TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP'UN BABALAR GÜNÜ MESAJI


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

20 Haziran 2020 Cumartesi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, mesajında şunları kaydetti:

"Hayatımızı anlamlı kılan her varlığa ve değere, sadece özel bir günde değil, her an sahip çıkmak, hatırlamak, ona hak ettiği sevgiyi ve hürmeti göstermek hepimizin borcudur elbette. Ama söz konusu anne ve babalarımız olunca, onları anlatmaya ne kelimeler kifayet eder; ne de bize gösterdikleri sevgiye, fedakarlığa ve emeğe karşılık verebilmek mümkün olur.

Babalarımız, sadece sevgi ve şefkat değil; merhamettir, tecrübedir, bizi yeryüzünde korkularımızdan emin kılan bir sığınaktır. Karşılıksız sevginin ve fedakarlığın timsalidir. Hepimizin gerçek kahramanıdır. Hayatımızın hangi döneminde olursa olsun varlığı güvendir, cesarettir. Onları ahirete uğurlayanlar bilirler; nerede, hangi yaşta ve konumda olursanız olun, babasından mahrum kalanın boynu hep büküktür.

Salgın ülkemiz için olduğu kadar, tüm insanlık için zorlu bir sınav olmaya devam ediyor. Aile, ortak değerler ve bunlar etrafında şekillenen tüm insan ilişkileri; sevgi, dayanışma, fedakarlık ve birliktelik, her zamankinden daha önemli ve anlamlı hale geldi. Babalar Günü, o fedakar insanları anmaya, hatırlamaya ve elbette dualarını almaya bir vesiledir. Bizi ayakta tutacak asıl kudret, bu zeminde inşa edeceğimiz sevgi ve dayanışmadır.

Herşeyden önce, ömrünün en taze çağında vatan ve değerlerimizin bekası için canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; onları ebedi aleme uğurlarken gözyaşlarını kalbine akıtıp "vatan sağolsun" diyen şehit babalarına sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum. Şehadete yürürken gözünü bile kırpmayan o aziz insanların geride bıraktığı tüm sevdiklerine bir kez daha sabırlar niyaz ediyorum. Elbette onların yeri asla doldurulamaz, ama bu topraklarda varlığımızı borçlu olduğumuz şehitlerimizin sevdikleri, devletimize ve milletimizin yüreğine emanettir.

En başta hayatımın her anında özel bir yeri olan kıymetli babamı rahmetle anıyor, tüm babaların, bu ulvi sorumluluğu üstlenme heyecanıyla gün sayan tüm baba adaylarının, bu güzel gününü tebrik ediyor; kıymet bilmeye, hayır dualarını almaya vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.