TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU TOPLANDI


TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlandı.

14 Temmuz 2020 Salı

Bilgiç, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, "Kayseri Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalar", CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu "Bartın ilinin sorunları", MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem "Mavi Balina, Momo, Mariam, Silent House ve Mavi Bebek gibi bilgisayar oyunlarının zararlarının önlenmesi" hakkında gündem dışı konuştu.

Nergis, AK Parti Hükümeti döneminde Kayseri'ye toplam 27 katrilyon liralık yatırım yapıldığını bildirerek, şehre 9 baraj ve gölet inşa edildiğini söyledi. Nergis, şehirde 356 bin dekar arazinin sulamaya açıldığını, yıllık 210 milyon lira zirai gelir artışı sağlandığını anlattı.

Yarın 15 Temmuz demokrasi zaferinin dördüncü yıl dönümü olduğunu hatırlatan Nergis, "15 Temmuz'da şehit olan kardeşlerimizi rahmetle yad ediyorum." dedi.

CHP Bartın Milletvekili Bankoğlu, Bartın'ın Amasra ilçesinde kiralama yapıldığı 2005 yılından beri bir torba kömür bile çıkarmamış bir özel şirket olduğunu iddia ederek, kömür çıkarmak için aldığı sürenin de 2019 yılının Mayıs ayında dolmasına rağmen bu şirketin faaliyette olduğunu ileri sürdü.

Danıştay'ın bu termik santrale izin verebilecek olası düzenlemeyi durduğunu kaydeden Bankoğlu, vatandaşların, bu sahalardaki işletmeyi devletin yapmasını istediğini aktardı.

MHP İstanbul Milletvekili Erdem, yarın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü olduğuna işaret ederek, "Türk milletine kimsenin kefen biçemeyeceğinin, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kimse tarafından bölünemeyeceğinin en güzel örneğiydi o gün. Türk milleti demokrasisine sahip çıkmıştır." diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Yıldırım-1 Cudi Operasyonu'nun başlatıldığını dile getiren Erdem, "Rabbim kahraman Türk askerimizin ayağına taş, gözüne yaş değdirmesin ve muzaffer eylesin." temennisinde bulundu.

"Mavi Çocuk" isimli bilgisayar oyununa dikkati çeken Erdem, çocuklarda depresif bir durum varsa, arama motorundan bunlarla ilgili arama yapılmışsa, bu oyunun sahiplerinin onlara link gönderdiğini anlattı.

Söz konusu oyunlar sebebiyle çocuklarda depresyon ve suça eğilimin de görüldüğünü belirten Erdem, milletvekillerine bu konuda çalışmaları hep birlikte yürütmeyi önerdi.

TBMM Genel Kurulunda grup başkanvekilleri, yerlerinden söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, yarının 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, hain darbe teşebbüsünü yapanların 11 yıl boyunca mevcut iktidarla iş birliği yaptığını iddia etti.

Bu hain terör örgütünün darbeye karışanları ve örgüt mensuplarının bir kısmının cezaevinde, bir kısmının kaçak, bazılarının da yurt dışında olduğunu dile getiren Türkkan, "Ama metotları AK Parti'ye miras kaldı. Aynı metotlarla hukuksuz kumpaslarla, uygulamalarla insanları suçlayarak asılsız suçlamalarla cezaevlerine attırıyorlar. FETÖ taktikleri şimdi Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından devam ettiriliyor." diye konuştu.

Yarın Meclis'te düzenlenecek 15 Temmuz törenine işaret eden Türkkan, "Bu törene gelirken bu gaziler için ve şehit yakınları için topladığınız paraları da iade edin, sahiplerine verin ve törene de öyle gelin." ifadelerini kullandı.

Heybeliada'da çıkan yangın ve Rize'deki sel felaketine işaret eden Türkkan, "Ne kadar HES o kadar sel. HES'ler çoğalır seller beraber çoğalır. HES sevdanızdan vazgeçmezseniz Karadenizli bunu daha çok yaşamaya devam edecek." yorumunu yaptı.

Azerbaycan-Ermenistan sınırında yaşanan çatışmalara dikkati çeken Türkkan, saldırıyı şiddetle kınadıklarını ve Azerbaycan'ın her zaman yanında olduklarını ifade etti.

