TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, ULUSLARARASI PARLAMENTARİZM GÜNÜ SEBEBİYLE MESAJ YAYIMLADI


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Uluslararası Parlamentarizm Günü sebebiyle bir mesaj yayımladı.

30 Haziran 2020 Salı

Şentop'un mesajı şöyle:

"Parlamentolar; demokrasilerin vücut bulduğu, millet iradesinin yansıdığı ve temsil edildiği, halk için halka hizmetin en yüksek umde olarak tezahür ettiği, vatandaşların tümünün ortak evidir. Bu ortak evin vazifedar mensupları olan parlamenterler ise vatandaşların refahı, huzuru ve demokratik haklarının en mükemmel şekilde hayata geçirilmesi ve idame ettirilmesi için yoğun bir gayretle vazifelerini yürütmektedirler.

Türkiye Büyük Millet Meclisi ise sadece demokrasinin beşiği olarak vücut bulmamış, bunun da ötesinde bir Kurucu Meclis olarak, Türkiye Cumhuriyetini kuran millet iradesindeki ceht, gayret ve manayı da temsil etmeye devam edegelmiştir.

Birçok küresel sorunla ve tehditle karşı karşıya kaldığımız günümüzde ise tüm parlamenterlere bu sorunların ulusal ve uluslararası gündeme taşınmasında ve çözümlerin tartışılmasında önemli sorumluluklar düşmektedir. Parlamento başkanları ve kanun koyucular olarak halklarımızın bizden beklentisinin, işbirliği ve dayanışma hedefi doğrultusunda çalışmaktan vazgeçmeyerek; vatandaşlarımızın güvenli, istikrarlı ve barış içinde bir dünyada yaşaması için çaba sarf etmek olduğunu her daim hatırlayarak çalışmaya devam etmeliyiz.

Her nerede yaşıyor olursa olsun insanlık ailesinin her bir mensubu, insan haklarına, demokrasiye, insani şartlarda bir hayata layıktır ve tüm parlamentolar, tüm parlamenter asambleler ve tüm parlamenterler vatandaşlarına layık olduğu bu standartları sağlamakla mükelleftirler.

Parlamenterlik; insanlığın ve bütün insanların barış ve refahı için çalışma erdemini göstermektir. Bu büyük erdem yolunda çalışan tüm ulusal ve uluslararası parlamentoların temsilcilerinin 30 Haziran Uluslararası Parlamentarizm Günü'nü ve tüm parlamentoların temsilcilerini çatısı altında buluşturan 131 yaşındaki Parlamentolararası Birlik'in kuruluş yıl dönümünü kutlarım."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.