TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU


TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, ekonomide düzenlemeler içeren torba kanun teklifinin birinci bölümünde yer alan 11 madde kabul edildi.

17 Haziran 2020 Çarşamba

Meclis Başkanvekili Adan, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, "Aksaray'ın il oluşunun 31. yıl dönümü, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir "Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesindeki kayıp eserler", AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir "Düzce'de yaşanan afetler ve yapılan yatırımlar" hakkında gündem dışı konuştu.

Erel, Aksaray'ın yeniden il olmasında emeği geçen dönemin Başbakanı Turgut Özal'ı minnet ve rahmetle andığını belirterek, bu uğurda emek veren herkese teşekkür etti.

Aksaraylıların yüzde 80'inin geçimini tarım ve hayvancılıktan sağladığını belirten Erel, Aksaray'da yer altı sularının bittiğini, verimli toprakların çoraklaşma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, Kızılırmak suyunun Aksaray ovasına getirilmesi gerektiğini söyledi.

Aksaray Ortaköy arasındaki yolun yapılmasını isteyen Erel, "Hükümetin Aksaray'a vadettiği hizmetleri yapmak devletin namus borcudur." dedi.

Emir de Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesinde teftiş kurulu raporuyla belirlenen 302 kayıp eserin olduğunu belirterek, soru önergesi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığından bu konuya ilişkin kısa bir paragraf şeklinde cevap geldiğini ifade etti.

Bu eserler arasında paha biçilemeyeceklerin olduğunu kaydeden Emir, sanatçı Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun "Muradiye'de Kahve" isimli eserinin de bunlar arasında bulunduğunu söyledi.

Keşir ise Düzce'de yaşanan sel felaketi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın süreçle yakından ilgilendiğini, ilgili tüm bakanların, eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın selin hemen ardından kente geldiğini anlattı.

Afetzedelere toplam 9,5 milyon lira nakdi ödeme yapıldığını, yıkılan köprü ve menfezler için 40 milyon lirayı aşkın ödenek ayrıldığını, bölge belediyelerine 7 milyon liradan fazla ödenek gönderildiğini bildiren Keşir, "Toplamda 57 milyonu aşan bir ödenekle selin bıraktığı izler silinmeye çalışılmıştır." diye konuştu.

Çoğu sel bölgesinde olmak üzere 49 köprü ve menfez için Devlet Su İşlerinin 40 milyon lira ödenek ayırdığını kaydeden Keşir, 28 Nisan'da bu köprülerin ihalesinin yapıldığını söyledi.

TBMM Genel Kurulunda grup başkanvekilleri, yerlerinden söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyindeki Haftanin bölgesinde başlattığı "Pençe-Kaplan Operasyonu"nda Mehmetçiğe başarılar dileyerek, "Allah ayaklarına taş değdirmesin. Allah ordumuzu muzaffer kılsın. İYİ Parti, terörle ve teröristle mücadelenin her daim yanındadır ve sonuna kadar destekçisidir." diye konuştu.

Türkkan, İstanbul Havalimanı'nın üçüncü pisti ihale şartnamesine göre 3 bin 750 metre uzunlukta ve 60 metre genişlikte olması gereken pistin, 690 metre daha kısa ve 15 metre daha dar olduğuna dair haberlerler yayınlandığını ifade ederek, "Pistin gerisi nerede? Pistin gerisini kim çaldı? Hangi vatansever ülkesinin zafer abidesinden çalar? 'Zafer abidesi' diye anlattınız, oradan da çalınmış." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Libya'da, Doğu Akdeniz'de, Suriye'de ve Irak'ın kuzeyinde, 4 ayrı sahada önemli faaliyetler icra ettiğini söyledi.

Kış mevsimi gelmeden bölgedeki terör yuvalarını yok edip Türkiye'nin sınırlarına yönelik saldırı teşebbüslerini bertaraf etmeyi amaçlayan operasyonlardan Pençe-Kartal Operasyonunda 81 hedefin, Pençe-Kaplan Operasyonunda da 150 hedefin başarıyla vurulduğunun bildirildiğini aktaran Bülbül, "Vurulan bu hedeflerin ardından Irak'ın kuzeyinde bulunan bölgeye karadan ve havadan intikal eden Türk komandosunun Haftanin Bölgesi'ne de girdiği ifade edilmektedir. İçişleri Bakanlığının açıklamayla yurt içinde dört yüzlü rakamlara gerilediği ifade edilen PKK terör yapılanmasının, terör örgütünün Irak'ın kuzeyinde yer alan yuvalarına da bu yapılan operasyonlarla öldürücü darbe indirilmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

