TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU


TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Haydar Akar başkanlığında toplandı. İstihdama ilişkin düzenlemeleri içeren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

23 Temmuz 2020 Perşembe

Akar, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı'nın onurlu bir mücadele olduğunu belirterek, mücadelenin Atatürk'ün Samsun'a çıkmasıyla başladığını, Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas kongreleriyle hız kazandığına işaret etti.

Erzurum Kongresi'nde Kurtuluş Savaşı'nın ilke ve esaslarının saptandığını, yurdun tümünü ilgilendiren tarihsel kararların, Kurtuluş Mücadelesi ve laik, demokratik Cumhuriyetin temel ilkeleri için dayanak oluşturduğunu vurgulayan Akar, "23 Temmuz 1919 tarihinde küçük bir okul salonunda başlayan Milli Mücadele'nin temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi'nin 101. yılında başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu ateşi yakan tüm kahramanlarımızı saygı ve özlemle anıyorum." diye konuştu.

Akar, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, "Erzincan'ın tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri" hakkındaki gündem dışı konuşmasında, Erzincan'ın sahip olduğu doğal güzellikleri ile her geçen gün yerli ve yabancı turistlerin ilgisini daha fazla çektiğini söyledi.

Yaz ve kış sporları ile adrenalin sporlarının yapılabildiği şehrin, aynı zamanda tarihi ve manevi mekanları ile misafirlerini karşıladığını anlatan Çakır, ''Yazın serinlik ve görsel güzelliği, kışın buz tutan şelalesi ile Munzur Dağı eteklerinden gelen buz gibi suların 40 metreden döküldüğü Girlevik Şelalesi, aynı zamanda kışın yerli ve yabancı buz tırmanışı yapan dağcıların uğrak noktasıdır. Doğal maden suyunun çıktığı, geniş park alanlarının bulunduğu, yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği Ekşisu mesire alanı özellikle ailelerin hoş vakit geçirebilecekleri bir mekandır." diye konuştu.

Rakibi Artvin Hopaspor'u yenerek finale adını yazdıran Anagold 24 Erzincanspor'u tebrik eden Çakır, şampiyon olarak 2. Lige çıkmasını temenni ettiği takımın, yeni stadında yeni tarihler yazacağını dile getirdi.

- "Hatay'daki işsizlik oranı Türkiye ortalamasının üzerinde"

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur "Hatay'ın Türkiye'ye katılışının 81. yıl dönümü" hakkındaki gündem dışı konuşmasında, Hatay'ın Anavatan'a katılması, Atatürk'ün dünyada sorunların savaşmadan anlaşarak çözülebileceğine dair görüşünün en somut örneği olduğunu vurguladı.

İktidarın, Suriye'deki yanlış politikalarıyla, Türkiye ve Hatay ekonomisini zarara uğrattığını savunan Güzelmansur, Hatay'daki işsizlik oranının, ülke ortalamasının üstünde seyrettiğini, Hatay'ın bereketli topraklarında çiftçilerin üretimden koptuğunu öne sürerek, iktidarın dengesiz göç politikasının zararını gören illerden birinin de memleketi olduğunu iddia etti.

Güzelmansur, iktidarın, dış politikada, Atatürk'ü örnek alması gerektiğini de belirtti.

- "Yarınki Cuma namazını Ayasofya'da kılma bahtiyarlığı..."

BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Destici "Ayasofya'nın ibadete açılması" hakkındaki gündem dışı konuşmasında, terörle mücadelede hayatlarını kaybeden şehitlere Allah'tan rahmet, güvenlik güçlerine başarılar diledi.

Süper Lig'e çıkan Hatayspor ve Erzurumspor'u kutlayan Destici, takımlara başarı dileklerini iletti.

Kurtuluşa ve Cumhuriyete doğru gerçekleştirilen büyük yürüyüşün en büyük adımlarından biri olan Erzurum Kongresi'nin açılışının 101. yıl dönümü olduğunu vurgulayan Destici, Kongre'de alınan kararları sıraladı.

Destici, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Erzurum Kongresi üyelerini ve Milli Mücadele'nin tüm kahramanlarını rahmetle ve saygıyla andı.

