TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU


TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.

24 Aralık 2020 Perşembe

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, gündeme geçilmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu ve İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, gündem dışı konuşmalarında Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılını kutladı.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, seçim bölgesinin sorunlarını dile getirdi. Bayraktutan, Artvin'de koroner anjiyo ünitesi olmadığını belirterek, "Kent merkezinde bunu kuramıyorsanız, insanlar yollarda ölüyorsa bunu kabul etmiyoruz." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmaların ardından grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, kamuya atanmayı bekleyen yaklaşık 200 bin engelli aday bulunduğunu ancak sadece 3 bin yeni atama yapılacağının duyurulduğunu belirterek, bunun ihtiyacı karşılamayacağını söyledi.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan istatistik bültenine göre kontenjan açığının 7 bin 119 olduğunu kaydeden Dervişoğlu, "Ocak ayında 3 bin yeni atama değil kamuda halen boş olan 7 bin 119 kişilik kontenjanı dolduracak şekilde planlama yapılmalı. Kamuda yüzde 3'lük engelli kotası artık ihtiyacı karşılamamaktadır. Bu oranın yüzde 6'ya çıkarılmasını öneriyoruz." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, dost ve kardeş ülke olarak nitelendirdiği Libya'nın bağımsızlığının 69. yılını kutladı.

Türkiye ve Libya ilişkilerinin, her şeyin ötesinde kardeşlik zeminine dayalı, ilkesel ve tarihsel konumu olduğunu dile getiren Akçay, Libya'ya asker gönderilmesi tezkeresine, bu değer birlikteliği zemininde bakılmasını istedi.

"Libya, milli güvenliğimizin kilit taşıdır." diyen Akçay, Türkiye-Libya arasında imzalanan mutabakatlarla, Doğu Akdeniz'deki şer oyunu bozulup, er oyununun kurulduğunu ifade etti. Akçay, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin mavi vatanındaki meşru hakları için Libya ulusal mutabakat hükümeti ile imzaladığı iş birliği anlaşmalarına, 'Libya'da ne işimiz var' diyerek bakamayız. 'Türkiye, Doğu Akdeniz'i geriyor, Türkiye, Libya'da çizgiyi aştı' diyenleri, Libya'daki Türk askerlerini 'lejyoner' diye nitelendirenleri üzülerek görüyoruz. Libya'ya insani yardım götüren Türk kargo gemisine uluslararası hukuka aykırı olarak Akdeniz'de baskın yapıldığına şahit olduk. Bu baskını destekleyenleri görmek bizim için üzücüdür. Türkiye, Libya'da ne işgalci ne istilacı ne de lejyonerdir. Türkiye, huzurun ve barışın inşası için gayret gösteriyor. Doğu Akdeniz'in jeopolitiği Türkiye ve Libya'nın meşru çıkarları doğrultusunda atılacak önemli adımlarla şekillenecektir."

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, çıplak aramaya yönetmeliğin cevaz verdiğini savunarak, bu yönetmeliğin, insanlık onuruna aykırı çıplak aramanın hukuk sisteminden kaldırılması gerektiğini söyledi.

Beştaş, savcıları göreve çağırdıklarını kaydederek, çıplak aramayı açıklayanların değil bunu yapanların, yaptıranların suçlu olduğunu savundu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı halk eğitim merkezinde ek ders karşılığı çalışan usta öğreticilerin feryat ettiğini, pandemi nedeniyle aylardır ücret alamadıklarını söylediklerini anımsatarak, bu sorunun çözülmesini istedi.

Kitli İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanın Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi'nin, TBMM Genel Kurul gündemine geleceğini anımsatan Özkoç, yapılan düzenlemelerin, kara para mücadelesiyle, getirilen teklifin, adıyla ve amacıyla hiçbir ilgisinin bulunmadığını ileri sürdü.

Özkoç, OECD Mali Eylem Görev Gücü'nün 12. kriterinin, siyasi nüfuz sahibi kişilerin mal varlıklarına, hesap hareketlerine bakılmasını öngördüğünü kaydederek, "Raporda, Türkiye'nin 'uyumsuz, düzeltilmeli' denilen kriteri de bu. Neden teklifin içinde yok? Herkes denetlenecek, kara para, uyuşturucuyla ilgili herkes denetlenecek ama siyasetçi, devlet başkanları, onların yakınları denetlenmeyecek. Neden yok? Madem bu yasaya uyacağız, 12. maddesini neden çıkartarak getiriyorsunuz? Gelin tüm siyasetçilerin, siyasi nüfuz alanlarının, ailelerinin, yakınlarının mal varlıkları ve hesap hareketleri incelensin, denetim altında tutulsun." diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yüz yıl önce Türkiye'nin kuruluş ve kurtuluş mücadelesinde Sakarya, Kocatepe, Çanakkale neyse, özellikle Antep müdafasının da vatanın kurtulması, Cumhuriyet'in kurulması, istiklalin kazanılması noktasında böyle bir anlam ifade ettiğini anlattı.