MHP'nin terörle mücadelede devletin, hükümetin yanında olduğunu belirten Bülbül, bütün güvenlik güçlerini başarılarından dolayı tebrik etti.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, koronavirüs konusunda büyük bir alarmın olduğunu ve toplumun endişe içinde olduğunu dile getirerek, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer'in "900'lü rakamlardayken 1500'lü rakamlara geldik, tabii ki bizim için bu uyarıcı niteliğinde, yani çok ciddi bir artış olarak belki yorumlanmayabilir ama bizim için ciddi bir uyarı." şeklindeki açıklamasına işaret etti.

Meclis basın koridorundaki çay ocağında çalışan bir garsona, Kovid-19 tanısı konulduğuna işaret eden Beştaş, "İktidar bazı ekonomik hesaplar uğruna pandemi döneminde normale döndü. Ne yazık ki yeni vaka sayıları gerçekten çok ciddi alarm veriyor. Sayın Sağlık Bakanı her gün açıklama yapıyor ama kendisi de olumlu bir tablo çizemiyor." şeklinde konuştu.

Beştaş, "82 milyon yurttaş şunu merak ediyor; İkinci dalga yaşanıyor mu yoksa birinci dalga pik mi yaptı? Bu konuda bile bir netlik söz konusu değil." dedi.

Pandemiye ilişkin Meclisteki vakalar konusunda TBMM Başkanvekili Celal Adan'ın bilgilendirme yapmasını talep eden Beştaş, iktidarın da bu konuda bir bilgilendirme yapması gerektiğini söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, salgınla mücadelede gelinen safhanın endişe verici olduğunu belirterek, vaka sayısının arttığını, iyileşme sayısının vaka sayısının altına düştüğünü dile getirdi.

İktidarın "milletin dikkatli olmasını" istediğini aktaran Özkoç, "Millet nasıl dikkatli olsun? Millet çalışacak, ekmek kazanacak. Çünkü kendisine, kendisinden başka çare olan yok." dedi.

Milleti evde tutabilmenin tek koşulu olduğunu ifade eden Özkoç, "Sosyal devlet olmanın gereğini yerine getireceğiz. Milletimizin kazancını, kendi birikimi olan vergileriyle sağladığı hazinedeki birikimlerinden geriye ödeyeceğiz ya da milletimizi borç üstüne borçla borçlandıracağız." diye konuştu.

Kapatılan iş yerlerindeki çalışanların kredi kartı ve tüketici kredi borçlarının üç ay ertelenmesini ve borçların faizinin devlet tarafından karşılanmasını önerdiklerini anlatan Özkoç, "Buna kaynak yok mu? Atatürk Havalimanı'nı sözleşme tarihinden erken uçuşa kapattıkları için bir şirkete verilen 3 milyar lira tazminat, milyonlarca vatandaşımızı rahatlatabilirdi." sözlerini sarfetti.

İktidarın bir tercih yapmak zorunda olduğunu savunan Özkoç, "İktidar ya milletini ya yandaşlarını tercih edecek." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bir yıl önce bugün zalimlerin gözü önünde hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "Mursi, 'Çocuklarımız bizler için 'onlar adamdı' diyecekler.' demişti. Bizler de şahidiz ki Mursi ve arkadaşlarını ne darbeciler ne zindanlar ne idamlar korkutamadı. Mursi'nin şehadeti gösterdi ki herkes ölümünden sonra kendi hatırasıyla anılacak. Mursi bugün rahmetle anılıyor. Ancak onun ölümüne sebep olanlar lanetle anılıyor. Tarih Mursi'nin duruşunu, cesaretini, imanını ve inancını hep hatırlayacak. Mekanı cennet olsun." ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyindeki Haftanin bölgesinde başlattığı "Pençe-Kaplan Operasyonu"na değinen Turan, "Terör örgütleri, terör örgütlerini maşa olarak kullananlar ve terör destekçileri bilsinler ki bu ülke, bu millet tarih boyunca terörün karşısında asla diz çökmedi ve diz çökmeyecek. Allah askerlerimizin yar ve yardımcısı olsun." şeklinde konuştu.

Grup başkanvekilleri Türkkan, Bülbül, Özkoç ve Turan konuşmalarında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i vefatının 5. yılında rahmetle andıklarını da ifade etti.