Türkiye'nin, her gün çocuklara ve kadınlara yönelik vahşi suçlarla sarsıldığını, son olarak Pınar Gültekin'in hayatını kaybettiğini anlatan Destici, zanlının bulunmasını sağlayan güvenlik güçlerini kutladı.

Mustafa Destici, "Bir ülkede bir suça engel olunamıyorsa, yapılması gereken ilk işin, o suça ait cezalar olduğunu tekrar hatırlatıyor, kızımıza Cenabı Allah'tan rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Bir kere daha vurguluyorum ki BBP olarak Meclis Dilekçe Komisyonunda 2 milyon imzamız, verilmiş olan Anayasa değişikliği teklif metnimiz var. Biz iki suç için; bir bu tür kadın cinayetleri ve küçük yaşta çocuklarımızı öldüren cani sapıklar ve bizzat kurşunu sıkan teröristler için idam cezasının geri getirilmesini istiyoruz." dedi.

Destici, Ayasofya Camii'nin ibadete açılmasına yönelik karardan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Çok geniş yelpazedeki fikir ve sanat insanlarının, ülke tarihinde en çok tartışılan konulardan biri olan Ayasofya Camii'ne yönelik duygu ve düşüncelerini dile getirdiğini aktaran Destici, Türkiye'de bulunan ve 567 yıldır Türk'e ait olan bir yapıyla ilgili dışardan karar ve talimat verme hevesinde olanların Türkiye Cumhuriyeti devletinin egemenlik hakkı üzerine düşürmeye çalıştıkları gölgeye, ışık tutulması gerektiğini vurguladı.

Destici, Türkiye'nin herhangi bir ülke veya kişinin parmak sallayarak talimat vermesine boyun eğmeyecek kadar büyük bir devlet olduğuna dikkati çekerek, "Türk milleti tarihinin hiçbir döneminde, en zor günlerinde bile bu tür kükreyen fareleri ciddiye almamıştır. Bugünün Türkiye Cumhuriyeti de bu saygısızlıklara mahal vermemiştir, vermeyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Danıştay kararı öncesi, Fatih Sultan Mehmet Han'ın vakfiyesi olan Ayasofya'nın, fatihinin vasiyetine ve vakıf senedine aykırı bir statüde bulunduğunu da ifade eden Destici, "Bu iki hususu ve yıllarca içinde bulunduğumuz yanlıştan rahatsızlığını en çok seslendiren ve Ayasofya'nın ibadete açılması mücadelesini hiçbir zaman bırakmayan bir camianın mensubu olarak, tekrar, memnuniyetimizi dile getirmek istiyor; Danıştay Genel kuruluna, 10. Dairenin kıymetli üyelerine hassaten Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum." şeklinde konuştu.

Mustafa Destici, 1500 yıla yaklaşan ömründe Ayasofya'nın, en iyi korunduğu dönemi Türklerin idaresi altında yaşadığının altını çizerek, şunları kaydetti:

"İbadete açıldığı takdirde, ülkemizde, tarihi değer taşıyan pek çok ibadethanede olduğu gibi tarihi mirasın titizlikle muhafaza edileceğini, bu konuda hiç kimsenin tereddüt ya da endişe yaşamaması gerektiğini hatırlatıyor; kararın, ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah yarınki Cuma namazını Ayasofya'da kılma bahtiyarlığına bizleri eriştirecek Rabbime hamdüsenalar sunuyorum."

Genel Kurulda, partilerin grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Cumhuriyet tarihinin en büyük diplomasi başarılarından birisi olan Hatay'ın anavatana katılmasının 81'inci yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, merhum Tayfur Sökmen ve emeği geçen tüm devlet adamlarını saygı, minnet ve rahmetle andı.

Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktalarından Erzurum Kongresi'nin başlamasının 101'nci yıl dönümü olduğunu da anımsatan Türkkan, "Manda ve himayenin reddedildiği, ilk kez ulusal bağımsızlığın koşulsuz olarak esas alındığı ve milli sınırlar gibi önemli kararların yer aldığı Erzurum Kongresi'ni, yıl dönümünde hayırla yad ediyoruz." diye konuştu.

