TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, TBMM Başkanlığı seçimlerinde aday olacakların isimlerinin, 2 Temmuz Perşembe günü ile 6 Temmuz Pazartesi günü saat 24.00'e kadar Başkanlık Divanına bildirilmesi gerektiğini kaydetti. TBMM Genel Kurulunda, Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin ikinci bölümünde yer alan 23, 24, 25, 26, 27'nci maddeleri de kabul edildi.

30 Haziran 2020 Salı

Erdoğmuş, gündeme geçmeden önce 3 milletvekiline gündem dışı söz verdi.

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir "Erzurum'un ve ilçelerinin yaz aylarında turizme katkıları", CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun "Tekirdağ Çorlu tren kazası" ve İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu "Eskişehir'in ulaşım sorunları" hakkında gündem dışı konuştu.

Erzurum'un sadece kış turizm merkezi değil, yaz aylarında da görülmeye değer bir kent olduğunu ifade eden Aydemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde şehre önemli yatırımlar yapıldığını kaydetti.

AK Parti'li Aydemir, herkesi, Erzurum'u yaz aylarında ziyaret etmeye çağırdı, misafir olacak milletvekillerine cağ kebabı ikram edeceğini belirtti.

CHP'li Aygun, 8 Temmuz 2018'de meydana gelen Çorlu'daki tren kazasının üzerinden uzun süre geçmesine rağmen hayatlarını kaybedenlerin ailelerinin adalet bulamadığını savundu.

CHP'li Aygun, aynı zamanda Tekirdağ Milletvekili olan TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un, bu konunun Mecliste detaylı olarak inceleneceğine söz vermesine rağmen herhangi bir adım atılmadığını iddia ederek, Meclisi, Çorlu tren kazasını detaylı olarak ele almaya çağırdı.

İYİ Parti'li Kabukcuoğlu, Eskişehir'in turizmden sanayiye birçok alanda önemli bir şehir olduğunu ifade etti.

Kentin ulaşım sorunlarının bulunduğunu anlatan Kabukcuoğlu, bunun çözüme kavuşturulmasını istedi.

Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, TBMM Başkanlığı seçimlerinde aday olacakların isimlerinin, 2 Temmuz Perşembe günü ile 6 Temmuz Pazartesi günü saat 24.00'e kadar Başkanlık Divanına bildirilmesi gerektiğini kaydetti.

Erdoğmuş, TBMM Genel Kurulunda gündem dışı konuşmalar ve grup başkanvekillerinin yerlerinden söz almasının ardından Meclis Başkanlığı adaylığı sürecine ilişkin duyuruda bulundu.

27. Yasama Dönemi'nin ilk devresi için yapılan TBMM Başkanlık seçim süresinin 12 Temmuz'da sona ereceğine işaret eden Erdoğmuş, "Başkan adaylarının, başkanın görev süresinin dolmasından önceki 10'uncu gün olan 2 Temmuz 2020 Perşembe günü ile 6 Temmuz 2020 Pazartesi günü saat 24.00'e kadar Başkanlık Divanına bildirilmesi gerekmektedir." dedi.

AK Parti'nin, TBMM Başkanlığı seçiminin 7 Temmuz Salı günü gerçekleşmesi, Meclis'in 1 Temmuz'da tatile girmeyerek çalışmalarına devam etmesi ve komisyonlardaki üye dağılımını içeren grup önerisi kabul edildi.

Buna göre, Meclis 1 Temmuz'da tatile girmeyerek çalışmalarına devam edecek. Genel Kurul'un 1, 2, 7, 8, 9, 14, 15, 16 Temmuz günlerindeki birleşimlerinde gündemin kanun teklifleriyle komisyonlardan gelen diğer işler kısmında yer alan işlerin görüşülmesine karar verildi.

Genel Kurul'un, 216 sıra sayılı kanun teklifi görüşmelerinin bugün tamamlanması halinde 1 ve 2 Temmuz'da toplanmaması, 1 Temmuz'da görüşmelerin tamamlanması halinde ise 2 Temmuz'da toplanmaması kararlaştırıldı.

TBMM Başkanlığı seçimi 7 Temmuz Salı günü yapılacak. Başkan seçilene kadar, tüm turların yapılması ve bu birleşimde gündemin seçim kısmında yer alan işlerin tamamlanmasına kadar çalışmalar sürdürülecek.

