesinde gerçekleştirmeyi öngördüğü dönüşümün kapsamına bu konuları almadığı takdirde, reform süreci eksik kalacak, hedeflenen başarı sağlanamayacaktır.

NATO Parlamenter Asamblesi, tüm bu meseleleri ele almak için en uygun parlamenter diplomasi platformu olma niteliği taşımaktadır. NATO Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonu da müttefik ülkelerdeki muhataplarıyla yakın iş birliği içinde siyasî danışma sürecine katkıda bulunmanın yanısıra, demokrasinin dayanağı olan millet iradesinin NATO'nun karar alma mekanizmalarına yansıtılmasına aracı olmaktadır.

69 yıldır NATO görev ve misyonlarına sunduğu katkılarla İttifak içerisindeki rolünün önemini müteaddit defa ortaya koyan Türkiye, bundan sonra da sadakatle bağlı olduğu müttefiklik ruhuna uygun olarak hem kolektif savunmanın hem de dünya barışı, huzuru ve güvenliğinin idamesine katkı sağlamaya kararlılıkla devam edecektir."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.