Libya'daki çatışmaların artık bir vekalet savaşı olmaktan çıkarak, tarafların müdahil olduğu çok katmanlı bir bölgesel savaşa doğru gittiğini dile getiren Türkkan, "İYİ Parti olarak Doğu Akdeniz meselesini milli bir mesele olarak görüyoruz ve Yunanistan tarafından hakları gasbedilmiş ve köşeye sıkıştırılmış bir Türkiye tasavvurunu hiçbir şekilde kabul etmiyoruz." dedi.

Türkkan, Libya'da Türk askerinin aldığı sorumluluk noktasında, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın son durumla ilgili Meclisi bilgilendirmesinin yararlı olacağını söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, hizmet alımıyla işletilen maden ocaklarında çalışan işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarını alırken rödovans sözleşmesiyle işletilen maden ocaklarında çalışan işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarını alamadığını belirterek, "Yer altı madenciliği sektöründe adaleti tesis etmek için 3213 sayılı Maden Kanunu'nda rödovans sözleşmeleriyle işletilen maden ocaklarında çalışanların kıdem ve ihbar tazminatlarının Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından ödenmesine ve işletmeye rücu edilmesine yönelik bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu sorunun çözülmesi için her türlü katkıyı vermeye hazırız." diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Türk edebiyatının önemli isimleri arasında yer alan yazar Adalet Ağaoğlu'nun vefatı nedeniyle kültür sanat camiasına başsağlığı diledi.

Rize'de ve Artvin'de meydana gelen sel felaketlerine dikkati çeken Oluç, "Doğaya yönelik tahribatları engellemediğimiz müddetçe, projelerle ekolojik dengenin ve ekolojik sistemin bozulmasını engellemediğimiz müddetçe, kar hırsı ve rant için yanlış projelerin peşinde koşmaya devam ettiğimiz müddetçe bu felaketlere yol açmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Ağrı'da terör örgütü PKK'ya yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan HDP'li Diyadin Belediye Başkanı Betül Yaşar'ın yerine yapılan görevlendirmeye ilişkin Oluç, "Kayyumlarla seçme ve seçilme hakkı, halkın iradesi gasbediliyor. Sandık hukuku yerle bir ediliyor." değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul'daki deprem riskine işaret eden Oluç, bütün siyasi parti gruplarına bu konuda ortak bir araştırma komisyonu kurulmasını çağrısında bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Azerbaycan'a yönelik Ermenistan'ın gerçekleştirdiği askeri operasyonda hayatını kaybeden Azeri askerlerine ve sivillere Allah'tan rahmet diledi.

Bir şeyin Türkiye'de karıştırıldığını belirten Altay, "15 Temmuz hain FETÖ darbesi sanki Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a yapılmış gibi algılanıyor bazen; buna üzülüyorum. 15 Temmuz darbesinin muhatabı Türkiye Büyük Millet Meclisidir. 15 Temmuz darbesinin muhatabı demokrasimizdir, Parlamentomuzdur, kuvvetler ayrılığıdır." şeklinde konuştu.

TBMM'de 15 Temmuz'da neden özel oturum yapılmayacağını soran Altay, "Eğer Meclis gündemine hakim ise bu oturumların periyodik olarak yapılması lazım." dedi.

Meclis Başkanlığından "Eğer törene katılacaksanız Kovid testi yaptırıp törene böyle gelin, aksi takdirde tören alanına alınmayacaksınız." şeklinde telefon aldığını anlatan Altay, "Çok ayıp. Sayın Cumhurbaşkanımıza Allah uzun ömür versin, elbette sağlığı önemlidir. Türkiye Büyük Millet Meclisinin sayın üyelerinin sağlığı önemsiz midir? Aylardır burada çalışıyoruz, sosyal mesafe falan hak getire. İktidar sıralarında 220 milletvekili iç içe oylamaya, yoklamaya giriyor, yine gelecekler." ifadelerini kullandı.

FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında zarar gören araçlar Meclis'te sergilenmesine değinen Altay, "O otomobilleri unutmadınız, tankların altında ezilen otomobiller aklınızda ama o otomobillerin içindeki, yanındaki canını veren insanları unuttunuz. 251 şehidimiz için toplanan parayı niye vermiyorsunuz kardeşim, niye vermiyorsunuz kardeşim?" diye konuştu.