İYİ Parti, "3600 ek gösterge"ye ilişkin grup önerisini Genel Kurul gündemine taşıdı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, polise, öğretmenlere, sağlık çalışanlarına 3600 ek gösterge hakkı tanınmasını istedi. Din görevlilerine hükümet propagandası yaptırıldığını savunan Türkkan, söz konusu personele de 3600 ek gösterge hakkı verilmesi gerektiğini belirtti.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 3600 ek göstergenin lütuf değil, bir hak olduğunu, bu yöndeki bir yasal düzenlemeye destek vereceklerini söyledi.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel de partisinin kamu görevlilerine 3600 ek gösterge hakkı verilmesine destek verdiğini ifade etti.

AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, iktidarları döneminde emeklilere yönelik iyileştirici birçok adım atıldığını ve emeklilerin yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik çabalarının devam edeceğini vurguladı.

İktidar olarak popülist ve günübirlik tartışmaların dışında kalarak geleceğe yönelik planlamalar yaptıklarını dile getiren Atabek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da verdiği sözleri yerine getireceğini kaydetti.

İYİ Parti'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Genel Kurul'da daha sonra, HDP'nin "Kamu bankaları"na ilişkin araştırma önergesinin Genel Kurulda öncelikli olarak görüşülmesine yönelik grup önerisi ele alındı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, kamu bankalarının yönetimlerinde görev alan AK Parti'li siyasilerin fotoğraflarını göstererek "Liyakat diye bir kavram var. Sayın Hamza Yerlikaya acaba hangi vasfıyla buraya atandı?" sorusunu yöneltti.

Paylan, "AK Parti'li milletvekillerinin Meclis'te yaptığı gibi kamu bankalarına atananların da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarını yerine getireceğini" öne sürdü.

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talimat almaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek "Asla dağdan, Kandil'den, PKK'dan talimat almayız. Siz kendinize bakın." dedi.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, AK Parti'nin içerisinde bir kast sistemi oluştuğunu ve "kaymak bir tabakanın kayırıldığını" iddia etti.

Koncuk, "Sayın Hamza Yerlikaya'ya bağlanan 4 maaşın 110 bin lira olduğu söyleniyor. Bunu nasıl izah edeceksiniz? Bu şımarık bir iktidar anlayışıdır." sözlerini sarf etti.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, kamu banka yönetim kurullarına atamaları eleştirirken "Atama yaptığınız yerler 'kanka yönetim kurulları' değil, banka yönetim kurulları. Farkında mısınız?" ifadelerini kullandı.

AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, iktidarları döneminde kamu bankalarının güçlendiğini, ülkenin kalkınmasına ve ekonomisine önemli katkılar sunduklarını ve mega projelere finansman desteği sağladıklarını söyledi.

Kamu bankalarına yapılan atamalarda Bankacılık Kanunu'na aykırı bir husus bulunmadığına işaret eden Dağlı, yapılan atamaların hukuki olduğu gibi kamu bankalarının başarılarının, tercihlerin ne kadar doğru olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti.

AK Parti'li Dağlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ağırlıklı olarak eleştiriler dünya ve olimpiyat şampiyonu olmuş, 'Asrın güreşçisi' dediğimiz Sayın Hamza Yerlikaya üzerinde yoğunlaşmaktadır. Hamza Yerlikaya bu vatanı seven, bayrağını, ülkesini seven, İstiklal Marşı'mızı okutan, bu bayrağı defalarca dalgalandıran bir sporcumuzdur. Bu bankaların da sporla ilgili hizmetleri vardır. Hamza Yerlikaya ve Yerlikaya gibi bu vatanı seven bütün sporcularımıza ne yapsak azdır. Eğer Hamza'dan rahatsız oluyorsanız vatan sevginizden şüphe etmeniz lazım."

Dağlı'nın sözlerine İYİ Parti ve CHP milletvekilleri tepki gösterdi.

HDP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

CHP ise sağlık çalışanlarının sorunlarına ilişkin grup önerisini Genel Kurul gündemine taşıdı.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kovid-19 nedeniyle vefat eden sağlık çalışanlarının şehit sayılması gerektiğini belirtti.

Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden bazı sağlık çalışanlarının fotoğraflarını gösteren Arık, bu süreçte vefat eden sağlık çalışanlarının geride bıraktığı aile fertlerine sahip çıkmanın ve bu personele haklarını teslim etmenin Meclisin görevi olduğunu söyledi.

