TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ GÖKÇEL'İN BASIN TOPLANTISI


CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türk tarımının AK Parti döneminde en karanlık günlerini yaşadığını savundu.

12 Ocak 2021 Salı

"Türk çiftçisi borçlarını ödeyemiyor, hacizlerle elinde, avucunda ne varsa alınıyor." diyen Cengiz Gökçel, çiftçinin ürettiği ürünün para etmediğini ve sürekli zararda olduğunu kaydetti.

Gökçel, "Çiftçiler yok olurken tarım kredi kooperatifleri üstüne bir de haciz darbesi vuruyor. Çiftçide ne traktör ne besleyecek hayvan ne de ekip dikecek tarla kalmadı. Deyim yerindeyse çiftçi üretmeye çalıştığı için cezalandırılıyor. İktidardan bu konularla ilgili hiçbir ses yok. Sağır sultan." ifadesini kullandı.

Tarım sektörüne bütçeden verilen desteğin çiftçiyi ve üreticiyi tarıma küstürecek hale geldiğini ileri süren Gökçel, çiftçilerin artık toprağını, hayvanını satıp üretimi bırakmanın derdinde olduğunu söyledi.

Türk çiftçisinin en büyük sorunlarından birisinin de SGK primlerinin yüksekliği olduğunu belirten Gökçel, "Eskiden çiftçiler, tarım Bağkur'u ödüyordu. Kendi adına üretim yapan çiftçiler, 3-5 dekarda üretim yapıyordu. O zamanki sistemde primler 15 gün üzerinden hesaplanıyor, devlet çiftçiye sosyal güvenlik konusunda bu şekilde destek veriyordu. Bugün çiftçiler aslında çok fazla kazanan iş adamlarının ödediği sosyal güvenlik primine yakın prim ödüyorlar. 30 gün üzerinden prim ödüyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

Konuya ilişkin bir kanun teklifi verdiklerini ifade eden Gökçel, "Bu kanun teklifiyle, ülkemizdeki azalan çiftçi sayımız, kırsal nüfusumuz inanıyorum ki yeniden artacak, ülkemiz tarımsal üretimde hak ettiği yere ulaşacak." dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.