TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, enerji alanında düzenlemeler içeren Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilk 5 maddesi kabul edildi.

18 Kasım 2020 Çarşamba

Meclis Başkanvekili Erdoğmuş, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, "Yargı üzerindeki siyasi baskılar", HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü", CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, "Pandemi döneminde Bartın'ın sorunları" konularında birer konuşma yaptı.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Yeneroğlu, hukukun üstünlüğünün yok sayıldığı bir ülkede ekonomik gelişmeden, toplumsal barıştan söz edilemeyeceğini belirterek, yargı alanında yaşanan sorunları tek başına anayasal ve yasal düzenlemelerdeki eksikliklerle açıklamanın mümkün olmadığını, sorunun temelinde baskıcı ve otoriter yönetim anlayışının bulunduğunu söyledi.

Hakimler ve Savcılar Kurulunun yargıyı baskı ve tehdit altında tuttuğunu iddia eden Yeneroğlu, bazı isimlerin Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına rağmen halen cezaevinde olduklarını kaydetti.

Türkiye'nin bu adaletsizliklerle yönetilemeyeceğini savunan Yeneroğlu, "Cumhurbaşkanı, insan hakları ve hukuk devletine tekrar dönmek istiyorsa çözümü basittir; istifa etmeyeceğine göre en azından yargının üstündeki elini çeksin." dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Kaya, İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin iktidar yetkililerinin açıklamalarına işaret ederek, "Biz kadınlar, kazandığımız hiçbir haktan vazgeçmeyeceğiz." ifadesini kullandı.

Pandemi sürecinin kadınları şiddet gördüğü alanda kalmaya zorlandığını dile getiren Kaya, kadına ayrılan bütçedeki yüzde 19'luk artışın yetersiz olduğunu söyledi.

CHP Bartın Milletvekili Bankoğlu, Bartın Tabip Odası Temsilcisinin yaptığı açıklama nedeniyle Sağlık Bakanlığının soruşturma başlattığını belirterek, "Sizin hayatınız inşaat olabilir ama sağlık alanını inşaattan ibaret sanmayın." dedi.

Bartınlı esnafın nakit desteği, sicil affı, kira gelirlerinden stopajın kaldırılmasını istediğini anlatan Bankoğlu, "Kanal İstanbul'a 60 milyar dolar için kaynak var ama asıl sıkıntıyı çeken vatandaşa kaynak yok öyle mi?" diye sordu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, yerinden söz alarak, hiçbir milletvekilinin konuşmasından rahatsız olmadıklarını belirterek, ancak gündem dışı konuşmaların dağılımında bir usul ortaya konduğunu hatırlattı.

Buna göre AK Parti'nin haftalık 3, CHP'nin 3, HDP, MHP ve İYİ Parti'nin bir konuşmacısı olması gerektiğine dikkati çeken Turan, bu usulün tüm partilerce kabul edildiğinin altını çizdi.

Bugün uygulamada iktidar partisi dışında üç vekile söz verildiğine işaret eden Turan, "Bunu ben gözden kaçan bir usul olarak değerlendirmek istiyorum. Tekrar bu mutabakata bağlı adım atılmasını talep ediyorum. Aksi halde her Meclis başkanvekilimiz, kendi siyasi partisine, teamüllerine, parametrelerine göre bu konuda söz verirse başka bir tartışma konusu olur." değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Başkanvekili Erdoğmuş, Turan'ın talebine "Bu şekilde yardımcı olmanızdan dolayı memnuniyet duyarız. Bize de bu konuda bir destek sundunuz. Bugünü tanrı misafiri değerlendirin. Biz bugün iktidar partisine bir misafir planladık. Öyle kabul edelim." diyerek karşılık verdi.

Erdoğmuş, "Burası TBMM'dir, tabii ki teamüller üzerinden çalışmalar yürüyecek yoksa aksaklıklar olur. Ama bu tür şeyler de zaman zaman olabiliyor." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kovid-19'a ilişkin açıkladığı yeni tedbirlerin anlaşılamadığını, hükümetin, pandemi sürecini en başından beri belirsizlik içerisinde götürdüğünü, son alınan kararların yetersizliğinin de bunun göstergesi olduğunu savundu.