"FETÖ, AK Parti için bazen taşeron, bazen ortak, bazen patron oldu; yargıda taşeron oldu, devlete ortak oldu, bankaya patron oldu" diyen Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Allah'ım beni affetsin, milletimden özür diliyorum." demekle bu vebalin bedelini ödemiş olmayacağını söyledi.

Altay, "FETÖ'nün 15 Temmuz öncesi siyasi ayağını ve 15 Temmuz sonrası siyasi ayağını ortaya çıkarmak bu Meclisin namusudur, şerefidir." diyerek konuşmasını tamamladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Rize ve Artvin'de meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek sözlerine başladı.

Ermenistan'dan Azerbaycan'a yapılan hain saldırıda hayatını kaybeden Azerilere Allah'tan rahmet dileyen Muş, "Burada Azerbaycan'ın yanında durduğumuzu ifade etmek isterim." dedi.
15 Temmuz hain darbe girişiminin dördüncü yıl dönümü olduğuna işaret eden Muş, "15 Temmuz darbe girişimi, 17 Aralık darbe sürecinden bu yana devleti ele geçirmeye çalışan FETÖ terör örgütünün ve onunla iş birliği yapanların giriştiği hain bir darbe teşebbüsüydü. Milletimiz bu darbe teşebbüsüne karşı canını siper ederek, adeta bir destan yazarak, darbe girişimini akamete uğratmıştır. Bu millet, çıplak elleriyle darbeyi engellemiştir. Türk milleti, 15 Temmuz'da darbeler dönemini bir daha açılmamak üzere kapatmıştır." diye konuştu.

Darbe gecesi Meclis'in, darbecilerin planlarının alt üst edilmesinde önemli bir rol oynadığını vurgulayan Muş, "O gece darbeye karşı topyekün verilen destansı mücadeleyi yok sayıp, 'kontrollü darbe', 'darbe tiyatroydu' diyen zihniyeti de kınadığımızı, esefle karşıladığımızı özellikle belirtmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Bu söylemlerin şehit ve gazilere karşı büyük bir saygısızlık olduğunun altını çizen Muş, bu gibi söylemlerin FETÖ'yü aklama ve FETÖ'nün sinsi amaçlarına hizmet amacıyla ifade edildiğini söyledi.

Muş, 15 Temmuz'un milli iradeyi ortadan kaldırmak amacıyla yapılmış hain bir darbe girişimi olduğunu belirterek, bu darbe girişiminin amasız fakatsız kınanması gerektiğini söyledi.

Kim ne derse desin hain darbecilerden hukuk önünde hesap sormaya devam edeceklerini dile getiren Muş, "Bu kararlı mücadelemiz neticesinde, bundan sonra hiç kimse Türk milletine silah doğrultmaya cesaret edemeyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Türkkan'ın "FETÖ'nün taktiklerini kullanıyorlar" sözüne Muş, "Bu çok yakışıksız, çok üzücü bir ifade. Biz, hiçbir zaman FETÖ taktiklerini tasvip etmeyeceğiz. Biz buna karşı nasıl bir mücadele verdiğimizi herkes bilir. Ama illa siz FETÖ taktikleri arıyorsunuz, FETÖ firarisi Emre Uslu ile yazışan Genel Başkanınıza bu FETÖ taktiklerini sorabilirsiniz." yanıtını verdi.

CHP Grup Başkanvekili Altay'ın "Darbe girişimi Meclis'e karşı yapıldı" sözüne işaret eden Muş, "İktidarda Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı ve AK Parti var. Darbeler her zaman iktidarlara karşı yapılır. Bunu yok sayarak hiçbir yere varamayız. Birinci hedef burada iktidardır. Tabii ki parlamento da hedeftedir ama asıl hedef iktidarı devirmektir." diye konuştu.

