TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZKOÇ GÜNDEME İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU


CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konuları değerlendirdi.

10 Eylül 2020 Perşembe

MİT mensuplarının ifşa edilmesi davasında tutuklu yargılanan gazeteciler Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç'ın tahliye edilmesine yönelik değerlendirmede bulunan Engin Özkoç, "Bu gazeteci arkadaşlarımız, toplum vicdanında masumlar. Bu cezaları almaları gerekmiyor. Herhangi bir delil yok. Adalet doğru işlemiyor. Gazeteciler zulüm altında, baskı altında. Ülkede, haktan, hukuktan, adaletten bahseden herkes, kendilerini eleştirdikleri için cezaevlerinde tutuluyorlar." ifadelerini kullandı.

Müyesser Yıldız'ın da bu isimlerden biri olduğunu ve toplum vicdanında masum olduğunu savunan Özkoç, Yıldız'ın bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını istedi.

Pandemi, ekonomi ve eğitim konularında felakete doğru gidildiğini iddia eden Özkoç, salgının doğru yönetilemediğini ileri sürdü. Özkoç, borcu ötelemenin destek anlamına gelmediğini, bunun insanların üzerine daha fazla yük olduğunu savundu.

Açıklanan işsizlik rakamlarına inanmadıklarını belirten Özkoç, "Buna göre 150 bin kişi işsizlikte artış göstermiş. Genç işsizlik ise yüzde 28'i aştı. Her dört gençten birisi işsizken, şimdi üç gençten birine indi. İstihdamda bir yılda 2 milyon kayıp var. İstihdamda 2 milyon kayıp varken, işsizlik rakamı nasıl oluyor da 150 bin artıyor?" diye sordu.

Milli Eğitim Bakanlığının özel okullara 5,78 milyar lira destek sağladığını kaydeden Özkoç, "Bakanlık'ın 2020 bütçesi ise 5,6 milyar lira. Bakanlık'ın bütçesinden özel okullara harcanan para, Bakanlık'ın yatırım bütçesinden daha fazla. Yoksul öğrencilere ne olacak? Onlara neden destek verilmiyor? Milli Eğitim Bakanlığı, 'Hazine'den yeterli desteği alamadığımız için gerekli tedbirleri almakta gecikiyoruz.' diyor. Para var. Fatih Projesi'ne 8,5 milyar lira para ödendi. Özel okullara 5,78 milyar lira destek sağlandı. 3,4 milyar lira Fatih Projesi'ne harcandı. Geriye 5,1 milyar kaldı. Şimdi soruyorum, bu para nerede?" ifadelerini kullandı.

Özkoç, 3 milyon 37 bin öğrencinin internetinin bulunmadığını, 759 bin öğrencinin televizyonu olmadığını belirterek 7 milyon 300 bin öğrencinin EBA'dan yararlanamadığını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ve CHP Grup Başkanvekilleri olarak Giresun ile ilgili hazırladıkları kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunacaklarını ifade eden Özkoç, afet yasasındaki bütün eksikliklerin giderilmesini istediklerini anlattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.