İki haftalık tam karantina sürecinin hayata geçirilmesi gerektiğini öne süren Türkkan, "batık" Yunanistan'ın bile üç hafta boyunca tüm ülkeyi karantina altına aldığını, çalışmayanlara aylık 800 avro destek ödemesi yapılacağını açıkladığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Türkiye ziyaretinde, hiçbir devlet yetkilisiyle görüşmediğine dikkati çeken Türkkan, "Truva atı gibi ülkemize gelen ve açıkça düşmanlıklarını ilan eden Pompeo hakkında hükümet kanadında da henüz tek bir açıklama yok. İktidar bu konuda neden sessiz? Bu, Biden dönemi öncesi sessizlik mi?" diye sordu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Ermenistan'ın işgal ettiği topraklardaki katliamlarını anlatarak, Azerbaycan'ın, Ermenistan'a tarihi bir ders verdiğini ifade etti.

Azerbaycan'ın kazandığı zafere işaret eden Akçay, şöyle devam etti:

"Azerbaycan, askeri mücadeleyi politik bir enstrüman olarak kullanmış, bölgesel ve küresel denklemi akılcı şekilde okuyarak zafere adım adım ilerlemiştir. Bundan sonra yapılması gereken zaferin kazanımlarını korumaktır. Zira Güney Kafkasya'da, Doğu Akdeniz'de, Libya'da, Suriye'de kimlerin ne hesabı varsa hepsi açık ve nettir. Türkiye ve Azerbaycan, at izini it izinden ayıracak devlet aklına, ayıyı kovandan, horozu kümesten uzak tutacak yetkinliğe sahiptir.

Bu minvalde 10 Kasım 2020'de imzalanan kalıcı ateşkesin öngördüğü şartlar adım adım takip edilmelidir; Ermenistan, işgal ettiği toprakların tamamından atılmalıdır. Haydut devlet Ermenistan'ın bugüne kadar yaptığı hiçbir soykırım, işlediği savaş suçları yanına kalmamalı, uluslararası mahkemelerde hesabını vermelidir. Türk yurdu Karabağ'da yeni oldubittilere müsaade edilmemelidir. Azerbaycan Cumhuriyeti'ne asker gönderilmesine dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, Türkiye'nin Azerbaycan'a verdiği desteğin ve 'iki devlet tek millet' şiarının stratejik akla dönüştüğünün ispatıdır. Bu stratejik akıl, Doğu Akdeniz'de, mavi vatanda ve Kafkasya'da önümüzdeki yüzyılı şekillendirecektir."

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Kovid-19'a ilişkin açıklanan yeni tedbirlerin, yetersiz ve anlaşılamaz olduğunu, bunların başarılı olamayacağını savundu.

TBMM'nin bu konuda devreye girmesi gerektiğini kaydeden Oluç, "İktidarın, muhalefetin dediklerini yapmama gibi bir siyaset kurgusu var. Bu yanlış. Pandemi meselesi sadece iktidarı ilgilendiren bir konu değil." ifadelerini kullandı.

Oluç, sokağa çıkma kısıtlamalarının, salgının yaygınlığı karşısında derman üretmeyeceğini ileri sürdü.

Cizre'de çeşitli ailelerin telefonla aranarak "HDP'li misiniz? Neden HDP'lisiniz?" şeklinde sorular sorulduğunu iddia eden Oluç, "Telefon edenler, 'İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan bir birimden arıyoruz'. diyorlar. İçişleri Bakanlığında böyle bir birim mi kurulmuştur?" sorusunu yöneltti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, devlet yönetiminin hassasiyet gerektirdiğini dile getirerek, "Lakin bir pandemi sürecinde bu hassasiyetin çok daha yüksek olması ve bu Kovid-19 virüsü ile mücadelede hiçbir siyasi kaygının düşünülmeden, hiçbir siyasi tasarrufa bakılmaksızın devletin sevk ve idaresi, 83 milyonun sağlığı, huzuru, refahı açısından büyük önem taşır." dedi.