Hatay'da ve Ankara'da iki köpeğe yönelik şiddet ve tecavüz olaylarında zanlıların serbest bırakıldıklarını belirten Türkkan, şöyle devam etti:

"Bu iki cani elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor. İnsan vicdanının kabul etmediği, böyle bir yargı kararını vicdanların kabul etmesi mümkün mü? Böyle yargı olur mu? Hayvana şiddet Kabahatler Kanunu kapsamından çıkartılıp Ceza Kanunu'na alınmalı ki bu dilsiz, masum canları katleden caniler hak ettikleri cezaları alsınlar. Milletimizin beklentisi budur. Her türlü kanunu Meclise getiren iktidar, hayvanlar konusundaki sessizliğini bir an önce bozup bu kanunu Meclise bir an önce indirmelidir."

İYİ Partili Türkkan, Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine karşı işlediği insanlık suçlarına birçok ülkenin tepki gösterdiğini ancak Türkiye'nin bu konuda ses çıkarmadığını söyleyerek, iktidarı eleştirdi.

Filistin'in, Uygur Türklerine yönelik söylemlerini eleştiren Türkkan, "Mahmut Abbas da söz konusu Türk olunca ihanette geri kalmamış. 'Filistin bizim kardeşimiz.' diyorsunuz ya onlar sizi, bizi, Uygur Türklerini kardeş görmüyor. Onlar Çinlilerin kardeşi olarak görmüş kendilerini." sözlerini sarf etti.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, 19 Mayıs 1919'da yakılan bağımsızlık ateşinin ilke ve gayesinin 22 Haziran'da Amasya Genelgesi ile belirlendiğini, 23 Temmuz 1919'da Erzurum Kongresi'nde bağımsızlıktan ve kurtuluş mücadelesinden kesinlikle taviz verilmeyeceğinin tescillendiğini söyledi.

Erzurum Kongresi'nin milli iradenin hazırlayıcısı ve mutlak bağımsızlığın manifestosu olduğuna işaret eden Akçay, "Kongre, bugün Ermenistan üzerinden sinsi senaryolar çizmeye tevessül eden emperyal odaklara yüz bir sene önce kararlılıkla verilmiş bir mesajdır. Kongre, bekamıza ve milli çıkarlarımıza tehdit oluşturan her türlü tehdide karşı teyakkuz halinde olmamızı dün olduğu gibi bugün de öğütleyen bir semboldür." değerlendirmelerinde bulundu.

Akçay, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş bütün kahramanları rahmetle andı.

Hatay'ın Türkiye'ye katılışının 81'inci yıl dönümü olduğunu anımsatan Akçay, "Hatay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Kırk asırlık Türk yurdu, düşman elinde esir kalamaz.' ve ayrıca 'Hatay şahsi davamdır.' dediği Misakımilli ile verilen sözdür." dedi.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Diyanet İşleri Başkanlığının, Meclis'te grubu bulunan partilere Ayasofya Camisi'nin ibadete açılacağı cuma namazına katılmaları için davetiye gönderdiğini belirterek, "Diyanet İşleri Başkanlığı, Halkların Demokratik Partisi, Demokratik Bölgeler Partisi ve Türkiye İşçi Partisi milletvekillerine bu davetiyeyi göndermemiş, açık bir siyasi ayrımcılık yapmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığının bu ayrımcı tavrı anayasaya aykırıdır." sözlerini sarf etti.

Diyanet İşleri Başkanlığının yasal sorumluluklarının yerine, sarayın siyasi programına dini meşruiyet kazandırmaya çalışan bir tutum içinde olduğunu öne süren Oluç, "Diyanet İşleri Başkanlığının bu tutumunu kınıyoruz, bunu kesinlikle kabullenmiyoruz, ayrımcılık yapmasını kesinlikle çok ağır bir şekilde, en sert biçimde eleştiriyoruz." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 23 Temmuz'un, Erzurum Kongresi'nin başlangıcının yıl dönümü olduğunu anımsatarak, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kurtuluş mücadelesinin tüm kurucu kadrolarını saygı ve minnetle andı.

Yarın da Lozan Anlaşması'nın yıl dönümünün kutlanacağını belirten Özel, 96 yıl önce imzalanan anlaşmanın, Türkiye'nin kurucu senedi olduğunu söyledi.

