TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MECLİS BAŞKANI ŞENTOP'TAN MACRON'A "HİTLER'Lİ" CEVAP


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türkiye'ye yönelik sözlerine, İzmir'deki Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi'nin açılışında dün yaptığı konuşmanın "Hitler-Fransa" benzetmesi yaptığı bölümü paylaşarak yanıt verdi.

10 Eylül 2020 Perşembe

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye'ye Nazi Almanya'sı benzetmesi yapmak, tarihi tersinden okumaktır. Başka ülkelerin toprağında gözü olan zihniyeti birilerine benzeteceksek, bu Doğu Akdeniz'deki Macron ve Fransa'dır" diyerek şunları söyledi:

"FRANSA, DOĞU AKDENİZ'DE NE ARIYOR, HİTLERİN YAPTIĞININ BENZERİ BU DEĞİL Mİ?

"Macron, Nazi Almanya'sıyla bir benzetme yapıyor Türkiye'ye. Çok tuhaf, tarihi tersinden okumaya çalışıyor. Nazi Almanya'sı ile ilgili en temel problem neydi, o zamanki Almanya, Nazi Almanya'sı kendi sınırlarına razı değildi. Uluslararası hukuka göre sahip oldukları haklara, yetkilere razı değillerdi. Başka ülkelerin toprağında, başka ülkelerin hak ve menfaatlerinde gözleri vardı. Onun için sağa sola saldırdılar. Peki bugün Fransa Doğu Akdeniz'de ne arıyor? Kendi ülke toprakları mı, kendi deniz alanı mı, kendi ekonomik bölgesi mi? Yok. Değil. İşte Hitlerin yaptığının benzeri bu değil mi? Başka ülkelerin hak ve menfaat alanlarında faaliyet göstermek. Başka ülkelerin haklarını çalmaya, onları kullanmalarına engel olmaya çalışmak değil mi Hitlerin temel meselesi, temel problemi. İşte o zaman eğer bir Nazi anlayışıyla Hitlerle alaka kurulacaksa bugün Fransa'nın yapmaya çalıştığı bu yayılmacı, yeni sömürgecilik anlayışının uzantılarına bakmak lazım."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.