Milletvekillerinin, Bilim Kurulunun hükümete neler tavsiye ettiğini bilmediğini, Kovid-19'a ilişkin açıklanan yeni tedbirleri anlamadığını belirten Altay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın performansını, gayretini desteklediklerini anlattı.

Altay, "Bu sistemin şöyle çalışması lazım; Siz, Bilim Kurulunu, Sayın Cumhurbaşkanı da sizi dinleyecek. Lakin bizim görebildiğimiz kadarıyla sistem ters çalışıyor. Sağlık Bakanımız, saray ile Bilim Kurulu arasında tost olmuştur, sıkışmıştır, iki arada bir derededir. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanını iki arada bir derede bırakmaya kimsenin hakkı yoktur." görüşünü savundu.

Bilim Kurulunun önerilerinin halkla paylaşılmasını önemli bulduklarını aktaran Altay, devletin, Türkiye'yi 14 gün evde tutabilecek gücünün olduğunu belirtti. Altay, Bilim Kuruluna, "Saygıdeğer Bilim Kurulu üyeleri, toplantınız sonrası Cumhurbaşkanınca açıklanan kısıtlamaların dışında bir öneriniz olduysa, 14 gün kapanma buna dahil, bunu lütfen kamuoyuyla paylaşın. Paylaşın ki 83 milyon olarak, hükümetin bu ikircikli politikalarının kurbanı olmayalım." çağrısında bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise Naim Süleymanoğlu'nu vefat yıl dönümünde rahmetle anarak, "Naim Süleymanoğlu, 50 yıllık ömrüne 46 dünya rekoru ve şampiyonluklar sığdırarak, ay yıldızlı bayrağımızı defalarca dalgalandırmış, bizleri gururlandırmıştı. Dünyayı sırtlayan adam Naim Süleymanoğlu'nun vefat yıldönümünde rahmetle, minnetle, özlemle anıyoruz." dedi.

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti'nin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurulda ilk olarak İYİ Parti'nin, "Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredisi alanların yaşadıkları sorunları incelemek ve gerekli önlemlerin alınmasına" ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi ele alındı.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye'nin derin bir ekonomik krizin içerisinde olduğunu belirtti, istihdamın azaldığını, işsizliğin cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştığını savundu.

Türkiye'de hemen hemen her kesim gibi gençlerin de zor durumda olduğunu dile getiren Ataş, üniversite mezunu gençlerin iş bulamadığı için KYK borçlarını da ödeyemediğini söyledi. KYK borçları yapılandırılsa da bunun gençlerin beklentisini karşılamadığına işaret eden Ataş, bu borçların silinmesini istedi.

AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, geçtiğimiz hafta KYK borçlarının yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiğini anımsatarak, muhalefetin gündemi biraz geriden takip ettiğini söyledi.

KYK borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeyi anlatan Özdemir, öğrencilerin isteğine göre 6 aylık, 9 aylık, 12 aylık ve en çok 18 aylık yapılandırmaya gidilebileceğini belirtti.

Görüşmelerin ardından yapılan oylamada İYİ Parti'nin önerisi kabul edilmedi.

Daha sonra HDP'nin "Anayasa Mahkemesi ve AİHM'in kararlarının uygulanmamasının yaratacağı mağduriyete" yönelik araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisine geçildi.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, daha önce de yargıyla ilgili araştırma önergeleri verdiklerini ancak AK Parti'nin bu önergeleri reddettiğini söyledi.

Konunun bir kez daha konuşulması gerektiğini ifade eden Oluç, "Adalet Bakanının son konuşmalarına bakarsanız, yargıda çok büyük sorunlar olduğunu aslında siz de biliyorsunuz fakat bunu bir türlü kabullenmek istemiyorsunuz. Çünkü bu hale getirmiş olan iktidar partilerisiniz." ifadesini kullandı.