Altay'ın FETÖ ile ilgili "taşeron, ortak, patron" sözlerine atıfta bulunan Muş, "Bankası kapanacak, tomanın önüne kim çıktı? Bu patronsa ne arıyorsunuz orada, milletvekillerinizi niye gönderdiniz? Televizyon kanalları kapatılacak, müdahale ediliyor. Bir bakıyorsunuz CHP milletvekilleri orada. Sen, madem bunu bir örgüt olarak görüyorsun, peki bu örgütle mücadele ediliyorken, milletvekilleri diyor ki 'Kemal beyin talimatıyla oraya gittik' diyor. Bir örgütle mücadele ediliyor burada, CHP gibi seçimle gelen ana muhalefet partisinin yer tutması gereken FETÖ'nün yanı mıdır yoksa iktidarda olan, milli iradeyle buraya gelmiş olan AK Parti'nin yanı mıdır?" diye sordu.

ABD'de 17-25 Aralık'tan bir hafta önce CHP'li bir heyetin görüşme yaptığını hatırlatan Muş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun FETÖ'nün kanallarını gezip "göreceksiniz kaçacak", "seçimi göremeyecek" şeklinde açıklamalar yaptığını anımsattı.

CHP Grup Başkanvekili Altay, bunun üzerine yerinden söz alarak, "Fethullah Gülen sizin nezdinizde ne zamandan beri terörist? 12 Şubat MİT krizinden sonraysa, Pensilvanya'ya uzlaşmak için AK Parti'den Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kaç kişi gitti? 17-25 Aralık'tan sonraysa, kaç kişi gitti?" diye sordu.

"Kontrollü darbe" ifadesinin CHP'nin resmi ağzı olmadığını ifade eden Altay, "Biz, 15 Temmuz'u öngörülen ancak önlenmeyen veya önlenemeyen darbe olarak değerlendiriyoruz." dedi.

Bunun üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Muş, 17-25 Aralık'tan sonra AK Parti'den kimsenin Pensilvanya'ya gitmediğini bildirerek, "Ama 3 Aralık'ta sizden gidenler oldu. 17-25 Aralık'tan sonra siz gitmeye başladınız. Gittiniz, geldiniz AK Parti'yi devirmek için yaptınız bunu. ABD'de 3 Aralık'ta toplantıyı niye yaptınız? 3 Aralık'ta toplantı yapılıyor, 17-25 Aralık'ta düğmeye basılıyor." ifadelerini kullandı.

"Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ ile mücadele ediyorken, CHP ezik ezik oy istiyordu." diyen Muş, CHP'nin FETÖ'nün sosyal bir tabanının olduğuna aldandığını söyledi.

Muş, Altay'a "CHP, ne zamandan beri FETÖ'yü terör örgütü olarak görüyor?" sorusunu yöneltti.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, FETÖ ile organik ilişkiye giren tek iktidarın AK Parti iktidarı olduğunu öne sürerek, Meral Akşener'in Twitter'da halen yazışmalarının durduğunu söyledi.

Türkkan, iktidardan "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, hain terör örgütüyle beraber 11 sene ihanet ettik" demelerini istedi.

CHP Grup Başkanvekili Altay ise FETÖ yanlılarından oy istemediklerini savundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Muş, iktidara geldikten sonra milli iradeden gücünü almayan ve iktidar gücünü paylaşmak isteyenlerin tamamıyla mücadele ettiklerini hatırlatarak, bu hain şebekeyi çökerttiklerini belirtti.

"İhanet etti" şeklindeki sözlerin ucuz sözler olduğunu belirten Muş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın FETÖ için "Bunlar haşhaşi" demesi üzerine Akşener'in "haşhaşi" lafından rahatsız olduğunu anlattı.

Ergenekon sanıkları ve eşlerine ilişkin Twitter'da çeşitli yorumlar yapan FETÖ'nün gazetecisi Hanım Büşra Erdal'ın CHP'nin oval ofisinde Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret ettiğini dile getiren Muş, "Hani sizin Ergenekonla alakalı rahatsızlığınız vardı? 'Burada bir kumpas var' diyordunuz? Ama oval ofiste ağırlıyor. Niye ağırlıyor biliyor musunuz? 'Acaba oradan oy gelir mi, beraber bir güç birliği yapıp da AK Parti'yi devirebilir miyiz?' diye" ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, grup başkanvekillerinin konuşmalarının ardından, FETÖ meselesini bir darbeye indirgemenin yanlış olduğunu belirterek, "O gece, ülkeyi işgal etme, bölme adına yapılan alçak, hain bir terör saldırısıdır. Sadece bir darbe girişimi olarak nitelemek doğru değildir." değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Genel Kurulunda, Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlandı.

