TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, SİVAS KONGRESİ'NİN 101. YILI SEBEBİYLE SİVAS VALİSİNE TEBRİK MESAJI GÖNDERDİ


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Sivas Kongresi'nin 101. Yıl Dönümü nedeniyle Sivas Valisi Salih Ayhan'a tebrik telgrafı gönderdi.

04 Eylül 2020 Cuma

Şentop'un mesajı şöyle:

"Tarihimizin en sıkıntılı dönemini Birinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında maruz kaldığımız emperyalist istila ve işgal girişimiyle yaşadık. Hürriyet ve istiklalimizi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığımız dönemin en önemli safhalarından birine de Sivas vilayetimiz tanıklık etti.

Mondros Ateşkes Antlaşması sonrasında Anadolu’da düşman istilasına uğramayan en güvenli vilayetlerimizden biri olan Sivas, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında toplanan kongre heyetine 3,5 ay ev sahipliği yaptı. Böylece Türk milletinin ebediyete kadar hür ve müstakil yaşamasını sağlamak için mukaddes bir vazifeyi yerine getirdi.

İstiklâl Mücadelesi sürecinde yaşanan bütün zorlukların, yapılan bütün tekliflerin ve muhtemel bütün seçeneklerin tartışılıp karara varıldığı kongrenin nihayetinde hürriyet ve bağımsızlığımızın yegâne yolunun milletimizin azim ve kararlılığı ile sağlanacağı ilkesi teyit edildi. Ayrıca Anadolu’da hiçbir düşman bayrağının dalgalanmasına izin verilmeyeceği, kutsal vatan topraklarının her türlü mihnete göğüs gerilerek korunacağı ilan edildi. Büyük Millet Meclisi’nin Ankara’da toplanması kararının vurgulandığı kongre ile tek seçeneğimizin “Ya İstiklâl, Ya Ölüm” olduğu güçlü bir şekilde teyit edildi.

Emperyalist devletler tarafından hazırlanan Sevr planının çöpe atıldığı kongre ile Türk milletinin Anadolu’da yeniden güneş gibi doğuşunun da müjdesi verildi.

Bugün, Sivas Kongresi’nin 101’inci yılı. Kutlu olsun.

Bugünü anmak, anlamak ve yarınlarımıza sonuç çıkarmak gayesiyle düzenlediğiniz toplantının verimli, başarılı geçmesini diliyorum.

Sivas Kongresi’nin sene-i devriyesi vesilesiyle devletimizin kurucusu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, aziz milletimize büyük bir gayret ve feragat ile hizmet eden bütün büyüklerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.