Diyarbakır'da 3 yıl önce nevruz etkinliğine elinde bıçakla girmek isterken "dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle açılan ateş sonucunda Kemal Kurkut'un ölümüne ilişkin davada beraat kararı çıktığını ifade eden Oluç, "Fotoğraf ortada, videolar var, otopsi kayıtları var, Adli Tıp Kurumu raporları var, her şey var ama beraat çıktı. Neden? Çünkü vuran kolluk gücü. Neden? Çünkü vurulan Kürt. 'Kürt'e adalet yok, Kürt'ü vurabilirsiniz.' Bunu söyledi bir kez daha mahkeme bütün Kürt halkına." görüşünü savundu.

CHP İzmir Millevtekili Sevda Erdan Kılıç ise konuşmasında, "Eskiden büyüklerimiz bize, 'sokakta başına bir iş gelirse rahatsız olduğunuz bir durum yaşarsanız gördüğünüz ilk polis memuruna, bekçiye gidin ondan yardım isteyin' derdi. Maalesef AKP iktidarının yaratmış olduğu bu günümüz Türkiye'sinde, şimdi bırakın hırsızdan, arsızlardan, canilerden korkmayı vatandaşlarımız polislerden, bekçilerden çekinir, korkar duruma gelmişlerdir. AİHM'de defalarca işkence ve kötü muameleden dolayı ülkemiz cezalandırıldı. Bırakın bu hukuksuz uygulamalardan vazgeçmeyi orantısız güç kullanımı ülkemizde gün geçtikçe arttı." ifadesini kullandı.

AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen, Kürtlerle ilgili iddiaların doğru olmadığını ve bu konuda kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini belirterek, "AK Parti grubunda ve diğer gruplarda herhalde sizin içinizde bulunan Kürtlerden daha çok Kürt arkadaşlarımız var bendeniz dahil olmak üzere. Bu doğru bir ifade değil, bunu düzeltin." dedi.

Kendisinin 35 yıldır siyaset yaptığını ve yargının nasıl işlediğini bildiğini dile getiren Bilen, "Düdük çaldığında cuntacıların karşısında esas duruşa geçen yargıyı mı özlüyoruz?" sorusunu yöneltti.

Bilen, AİHM'in verdiği kararların uygulanmasıyla ilgili geçmişle mukayese edilemeyecek düzeyde iyileştirmeler yaptıklarını söyledi.

Müzakerelerin ardından yapılan oylamada HDP'nin önerisi kabul edilmedi.

Genel Kurulda, CHP'nin kamu kaynaklarının kullanımına ilişkin önergesinin bugün görüşülmesi önerisi de ele alındı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, "acı reçete" tartışmalarına değinerek, "Bu acı reçeteyi emekli, işçi, köylü, öğrenci mi çekecek yoksa saray yönetimi ya da bürokratlar mı çekecek? Türkiye Cumhuriyeti'nde kamu tarafından kiralanan, kullanılan 125 bin araç var. Almanya'da 8 bin, Fransa'da 9 bin, Japonya'da 10 bin ama benim ülkemde 125 bin tane var. Reçete kime? Halka." ifadesini kullandı.

Başarır, "Kimin parasıyla Kıbrıs'a saray yapıyorsun. Beyefendi, Türkiye'de işçi, memur, insanların durumu çok iyi ya Somali'nin IMF'ye olan borcunu ödüyor. Sen kimin parasını, ne hakla ödüyorsun? Dün bir karar aldınız. Lokantalar, kafeler, barlar kapandı. Binlerce garson işsiz onları düşünmüyorsun Kıbrıs'a sarayı düşünüyorsun. Gerçekten yazık. Kıbrıs'a pikniğe yedi uçak ile gidiyorlar. Kıbrıs'ı fetheden, Kıbrıs'ın Karaoğlan'ı Bülent Ecevit, tarifeli uçakla Kıbrıs'a gidiyordu." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik sosyal medyadan tehdit ve hakaret içeren paylaşımda bulunduğu gerekçesiyle Alaattin Çakıcı'ya tepki gösteren Başarır, "Bu ülkede Cumhuriyeti kuran partinin liderine bir mafya artığı tehditte bulunuyor, bir tane onurlu savcı daha bu saate kadar soruşturma açmıyor." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise Başarır'ın konuşmasını üzülerek takip ettiklerini belirterek, Kıbrıs ile ilgili dün bir tartışma konusu olduğunu ve bugün de başka bir tartışma konusunun açıldığını söyledi.

