TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, TUNUS, KAZAKİSTAN, CİBUTİ VE CEZAYİRLİ MEVKİDAŞLARIYLA GÖRÜŞTÜ


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Tunus, Kazakistan, Cibuti ve Cezayir Meclis Başkanlarıyla telefon konuşması gerçekleştirdi.

01 Ağustos 2020 Cumartesi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tunus Meclis Başkanı Gannuşi ile görüştü.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kurban Bayramının iki ülke arasında ve İslam Alemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederek Gannuşi’nin Kurban Bayramını kutladı.

Şentop, Tunus’ta yaşanan son siyasi gelişmeleri yakından takip ettiğini
Lomşu Libya’da yaşananlar dikkate alınınca Tunusun siyasi iktidarının son derece önemli olduğunu vurguladı.

Bugün yaşanan krizler karşısında Sayın Gannuşi’nin tecrübelerinin ve bilge tavrının kilit bir rol oynayacağına inancının tam olduğunun altını çizen Şentop, Sayın Gannuşi’nin muhalefetin isteği ile düzenlenen güven oylamasından başarıyla çıkmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Gannuşi’nin göstermiş olduğu seçimle gelen seçimle gider tepkisinin de son derece anlamlı ve önemli olduğunu vurgulayan Meclis Başkanı Şentop bu vesileyle Türkiye olarak dost ve kardeş Tunus halkının yanında olduğumuzu bir kez daha belirtti.

Gannuşi bu görüşme için memnuniyetlerini dile getirirken kardeş Türkiye ile ilişkilerimizin çok çok güçlü olmasına özen göstermekteyiz diye ifade etti ve Türk milletine çok teşekkür etti.

Şentop, ilk günden bu yana hep Tunus halkının yanında yer aldığımızı ve bundan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.
Türk demokrasisi ve Tunus demokrasisi arasında ilişkilerin daha da geliştirilmesini istediğini belirterek Türkiye Kalkınma ve demokrasi alanındaki deneyimi ile hem bölgede hem dünyada çok önemli bir ülkedir diyerek Türkiye'nin dünyadaki önemini vurguladı.

Gannuşi, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un telefon görüşmesinden dolayı teşekkürlerini belirtti.

Gannuşi sözlerine şöyle devam etti "Güven oylamasından da başarılı çıktık bu da önemliydi. Bu aslında parlamenterlerimizin tabii ki bir hakkıydı ama ben şunu söylemek isterim bu seçenek Tunus'un demokrasi alanındaki seçeneğiydi buradan başarılı çıkmamız çok önemliydi.

Burada Demokrasi kazanmıştır.

Tunus ve Türkiye arasında biraz daha fazla iş birliğine ihtiyacımız var. Malumumuz bölgede bazı anlaşmazlıklar meydana gelmekte. Bu konu o yüzden çok önemli.

Bilgi ve deneyim alışverişi konusunda 2 ülkenin parlamentoları konusunda işbirliğine önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Gannuşi sözlerini şöyle tamamladı "Biraz daha fazla işbirliği konusunda önümüzdeki bayrama kadar güçlü ilişkiler içerisinde olacağımızı temenni ediyorum." dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop parlamentolar arası münasebetlerin çok önemli olduğunu başkanlar arası ziyaretler olacağı gibi ihtisas ve dostluk grupları bağlamındaki ziyaretlerin de çok önemli olabileceğini aktardı.

Salgın süreci sonrası en kısa zamanda başta siz olmak üzere parlamentonuzun kıymetli üyelerini ülkemizde ağırlamak isteriz diye ifade etti.

Gannuşi de ilk fırsatta Türkiye'ye gelerek Meclis Başkanı Mustafa Şentop'u görmek istediğini aktardı.

Karşılıklı tekrardan sağlık, huzur dilekleri ile kurban bayramları kutlanılarak görüşme sonlandırıldı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop bugün aynı zamanda Kazakistan Meclis Başkanı Maulen Asimbayev, Cibuti Meclis Başkanı Mohamed Ali HOUMED ve Cezayir Meclis Başkanı Süleyman Şenin ile görüştü. Bayrama dair iyi dilek temennilerinin karşılıklı olarak iletildiği görüşmelerde ülkeler arasında işbirliğinin arttırılmasına yönelik görüşler bildirildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop Cibuti Meclis Başkanı Muhammed Ali Houmed ile yaptığı görüşmede önemli notlar kaydedildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafımızca Cibuti’ye yaptırılan camii ve barajın dostluğumuzun bir göstergesi olduğunu bu kapsamda iş birliğimizin artarak devam edeceğini ifade etti.

İkili salgın sonrası en kısa zamanda yüz yüze görüşmek için sözleştiler. Houmed de Sayın Meclis Başkanı Şentop'a Türkiye’nin yaptığı yardımlar için çok teşekkür etti. İlişkilerin gelişmesi için Başkanımızın çok fazla katkı yaptığını aktardı. Her zaman Başkanımızın yanında olacağını aktardı.

Geçen sene TBMM Başkanı Şentop'u Afrika Parlamenterler Birliği Konferansında ağırlamış olmanın kendisi için bir onur olduğunu aktardı. Umarım bu salgını en yakın sürede atlatır ve yüz yüze görüşürüz diye ifade etti.

Aynı zamanda Ayasofya konusunda Şentop'u tebrik etti ve Ayasofya Camii'ni müze olarak ziyaret ettiğini ama bir sonraki ziyarette namaz kılmak istediğini belirtti.

Şentop da beraber kılmak için söz verdi.

Houmed Türkiye’ye yapmış olduğu askeri alandaki işbirliği, baraj ve camii için tekrar teşekkür etti. Şentop da Türkiye’nin bu işbirliği süreçlerini devam ettireceğini ifade etti.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.