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmaların ardından partilerin grup önerileri ele alındı. AK Parti'nin, gündem ve çalışma saatleriyle ilgili grup önerisi kabul edildi.

Buna göre, Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, gündemin ikinci sırasına alındı.

Görüşmelerine devam edilen askeri alanda düzenlemeler içeren kanun teklifinin tamamlanamaması halinde Meclis Genel Kurulu, çalışma günü dışında 17 Temmuz Cuma günü de mesai yapacak.

Öte yandan İYİ Parti'nin, "Aydın-Denizli Otoyolu Projesi ihalesinin iptali" ile ilgili araştırma önergesinin gündeme alınması önerisi görüşüldü.

Öneri üzerine söz alan İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, yap-işlet-devret modeli üzerinde gerçekleşen ihalelerin araştırılması gerektiğini söyledi.

İktidar milletvekillerinin seçim vaadi olan Aydın-Denizli Otoyolu projesinin, hükümetin 100 günlük eylem planında yer almasına rağmen hala yapılmadığını belirten Öztürk, "Ege Bölgesi için önemli olan bu ihale, tasarruf tedbirleri kapsamında sürekli ertelenmekteydi. 26 Mart 2019 yılında gerçekleşen ihaleyi kazanan firma teminatı yakarak sözleşmeyi iptal etmiştir. Daha sonra yapılan ihaleye bakıldığında şartnamenin değiştiği görülmektedir. Bununla birlikte işi yapacak firma 10 yılda harcadığı paranın 25 katını kazanacaktır. Burada vatandaş ne kazanacaktır?" ifadelerini kullandı.

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız ise 18 yıldır yapılmayan tek yolun Aydın-Denizli otoyolu olduğunu, 8 defa iptal edilen ihalenin 9'uncu kez yapıldığını öne sürdü.

"Yoksulun parasını, başkasının cebine koymayın" diyen Yıldız, "Aydın halkı size arifeyi gösterir ama bayramı göremezsiniz. Sizin 18 yılda yapamadığınızı göreceksiniz biz yapacağız." dedi.

AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, söz konusu projenin 3 kez ihalesinin yapıldığını, birincisinde yeterli rekabet sağlanamadığını, ikinci ihalenin yapılıp, onaylandığını ancak firmanın sözleşmeyi imzalamadığını, ücüncü ihalenin ise sonucunun beklendiğini söyledi.

Özel sektör dinamiklerini işin içine dahil etmek için yap-işlet-devret modelinin tercih edildiğini ve böylece kamu kaynaklarını diğer hizmet alanlarına harcanabilmesinin önünün açıldığının altını çizen Arslan, "Böyle olunca 6 bin 100 kilometrelik yolu 27 bin kilometreye çıkarırsınız, böyle olunca 8 bin 600 kilometre sıcak asfaltı 26 bin kilometreye çıkarırsınız. Böyle olunca 100 yılda yaptığınız köprü ve viyadük 311 kilometre iken buna 489 kilometre ilave edersiniz. Dünyanın birçok yerinde yap-işlet-devret modelinde ihaleler yapılır. Birilerinin ne dediğine bakmayacağız, hizmet edeceğiz." diye konuştu.

İYİ Parti'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Ayrıca HDP'nin "15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağının ortaya çıkartılması, CHP'nin ise TRT'de yaşanan sorunlar hakkında verdiği grup önerileri de kabul edilmedi.

Grup önerilerinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.

Bu arada TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, bazı komisyonlarda siyasi parti grubu mensubu olmayan milletvekillerine düşen üyelikler için seçim yapılacağını bildirdi.

Buna göre Avrupa Birliği Uyum Komisyonuna Bağımsız İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonuna Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonuna Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman seçildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin maddeleri üzerindeki görüşmeleri sürüyor.

****HABERİN DEVAMINA "İLGİLİ DOKÜMANLAR" BÖLÜMÜNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.****
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.