Türkiye ile Kıbrıs'ın özellikle son dönemde bu kadar yoğun ilişkide olması ile beraber örnek adımlar atıyor olmasından herkesin gurur duyması lazımken, her gün bir polemik konusu açıp Kıbrıs'ı tartışma konusu yapmanın kimseye faydası olmadığını belirten Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dün 'Kıbrıs'a CHP Genel Başkanı davet edilmedi' demiştiniz biz de belgesini göstermiştik, Sayın Kılıçdaroğlu'nun Kıbrıs'taki törenlere davet edildiğini bizden öğrenmiştiniz. Bugün de 'saray Kıbrıs'a da yapılacak' diyorsunuz. Sizin gündeminiz olmayabilir ama biz Kıbrıs'ın tüm derdini gündem yapan bir ekibiz.

Kıbrıs'ta daha birkaç gün önce bir daha gördük ki en az 100 yıllık bir Cumhurbaşkanlığı Köşkü içerisinde 3-4 kişinin toplantı yapabildiği, uygun uluslararası şartların olmadığı bir bina mevcut. Oranın Cumhurbaşkanı bizim ülkemizin Cumhurbaşkanına 'beraber kaynaklarımızı değerlendirip Kıbrıs'ımıza yakışır bir Cumhurbaşkanlığı Köşkü yapalım.' dediğinde Rum rahatsız olur başkaları rahatsız olur ama sizin rahatsız olmanızı inanın utanarak izliyorum, dinliyorum. KKTC en güzel Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne layık bir bağımsız devlettir. Siz istemeseniz de orayı biz yapacağız."

Kıbrıs'a yedi uçak ile gidildiği eleştirilerini yanıtlayan Turan, bilginin yanlış olduğunu bir uçakta Kıbrıs gazilerinin diğer uçakta ise Türkiye'nin önemli kurumlarının temsilcilerinin olduğunu ve Kıbrıs'ın önemli kurumları ile karşılıklı toplantılar yapılması için götürüldüğünü söyledi.

Turan, "Kıbrıs ile ilgili toplumun ruhundan, milletin vicdanından ne kadar uzak bir yere düştüğünü bir defa daha aynaya bakarak değerlendirin. Bizim bildiğimiz Atatürk'ün, Ecevit'in hatta Baykal'ın partisi bu değil. Sizin geldiğiniz yer operasyonların partisi haline gelmiş. Emperyal güçlerin Türkiye'deki en büyük sözcüsü haline gelip bu kürsüden her gün Kıbrıs'ı polemik konusu yapmak Kıbrıs'a, Türkiye'ye, size faydalı mı? Matruşka gibisiniz, her gün küçülüyorsunuz." dedi.

AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, dünya olanca hızıyla değişim ve dönüşüm yaşarken koronavirüs salgınının dünyadaki değişimi hem hızlandırdığını hem de şekillendirdiğini belirterek, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde milletimize hizmette 18 yılı geride bıraktık. AK Partimiz ilk kez iktidara geldiği günden bu yana millet sevdasıyla başta savunma sanayi, sağlık, tarım, ulaştırma, ekonomi olmak üzere tüm alanlarda milli ve yerli üretimde de öncülük yapmıştır. Bu süreçlerde hükümetlerimiz, Türkiye'ye çağ atlatan kalkınma hamlelerini gerçekleştirirken diğer yandan da şer odaklarına karşı dimdik duruşuyla destansı bir başarı hikayesi yazmıştır." dedi.

Görüşmelerin ardından CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Genel Kurulda, ekonomi alanında düzenlemeler içeren Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.

****HABERİN DEVAMINA "İLGİLİ DOKÜMANLAR" BÖLÜMÜNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.****
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.