TBMM Başkanlık Divanında partilere düşen üye sayısı da belli oldu. TBMM Başkanlık Divanı, Başkan hariç 20 üyeden kurulacak. AK Parti Grubuna 1 başkanvekili, 6 katip üye, 3 idare amiri, CHP Grubuna 1 başkanvekili, 3 katip üye, 1 idare amiri, HDP Grubuna 1 başkanvekili, 1 idare amiri, MHP Grubuna 1 başkanvekili, 1 idare amiri, İYİ Parti Grubuna 1 katip üye şeklinde olacak.

TBMM Komisyonlarından Dilekçe Komisyonu 12 üyeden, Plan ve Bütçe Komisyonu 30 üyeden, Kamu İktisadi ve Teşebbüsleri Komisyonu 35 üyeden, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu 17 üyeden, diğer komisyonlar 26'şar üyeden kurulacak.

AK Parti'nin grup önerisi üzerine söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, "Meclisi etkisizleştirmenin her türlü yol ve yöntemi kullanılıyor." dedi. Barolara ilişkin düzenleme konusunda bütün siyasi parti gruplarının ziyaret edildiğini hatırlatan Beştaş, taslağa ilişkin değerlendirmeleri alınmadan teklifin Meclis'e sunulduğunu söyledi.

Çoklu Baro Sistemi'nin dünyada eşi benzeri görülmemiş bir sistem olduğunu savunan Beştaş, bu düzenlemenin sadece avukatları ilgilendirmediğini, hukukun üstünlüğünü, hak ve özgürlükleri ilgilendirdiğini kaydetti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Parti'nin grup önerisi üzerinde aslında, genel bir mutabakat olduğunu belirterek "Bu şartlar altında çalıştıkça sağlığımızı kaybediyoruz. Çeşitli partilerdeki milletvekillerimiz Kovid'e yakalandı, çok sayıda Meclis çalışanının Kovid rahatsızlığı var ama her şeye rağmen çalışalım deniyor." ifadelerini kullandı.

Barolara ilişkin düzenlemeye yönelik Özel, "46 bin üyeli İstanbul sizin teklifinize göre 13 delegeyle, 42 üyeli Tunceli, 48 üyeli Ardahan 4 delegeyle temsil ediliyor. Yani, Ardahan'daki 10 avukat 1 delege yollarken İstanbul'daki 3 bin avukat bir delege yolluyor. Sebep ne? Sebep şu: Geçmişte, bir Anayasa Mahkemesi açılışında onur kırıcı tavırlarınıza muhatap olan, sonra nasıl olduysa oldu, makulleşen ve sizin için makbulleşen Barolar Birliği Başkanının artık bir seçim kazanması mümkün değil. Ne yapacaksınız? Seçim sistemini değiştirip, kendisinin yeniden seçilmesini olanaklı kılacak bir delege yapısı hazırlamaya çalışıyorsunuz." diye konuştu.

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmaların ardından, grup önerileri ele alındı. İlk olarak İYİ Parti'nin Bursa Kestel'de yaşanan sel felaketi ile ilgili verdiği araştırma önergesinin bugün ele alınması önerisi görüşüldü.

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, inceleme raporuna göre, Bursa'da selin en büyük hasara yol açtığı Dudaklı köyünün üzerindeki yolun yapımında Devlet Su İşleri ile irtibatsızlık olduğunu, yol yapımından kaynaklanan hafriyat ve kayaların dere yatağına yuvarlandığını, bu yağmurun zamanla dert teşkil eden kayalara biriktiğini ve buradan patladığını söyledi.

Tatlıoğlu, Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını ve bu konunun araştırılmasını istediklerini bildirdi.

AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, olay anında o ilçede bulunduğunu belirterek olay yerine bir saat içerisinde ilgili yetkililerin süratli bir şekilde intikal ettiğini anlattı. Sahadaki çalışmaların koordineli bir şekilde yürütüldüğünü dile getiren Ödünç, "Olayın Sayın Cumhurbaşkanımıza intikal etmesiyle birlikte zatıalilerinin talimatlarıyla İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli gecenin geç vakitlerine kadar Kestel ilçesindeki Afet Yönetim Merkezindeki çalışmalara bizzat katılmışlardır. Hani, söylüyorsunuz ya 'Burada bir araştırma komisyonu kuralım.' diye, biz o komisyonu olayın olduğu o gece Kestel ilçesinde kurduk ve bu komisyon çalışmalarına sabaha karşı dörde kadar, gecenin o saatlerinde başlamıştır ve devam etmiştir." ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine yerinden söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Bu üslup üstten bir üslup, Meclisi küçük gören bir üslup ve siyasi partilerin katkılarının ne kadar önemli ve anayasal bir dayanağa sahip olduğunu görmezden gelen bir üslup." diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise Atilla Ödünç'ün konuşmasında kendi görüşlerini sunduğunu belirterek "İlin, büyükşehrimizin milletvekili, Hükümetimizin yapmış olduğu çalışmaları yerinde inceliyor, değerlendiriyor, burada da anlatıyor. Yani her türlü istiskalden, istihzadan uzak bir şekilde, bir parlamenterin vakarına uygun şekilde eleştirilerimizi yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu çerçevede, milletvekilimize yapılan bu yaklaşımın doğru olmadığını ifade ediyorum." dedi.

