TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AK PARTİ'Lİ USLU VE TAŞKIN'IN BASIN TOPLANTISI


AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu ile AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, Meclis'te düzenledikleri basın toplantısında, Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

11 Temmuz 2020 Cumartesi

Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmed ile askerlerinin emaneti ve kılıç hakkı olduğunu ifade eden Atay Uslu, "Ayasofya'nın Fatih'in vakfiyesine uygun hale döndürülmesi bir vazifeydi. Biz bu görevi ifa ediyoruz, ettik. Bu bir görevin ifası kadar kılıcımızın keskinliğinin de işaretidir." dedi.

AK Parti Antalya Milletvekili Uslu, Ayasofya'nın Osmanlının bakiyesi, fethin hediyesi, Fatih Sultan Mehmed'in vakfiyesi bir cami olduğuna işaret ederek, bir vakıf olarak da Türkiye'de millete emanet olduğunu söyledi.

"Hamdolsun, emanet aslına döndürüldü. Ayasofya bu kararla gerçek kimliğine kavuşmuştur" diyen Uslu, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu güçlü bir irade olduğunu kaydetti.

Uslu, 25 yıl önce Bosna Hersek'teki Srebrenitsa'da bir katliam yaşandığını, insanlığın soykırıma uğratıldığını belirterek, 8 bin 732 sivilin hunharca katledildiğini belirtti.

Bu olayın Avrupa'nın gözü önünde meydana geldiğine değinen Uslu, katliama ortak olanlara daha sonra ödül verdiğini ifade ederek, onları kınadığını belirtti.

AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın da Ayasofya'nın ibadete açılması kararının Türkiye'de ve İslam dünyasında sevinçle karşılandığını vurguladı.

Fatih'in vakfiyesinin tekrar işler hale getirildiğini dile getiren Taşkın, 1930'lu yıllarda tek parti iktidarının, milletin vicdanında açtığı iki büyük yara bulunduğunu söyledi.

Bunlardan birinin ezanın Türkçe okutulması, ikincisinin de Ayasofya'nın ibadete kapatılması olduğuna değinen Taşkın, ezanın aslına 1950'de Adnan Menderes tarafından döndürüldüğünü, Ayasofya'nın da 10 Temmuz'daki tarihi kararla kapandığını kaydetti.

Taşkın, milleti ve İslam dünyasını sevince boğan tarihi kararın mimarı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a minnet ve şükranlarını arz ettiğini ifade etti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.