Özkan, "99 yıl önce Antep müdafaasının zaferle sonuçlanması, yüz yıl sonra bugünlerde Afrin, Cerablus, İdlib'de, Aynül Arap'tan Kandil'e Sincar'a kadar olan coğrafyada verdiğimiz mücadelenin ne kadar anlamlı olduğunu gösteriyor." dedi.

Etraflarının nasıl bir kuşatma altında olduğunu, bu coğrafyadaki barışın nasıl hedef alındığını gördüklerini vurgulayan Özkan, şanlı tarihin kendilerine bıraktığı kutlu mirasa sahip çıkarak, yüz yıl sonra bu ülkeye kasteden düşmanlara, iş birlikçilerine karşı bu kutlu mücadeleyi aynı kararlılıkla verdiklerini bildirdi.

Genel Kurulda gündem dışı konuşmaların ardından İYİ Parti'nin "sokak hayvanlarının usulsüz toplatılması, şüpheli ölümleri, bakım ve can güvenliğinin sağlanarak gerekli önlemlerin alınması" ile ilgili verdiği araştırma önergesinin bugün ele alınması önerisi görüşüldü.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Hayvan Hakları Koruma Kanunu'nun yetersiz kaldığını, kanunda hayvanların mal ve eşya olarak değerlendirildiğini söyledi.

Sokak hayvanlarının, insan vicdanına sığmayan muamelelere maruz kaldığını dile getiren Yokuş, "Savunulan hakkın bir kısım hayvanseverin hakkı değil, hayvanların hakkı olduğu unutulmamalı. Savunmasız bütün canlıların doğasından kaynaklanan yaşamsal, bedensel ve özgürlük haklarının korunarak yasal teminat altına alınması insan olmanın sorumluluğudur." dedi.

Yokuş, hayvana kötü muamele kapsamında infial yaratan olaylarda para cezasının hafif kaldığını, bu tür durumlarda gerekirse ağır hapis cezası uygulanması gerektiğini ifade etti.

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de kanuna göre belediyeler tarafından sokak hayvanlarının kısırlaştırılıp, aşılanıp alındıkları yere bırakılmaları gerektiğini ancak belediyelerin bu görevlerini yerine getirmedikleri gibi yalnızca yaşlı ve engelli hayvanların olması gereken barınaklara sağlıklı hayvanları istif ettiklerini savundu.

Hayvan hakları savunucularının 15 yıldır Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişiklik istediğini ancak iktidarın adım atmamakta ısrar ettiğini öne süren Çepni, yasanın, belli rant çevreleri korunduğu için çıkarılmadığını iddia etti.

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonunun 5 aylık çalışmanın ardından hazırladığı raporu, ocak ayında sunduğunu hatırlattı.

Raporun, oy birliğiyle kabul edilmesine rağmen hayvan hakları yasası konusunda halen gelişme olmadığını belirten Karaca, "Bu, bir samimiyet testiydi. Siz bu testten sınıfta kaldınız. Hayvan haklarını yalnızca seçim malzemesi olarak gördünüz." dedi.

AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, "Hayvan hakları meselesi ayrı yerlerde durduğumuz bir mesele değil. Hepimiz aynı yerde duruyoruz. Bu, birbirimizi suçlayarak sonuç alabileceğimiz bir mesele değil." diye konuştu.

TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonunun etkin bir rapor ortaya koyduğunu söyleyen Yıldız, pandemi sürecinin, bir şekilde yasanın Meclis'e gelmesine engel olduğunu dile getirdi.

"AK Parti, gerçekten hayvanseverlerin olduğu bir parti." diyen Yıldız, Hayvan Hakları Kanunu'nun, 2004'te AK Parti döneminde çıkarıldığını, TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonunun, AK Parti'nin önerisiyle gündeme geldiğini kaydetti.

Yıldız, AK Parti Grup başkanvekilleri Özlem Zengin ve Cahit Özkan'ın, hayvan hakları düzenlemesinin, Meclis çalışmalarına verilen aranın ardından sunulacağına ilişkin sözlerini anımsattı.

İYİ Parti'nin grup önerisinin oylanmasından önce iki kez toplantı yeter sayısı bulunamadı.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, bunun üzerine birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.