Yapılan oylama sonucunda İYİ Parti'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Daha sonra HDP'nin "işkence vakaları" ile ilgili grup önerisi ele alındı.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki, Sevil Rojbin Çetin'e işkenceye uygulandığını iddia ederek Diyarbakır Valiliği tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamayı eleştirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, AK Parti hükümeti döneminde "işkenceye sıfır toleranstan sınırsız toleransa" gelindiğini ileri sürerek Türkiye'ye sözleşme uyarınca yaptığı bütün ziyaretlerin raporlarını yayınlayan Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesinin 2016 yılından sonra bu raporlarını neden yayınlanmadığını sordu.

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, "2012 yılından 2019 yılının sonuna kadar Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine toplam 71 bin 257 başvuru yapılmış. Bunların sadece 820'si hakkında Türkiye aleyhinde karar vermiş ve bu 820'nin içerisinde de hiçbir tanesinde işkence kararı yok." bilgisini verdi.

Çavuşoğlu, "Türkiye'nin bu anlamda geçmişine nazaran değerlendirdiğimizde işkence Türkiye'de sıfır toleransla hiçbir şekilde kabul edilecek bir durum değildir ve yoktur. Şöyle bir şey var, Sayın Cumhurbaşkanımızda zaman zaman ifade ediyor: 'Bal, bal' demekle ağızlar tatlanmaz.' diye. 'İşkence, işkence' demekle de Türkiye'yi işkenceci gösteremezsiniz." ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine yerinden söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, "İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı çıkıp Valiliğe 'Ben işkencecinin arkasındayım, ben işkenceyi savunuyorum.' şu fotoğrafı gösteriyorum 'Ben onları koruyorum.' diyor. İnsan Hakları Komisyonu Başkanı önündeki yüzlerce dilekçeye rağmen çıkıp burada bize hikaye anlatıyor." şeklinde konuştu.

Yapılan oylama sonucunda HDP'nin grup önerisi reddedildi.

Daha sonra CHP'nin, Kovid-19 salgını nedeniyle esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunlar konusunda verdiği araştırma önergesinin, bugün görüşülmesine dair grup önerisi ele alındı.

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, esnafların yüzünün gülmediğini anlatarak Türkiye'de yaşayan herkes gibi esnafın da geleceği için kaygılı olduğunu savundu. Esnafların kapsamlı ve akılcı bir yapılandırma ile hayatlarına sil baştan başlamak istediklerini belirten Serter, esnafların icra dosyalarını bir sene faizsiz olarak ertelenmesini talep ettiklerini aktardı.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdullah Nejat Koçer, bu süreçte esnafa nefes aldıracak destek paketleri açıklandığını hatırlatarak esnafların Halkbank'a olan kredi borçlarının ana para ve faiz ödemelerinin 3 ay süreyle faizsiz ertelendiğini söyledi.

Bir milyon 100 bin esnafa 25 milyar lire finansman sağlandığını aktaran Koçer, 374 bin esnaf ve sanatkarın 3,5 milyar lira tutarında kredi taksitinin ötelendiğini ve yapılandırıldığını bildirdi.

Yapılan oylama sonucunda, CHP'nin grup önerisi reddedildi.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz'ın Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, İçtüzük'ün 37. maddesine göre doğrudan gündeme alınmasına ilişkin önerge kabul edilmedi.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin ikinci bölümündeki maddelerin görüşmelerine devam ediliyor.

TBMM Genel Kurulunda, Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin ikinci bölümünde yer alan 23, 24, 25, 26, 27'nci maddeleri de kabul edildi.