Özel, şöyle devam etti:

"AK Parti'nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bundan bir yıl önce 'Lozan'ı bize zafer diye yutturmak istediler.' demiştir. Oysa 18 yıl boyunca Lozan'ın yıl dönümlerinde çok farklı açıklamaları da vardır. Aralık 2017'de ise Yunanistan'a yaptığı ziyarette o günkü konjonktüre uygun olarak ve Türkiye'nin geleneksel dış politikasını terk etme alışkanlığını bir meziyete dönüştürmüş olarak Lozan'ın güncellenmesi gerektiğine atıf yapmış ve siyaset tarihimizde olmayan bir tartışmanın içine bizi sokarak dış politikada bir türbülans yaratmıştır."

Lozan'ın siyasi ve diplomatik zafer olduğunu vurgulayan Özel, Lozan'ı, cumhuriyetin kurucu kadrolarını, İsmet Paşa'yı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla selamladığını söyledi.

Gazetecilerin, siyasi iktidar tarafından cezaeviyle iktidar güdümündeki gazete yönetimleri tarafından da işsiz bırakılmakla tehdit edildiğini iddia eden Özel, Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız'ın tutuklanmasının üzerinden 40 gün geçmesine rağmen hala iddianamenin bulunmadığını söyledi.

Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Man Adası ile ilgili davaya bakan hakime ilişkin "15 Temmuz'dan sonra botta yakalanan FETÖ'cü, Kemal Kılıçdaroğlu'na, Man Adası'na görevlendiriliyor. Tutsaklar cellat yapılırsa istediğiniz gibi infaz yaparlar ama orada tecelli eden adalet değil, hukuka sürülmüş kara bir lekedir. Bunun hesabını millete tarih karşısında da ve günü geldiğinde hukuk karşısında da asla asla veremezsiniz." sözlerini sarf etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, siyasilere düşen görevin, tarihlerindeki şanlı mücadeleler ile kahramanlık destanlarını anarak onlara saygı, şükran ve minnettarlığını göstermek olduğu kadar tarihten aldıkları derslerle milletten alınan yetkiye dayanarak uygun adımlar atmak ve bugünün meselelerine çözüm getirmek olduğuna işaret etti.

Erzurum Kongresi'nin 101'inci yıl dönümünün idrak edildiğini belirten Özkan, "Vatan toprağı bir bütündür parçalanamaz anlayışıyla ne manda ne de himaye kabul edilmiş ve vatanın mücadele süreci, kuruluş, kurtuluş ve yeniden diriliş destanı müjdesi başlamıştır." diye konuştu.

Aynı ilhamla aynı hedefe koşulduğunu dile getiren Özkan, "Vatanımızın birlik, beraberlik ve kardeşliğini, bütünlüğünü sadece vatan toprağı değil; ekonomide, üretimde, istihdamda, teknolojide, refahta, küresel bir güç olma mücadelesinde, enerjide, diplomaside hamdolsun destanlar yazıyoruz ve yazmaya devam edeceğiz." dedi.

Cahit Özkan, Hatay'ın ana vatana katılmasına yönelik süreçte yaşananların, bugüne ilham verdiğine dikkati çekerek, "Yüz yıl sonra coğrafyamızda oluşturulmak istenen terör koridorları vaktiyle görülmüş ve bugün Misakımilli hudutları içeresinde oluşturulmak istenen terör koridoru bundan 81 yıl önce durdurulmuştur. İşte, bugün Afrin, Cerablus, İdlib, Ayn el Arap'tan ta Kamışlı'ya kadar olan coğrafyada Misakımilli hudutlarımızda terör koridorunu bertaraf ederken milletimizin istiklalini, barışını ve huzurunu egemen kılmaya çalışırken Hatay'dan aldığımız dersle ilhamla yolumuza devam ediyoruz." değerlendirmelerinde bulundu.

Ayasofya'nın 85 yıllık aradan sonra Fatih Sultan Mehmet'in vakfiyesine uygun bir şekilde yeniden cami hüviyetine kavuşturularak yarın milletle buluşturulacağını dile getiren Özkan, "İnşallah Ayasofya'nın Fatih'in Vakfiyenamesi'ne uygun bir şekilde yeniden milletimizle kavuşacağı 24 Temmuz'un ülkemize, milletimize, gönül coğrafyamıza, bütün ümmete, hangi inançtan, düşünceden olursa bütün insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum." dedi.

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.