TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM DEPREME KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLERİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU


Depreme Karşı Alınabilecek Önlemlerin ve Depremlerin Zararlarının En Aza İndirilmesi İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu, AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu başkanlığında toplandı.

11 Aralık 2020 Cuma

Komisyonda Karayolları Genel Müdürlüğü, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünce sunum yapıldı.

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, büyük bir deprem durumunda yol, köprü, tünel ve viyadüklerin ulaşım hizmeti vermesinin hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

Bu yapıların deprem etkisi altındaki performanslarının belirlenmesinin önemini dile getiren Uraloğlu, sismik onarım gerektiren köprülerin güçlendirilmesini stratejik hedef olarak belirlediklerini ifade etti.

Uraloğlu, İstanbul'da şiddetli deprem ihtimali dikkate alınarak FSM ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün de arasında bulunduğu köprü, viyadük ve tünellerde depreme karşı güçlendirme çalışması yapıldığını bildirdi.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, 24 bin menfez üzerinde işletme yapan TCDD'nin, demiryolu hatlarının bakımıyla ilgili yeterli sayıda bakım birimi bulunduğunu belirtti.

Menfezlerin denetiminin, değişen yağış rejimleri de dikkate alınarak titizlikle yapıldığını söyleyen Uygun, yeni yapılan, projelendirilen demir yolu hatlarının zemin etütlerine de depremsellik açısından azami dikkat edildiğini vurguladı.

Avrasya Tüneli ve Marmaray'da sürekli bilgi aktaran deprem sensörleri bulunduğunu paylaşan Uygun, anormal bir durum oluştuğunda müdahale edildiğini kaydetti.

Ankara-İstanbul YHT hattı güzergahında zorlu zemin koşullarında çalışıldığına değinen Uygun,"Ankara-İstanbul YHT hattını 2021'in ortasında bitireceğiz gibi görünüyor." dedi.

DHMİ Genel Müdür Yardımcısı Erhan Ümit Ekinci, kurum bünyesindeki tüm havalimanlarının güncel acil durum planı bulunduğunu dile getirdi.

DHMİ işletiminde bulunan tüm havalimanlarında binaların deprem tahkiklerinin yapıldığını, güçlendirme ihtiyacı bulunan binaların güçlendirildiğini, riskli görülen binaların ise önlem amaçlı yıkıldığını anlatan Ekinci, yeni yapılan tüm binaların mevcut deprem yönetmeliğine uygun yapıldığını ifade etti.

Ekinci, DHMİ Afet ve Acil Durum Yönetim Sistemi yazılımının 2021'de tamamlanarak kullanılmaya başlanmasıyla söz konusu iş ve işlemlerin daha hızlı, bilimsel ve fonksiyonel yapılabileceğini kaydetti.

Deprem veya afet konuşulunca genelde binaların akla geldiğini ancak pist, apron ve taksiyolunda da (PAT sahası) zaman zaman sıkıntılarla karşılaşabildiklerini söyleyen Ekinci, uygun değerde yapılmayan PAT sahalarında sıkıntılar yaşanabildiğini, zemin problemleri nedeniyle de zaman zaman sıkıntı oluşabildiğini aktardı.

Bu kapsamda bugüne kadar yaşanan depremlerde, çok önemli bir probleme rastlamadıklarını belirten Ekinci, Van Depremi'nden sonra piste bağlı taksiyolunda zaten mevcut bulunan kılcal çatlakların daha fazla büyüdüğünü tespit ettiklerini, depremin ardından gerekli önlemleri alarak onarım yaptıklarını dile getirdi.

İzmir depremi sonrasında PAT sahasını kontrol ettiklerini, yüzeysel hiçbir bozulmaya rastlamadıklarını bildiren Ekinci, "Bununla da yetinmedik. İzmir Adnan Menderes Havalimanı Müdürlüğümüze yetki verdik. Şu anda bir radar teknolojisiyle, bütün PAT sahalarımızı, acaba görünmeyen, beton tabakasının altında herhangi bir hareket var mı, yok mu bunu araştırmaya başladık. Şu ana kadar olumsuz bir durum yok." ifadelerini kullandı.

Komisyonda daha sonra sunum yapan Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap, Türkiye'de bin 376 baraj ve 17 göletin olduğunu söyledi.

Kasap, "Hiçbir baraj aktif fay hattı üzerinde yer almıyor. Baraj projeleri, en yüksek deprem riski dikkate alınarak yapılıyor." diye konuştu.

Oğuz Kasap, sunumu sırasında milletvekillerinin sorularını da cevaplandırdı.

İstanbul'daki su durumunun sorulması üzerine Kasap, "İstanbul'da 3 ay kadar su var. Herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum. Aralık-ocak-şubat aylarında barajlarımızı dolduracağımızı düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Büyük barajlarda sürekli ölçüm yaptıklarını ve ölçüm cihazlarını yenilediklerini vurgulayan Kasap, barajlardaki durumun uzaktan erişim sağlanarak izlenebildiğini kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürü Turan Konak da sunumunda, depreme karşı hazırlık konusunda belediyelerin geniş anlamda yetki sahibi olduğunu söyledi.

Bu çerçevede en önemli paydaşlardan birinin belediyeler olduğuna dikkati çeken Konak, deprem mevzuatına uygun hazırlanmamış tüm imar planlarının gözden geçirilerek revize edilmesi gerektiğini vurguladı.

İtfaiye personelinin, görev tanımına uygun şekilde yangın dışında deprem sırasında da aktif görev yaptığını dile getiren Konak, itfaiye personeli için 33 bin 578 norm kadronun bulunduğunu ancak mevcut sayının 11 bin 700 olduğunu ifade etti.

Komisyon Başkanı Uncuoğlu da norm kadronun efektif olarak kullanılması gerektiğini vurguladı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Lojistik Genel Müdürü Tuğgeneral Mücahit Zorlutuna ise sunumunda, "TSK acil durumlarda 'Acil Müdahale Kuvvetleri' ve 'Müteakip Müdahale Kuvvetleri' ile görev yapıyor." ifadesini kullandı.

Zorlutuna, TSK'nin, Arama Kurtarma Görev Planı'na göre, 1. Ordu, 2. Ordu, 3. Ordu, Ege Ordu, Kara Kuvvetleri EDOK, 4. Kolordu, Kara Kuvvetleri Lojistik, Donanma ve Muharip Hava Kuvvetleri komutanlıkları olmak üzere 9 ayrı bölümde ve "belirlenen görev bölgesinde" faaliyet göstereceğini kaydetti.

TSK'de depreme dayanaksız binanın bulunmadığına işaret eden Zorlutuna, deprem için görevlendirilenlerin muvazzaf personelden oluştuğunu, er ve erbaşın sadece çadır kurma gibi alanlarda görev yaptığını vurguladı.

Başkan Uncuoğlu, komisyonun tamamlanması sonrasında 17 ve 18 Aralık'ta da Enerji ve Tabii Kaynaklar, Milli Eğitim, Kültür ve Turizm bakanlıkları, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile TELEKOM'dan yetkililerin konuk edileceğini söyledi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.