Buna göre, mahkeme, ticari davalarda tarafların ticari defterlerinin ibrazına kendiliğinden veya taraflardan birinin talebi üzerine karar verebilecek. Diğer tarafın ikinci fıkrada yazılan şartlara uygun olarak tutulan ticari defterlerinin, ilgili hususta hiçbir kayıt içermemesi halinde ticari defterler, sahibi lehine delil olarak kullanılamayacak. Ticari defterlerin, ticari davalarda delil olarak kabul edilebilmesi için kanuna göre eksiksiz ve usulüne uygun olarak tutulmuş, açılış ve kapanış onayları yaptırılmış ve defter kayıtlarının birbirini doğrulamış olması şart olacak. Belirtilen şartlara uygun olarak tutulan ticari defter kayıtlarının sahibi ve halefleri lehine delil olarak kabul edilebilmesi için diğer tarafın aynı şartlara uygun olarak tutulmuş ticari defterlerindeki kayıtların bunlara aykırı olmaması veya diğer tarafın ticari defterlerini ibraz etmemesi yahut defter kayıtlarının aksinin senet veya diğer kesin delillerle ispatlanmamış olması gerekecek.

"Bilirkişi raporuna itiraz"ı düzenleyen maddede yapılan değişikliğe göre, taraflar, bilirkişi raporunun, kendilerine tebliği tarihinden itibaren iki hafta içinde raporda eksik gördükleri hususların bilirkişiye tamamlattırılmasını, belirsizlik gösteren hususlar hakkında ise bilirkişinin açıklama yapmasının sağlanmasını veya yeni bilirkişi atanmasını mahkemeden talep edebilecek.

Bilirkişi raporuna karşı talebin bu süre içinde hazırlanmasının çok zor veya imkansız olması ya da özel yahut teknik bir çalışmayı gerektirmesi halinde yine bu süre içinde mahkemeye başvuran tarafa, sürenin bitiminden itibaren işlemeye başlamak, bir defaya mahsus olmak ve iki haftayı geçmemek üzere ek süre verilebilecek.

Keşfin kapsamı mahkeme tarafından belirlenecek. Böylelikle, taraflar arasındaki uyuşmazlığın çözümüne yönelik incelemelerin yapılması, uyuşmazlığın çözümüne herhangi bir etkisi olmayan gereksiz incelemelerin yapılmaması ve bu mahiyetteki bilgilerin dosyaya girmemesi sağlanacak. Hakim keşif tutanağına keşif konusu ve mahalliyle ilgili gözlemlerini de yazacak. Düzenleme, keşfi yapan hakimin veya daha sonra dosyayı ele alacak hakim ya da hakimlerin bilirkişi raporunu denetlemesini kolaylaştıracak.

Taraflardan her biri, nihai kararın tebliğinden itibaren bir ay içinde, yargılamada ileri sürülmesine veya kendiliğinden hükme geçirilmesi gerekli olmasına rağmen hakkında tamamen veya kısmen karar verilmeyen hususlarda ek karar verilmesini isteyebilecek. Bu karara karşı kanun yoluna başvurulabilecek.

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir'in avukatlık cübbesiyle kürsüye çıkması üzerine bazı milletvekilleri tepki gösterdi.

Aydemir ise "Bakın, bu cübbe hiçbir iktidara, hiçbir güce, hiçbir egemene, hiçbir krala, hiçbir padişaha tabi olmayan, güce karşı sürekli mücadele etmiş olan avukatların cübbesi bu." ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine yerinden söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Eğer, bu ülkede baroları kendi arka bahçeniz olarak görüyorsanız bunlardan sakınacaksınız." diye konuştu.

İstanbul Barosu'nun bir kararına işaret eden Özkan, "Bu karar şu anda kürsüden bağıra bağıra savunulan bir baronun yönetim kurulundan çıktı. Ne diyor, okuyayım, dikkatle dinleyin çünkü bunları savunurken tarih nezdinde de mahkum olacaksınız, bunun farkında olun." ifadelerini kullandı.

Şerdil Dara Odabaşı'nın kendisiyle ilgili bir davada avukatın "kendisi de avukat olan Kadıköy Belediye Başkanı" dediği için İstanbul Baro Yönetimi'nin ilgili avukat hakkında soruşturma başlattığını anlatan Özkan, "Milli iradenin tecelligahında inanılmaz hakaretler yapacak, biz bunlara 'eyvallah' diyeceğiz ancak İstanbul Barosu bu ahlaksızlığa, bu hukuksuzluğa maalesef hukuku peşkeş çekecek. Biz bunu kabul etmiyoruz. Barolar, Anayasa'nın ve yasanın öngördüğü çerçevede demokratik bir anlayışla görev yapacak. Bunun hesabını İstanbul Barosundan ve onu savunan iradeden sonuna kadar soracağız." değerlendirmesinde bulundu.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise Erdal Aydemir'in 10 yıl Baro Başkanlığı yapmış bir vekil olduğunu belirterek, "Ve cübbesiyle kürsüye çıktığında var olan tepkileri aslında o cübbeyedir işte, o iliklenmeyen cübbeyedir. Unutmasınlar, o cübbeler iliklenmeyecek asla, asla ve asla." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı ile ilgili iddialara şöyle cevap verdi:

"Bir firma kesinleşmemiş bir alacağı için 170 milyon TL parayı belediyeden istiyor. Bu parayı isterken ki dilekçesinin başına da 'Kadıköy Belediye Başkanlığına, kendisi de hukukçu olan Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı' diye yazıyor. Avukatlık etiğinde, mesleki etikte nasıl rekabet yasağı, reklam yasağı varsa bir avukatın mesleğiyle ilgili savunma görevini yapmak dışında onun seçimle geldiği bir görevde avukatlığını ima ederek, 'Belediye benim paramı ödesin, bak bir de avukat olacaksın, meslektaşım olacaksın' iması doğrudan meslek etiğine aykırı olduğu için ve ondan sonra yapılacak her türlü iş ve işlemi idare açısından da sakat gösterebileceği için kendi meslek örgütünün haysiyet divanına, onur kuruluna 'Bu yapılan iş doğru bir iş değil, uyarın.' diye söylüyor."

AK Parti Grup Başkanvekili Özkan, bunun üzerine "Demokrasiden, özgürlükten, tahammülden, farklı görüşlere saygıdan bahsediyoruz. Herkes kendi fikrini hür, özgür şekilde ifade etsin. Her mesele yargıya götürülmesin, her konu şikayet konusu olmasın. Biraz tahammül edelim deniyor ve zaman zaman çıkıp bu kürsüden Sayın Cumhurbaşkanımıza 'Yahu niçin Cumhurbaşkanına hakaret suçu var, niçin böyle şikayetler yapılıyor?' diye şikayetlerde bulunacaksın, yakınacaksın, sonra da çıkıp gülüp geçilecek bir dilekçeyi disiplin soruşturmasına konu edeceksin; mesele bu." yanıtını verdi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Anayasa Mahkemesi kararları dahil "beğenilmeyen" kararlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından açık eleştiriler yapıldığını iddia ederek, "İşte budur yargıyı itibarsızlaştıran." dedi.

Bunun üzerine yerinden söz alan MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, "MHP ve sayın liderimiz yargı kararlarıyla alakalı birtakım değerlendirmeler yapabilir. Ancak mesele yargı kararlarına uyulup uyulmaması, yargı kararlarının gereğinin yapılıp yapılmamasıdır." ifadelerini kullandı.

Bir FETÖ operasyonu olduğu belli olan MHP ile ilgili kongre kararı çıktığı zaman Bahçeli'nin "Yargı kararının gereği yapılacaktır." dediğini hatırlatan Bülbül, "Bunun bir operasyon olduğunu bildiğimiz halde. Bunlar 15 Temmuz sürecinde samanlıkta yakaladığı hakimler. Biz o durumda dahi yargı kararının gereğini yerini getirme noktasında hassasiyet göstermiş bir partiyiz. Bu manada 'MHP'nin yargıya saygı duymadığı veya yargı kararlarını kabul etmediği' yönündeki ifadeleri kabul etmiyoruz." diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Beştaş, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Mümtazer Türköne ile ilgili açıklamalarına işaret ederek, "Bence de Mümtazer Türköne de dahil içeride bulunan hasta bütün tutuklu ve hükümülüler bırakılmalıdır. Ama ben isim vermiyorum, ayırmıyorum." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Bülbül, "Mümtazer Türköne'ye dair Genel Başkanımızın beyanları açıktır. Genel Başkanımız, Mümtazer Türköne dosyasının, iyi değerlendirilmesi gerektiğini, herhangi bir haksızlık yapılmaması gerektiğini ifade etmiştir. Buradan yargıya müdahale yorumu çıkarmak çok zorlama ve kasıtlı bir yaklaşımdır." yanıtını verdi.

TBMM Başkanı Nimetullah Erdoğmuş, teklifin 27. maddesinin kabul edilmesinin ardından birleşime ara verdi.

Erdoğmuş, aradan sonra komisyonun yerinde olmaması üzerine, birleşimi bugün saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.