TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP MEVKİDAŞLARIYLA GÖRÜŞMEYE DEVAM EDİYOR


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un Türk dünyası, Balkan ülkeleri ve Müslüman coğrafyasının Meclis Başkanları ile görüşmesi devam ediyor.

03 Ağustos 2020 Pazartesi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un görüştüğü isimler arasında İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Mohammad Bagher Ghalibaf da yer aldı. Şentop, İran'ın salgınla mücadele konusunda yürüttükleri mücadeleyi yakından takip ettiğini aktardı.

Şentop, "Bu anlayış istikametinde başta Sayın Cumhurbaşkanlarımız olmak üzere ilgili Bakanlarımız salgının olumsuz etkilerini giderebilmek, geleceğe yönelik yol haritası çıkarabilmek amacıyla eş güdüm ve temaslarını sürdürmektedirler" dedi.

Mustafa Şentop, küresel salgın durumunda dahi İran'a karşı sürdürülen haksız yaptırımlar karşısında Türkiye'nin tüm Uluslararası platformlarda İran'a desteğini sürdüreceğini ifade etti.

Galibaf da çok teşekkür ederken, salgının hem ekonomik açıdan bir baskı yaptığını, hem de ilki ülkenin de vatandaşlarından kayıplar verilmesine neden olduğunu ifade etti.

Salgının iki ülke arasındaki iş birliğinin gerekliliğini göstermekte olduğunu belirten Galibaf, hem salgın hem de ABD'nin yaptırımları nedeniyle iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin olumsuz etkilendiğini ifade etti.

TACİKİSTAN MECLİS BAŞKANI İLE GÖRÜŞME

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tacikistan Temsilciler Meclisi Başkanı Rustami Emomali ile görüşmesinde de, koronavirüs salgını sebebiyle hayatını kaybedenlere başsağlığı, tedavisi devam edenler için acil şifalar diledi.

Şentop, salgın sebebiyle üst düzey temasların en kısa sürede ivme kazanacağına inancını dile getirerek Emomali'yi Türkiye'ye davet ederken, salgından dolayı ara verilen karşılıklı uçuşların da en kısa sürede başlamasını ümit ettiğini söyledi.

Emomali de içten temennileri için Şentop'a teşekkür ederek kendilerinin Türkiye'yi önemli bir partner olarak gördüğünü belirtti ve ilişkileri iki ülke menfaatine olacak şekilde çok yönlü geliştirmeyi umut ettiklerini söyledi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un bugün görüştüğü Meclis Başkanları şöyle:

Tacikistan Temsilciler Meclisi Başkanı Rustami Emomali, Endonezya Temsilciler Meclisi Başkanı Puan Maharanı, Özbekistan Yasama Meclisi Başkanı Nuriddinjon Ismailov, Afganistan Halk Temsilcileri Meclisi Başkanı Mir Rahman Rahmani, Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El-Meşri, Azerbaycan Meclis Başkanı Sahibe Gafarova, İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Mohammad Bagher Ghalibaf, Kuveyt Meclis Başkanı Marzouq Al-Ghanim.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.