TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP'TAN AZERBAYCAN MECLİS BAŞKANINA DESTEK


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, bayram tebriği için aradığı Azerbaycan Meclis Başkanı Sahiba Gafarova'ya, son dönem Ermenistan'dan yapılan saldırılara karşı Türkiye'nin desteğini ifade ederek, "Ermenistan'ın Azerbaycan ve Türkiye'ye karşı emellerini gerçekleştirmesine asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.

03 Ağustos 2020 Pazartesi

Görüşmede karşılıklı bayram tebriğinin ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ermenistan'ın hukuku hiçe sayan son saldırılarına karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere kendisinin de açıklamalar yaptığını, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini dünyaya en güçlü şekilde gösterdiklerini ifade etti. Şentop, ayrıca hava ve kara unsurlarının katılımıyla devam eden ortak askeri tatbikatın, Türkiye'nin Azerbaycan'ın yanında olduğunun çok somut bir göstergesi olduğunu ifade etti.

TBMM Başkanı Şentop, Ermenistan'ın yayınlamış olduğu Milli Güvenlik Strateji belgesine de dikkat çekerek, söz konusu belgenin hem Azerbaycan hem de Türkiye'ye karşı düşmanca yaklaşımını gösterdiğini, asılsız iddialarını tekrarladığını aktardı.

Mustafa Şentop, "Ermenistan'ın Azerbaycan ve Türkiye'ye karşı bu emellerini gerçekleştirmesine asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Azerbaycan Meclis Başkanı Gafarova da Ermenistan'ın sadece Karabağ'da bir hedefinin olmadığını, daha büyük kapsamlı planlarının olduğunu ifade ederek, "Türkiye-Azerbaycan kardeşliği sadece Ermenistan'a karşı değil tüm dünyaya karşı bir kardeşliktir" dedi. Türk dünyasının başında duranın Türkiye Cumhuriyeti olduğunu ifade etti. Bu birlik ve kardeşliğin her şeyden üstün olduğunu aktardı.

Görüşmede iki ülke Cumhurbaşkanının da niyetlerinin, isteklerinin bir olduğu vurgulandı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.