Arık, AK Parti sıralarına, "Başınız sıkıştığınızda 'kandırıldık' dediniz ama kandıran da hep siz oldunuz. Sağlıkçılarımızı '3600 ek gösterge vereceğiz.' deyip kandırdınız." sözlerini sarf etti.

AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker, hükümetin, Kovid-19 pandemisi sürecinde sağlık çalışanlarına gereken desteği verdiğini, can güvenlikleri için önlemleri aldığını, ücretsiz toplu taşıma kullanımından döner sermaye ödemelerinin tavandan yapılmasına kadar birçok imkan sunduğunu anlattı.

Hayatını kaybeden sağlık personelinin isimlerinin hastanelerde ve sağlık tesislerinde yaşatıldığını belirten Şeker, "Tabii ki sağlık çalışanlarımıza ne yapsak azdır ama gündemin gerektirdiği ve olanakların elverdiği her türlü imkan, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Sayın Sağlık Bakanımız ve diğer kabine üyelerinin destekleriyle sağlık çalışanlarımıza sunulmaya devam edilecektir." diye konuştu.

Genel Kurulda, CHP'nin de grup önerisi kabul edilmezken ekonomiye ilişkin "Torba teklifin" birinci bölümü üzerindeki görüşmelere geçildi.

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Kanunlarda ve 399 sayılı KHK'de Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin birinci bölümü üzerindeki görüşmeler, TBMM Genel Kurulunda tamamlandı.

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, bu teklifin bazı maddelerinin lehinde, bazı maddelerinin aleyhinde oy verdiklerini belirterek Vakıfbankın Kamu İhale Kanunu'nun dışına çıkarılmasına karşı olduklarını söyledi. Kamu İhale Kanunu'nun 190 kez değiştirildiği bir sürecin yaşandığını dile getiren Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nden sonra yürütmenin denetimin kuralların dışına çıkma konusunda ısrarla düzenleme yaptığını iddia etti.

Pandemi dönemlerinde borcun, normal ve yoğunlukla kullanılması gereken bir gelir kaynağı olarak kabul edildiğini kaydeden Tatlıoğlu, "Pandemi döneminde borçlanmanın kullanılmasından biz de yanayız ama bu bir bütüncül program içerisinde kullanılmalı. Ne kadar kullanılacağı, nasıl bir geri ödeme yapılacağı, bunlar kamuoyuna çok iyi ilan edilmeli. Aksi takdirde, başka sorunlar olur." değerlendirmesinde bulundu.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, İnsan Hakları Derneği Başkanı Eren Keskin'in evine, hırsız süsü verilerek girildiğini, ayrıca Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu'na yönelik bir suikast girişimi olduğunu savundu. Beştaş, Mecliste grubu bulunan bütün partilerin, bir milletvekiline yönelik böyle bir olay karşısında tutum göstermesi gerektiğini söyledi.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, teklifte yer alan Vakıfbankın Kamu İhale Kanunu'nun dışına çıkarılmasına yönelik maddeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Aksu, münferit düzenlemeler yerine, kanunun bütünüyle ele alınarak ihtiyaçları dikkate alan, kamu menfaatlerini en üst düzeyde koruyan ve daha etkin bir ihale sürecine imkan veren şekilde düzenlenmesinin daha uygun olacağını söyledi.

Türkiye ekonomisinin dört ayrı operasyona maruz kaldığını hatırlatan Aksu, "Buna rağmen, 2019 yılını pozitif yönlü büyümeyle kapatan Türkiye ekonomisi de şüphesiz yaşanan bu daralmadan etkilenmektedir. Bununla birlikte mayıs ve haziran aylarında açıklanan bazı öncü göstergeler, yaşanmakta olan sıkıntılarla birlikte önümüzdeki süreçte Türkiye ekonomisinin süratle toparlanacağına işaret etmektedir. İnanıyoruz ki ülkemiz, Türkiye hasmı çevrelerin beklentilerini boşa çıkararak bu süreçten de güçlenerek çıkacaktır." diye konuştu.

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Van, Samsun ve Denizli'de pandeminin şu anda pik yaptığını belirterek Diyarbakır, Batman, Siirt'te pandemi boyunca ilk iki aydaki vakaların tümünden daha fazlasının son iki haftada görüldüğünü iddia etti. İpekyüz, devlet ve vatandaş borçlanırken sermaye sahiplerinin borçlanmadığını ileri sürdü.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, pandemi nedeniyle var olan problemlere çok ağırlarının eklendiğini ifade etti. İç borcu çevirme konusunda Türkiye'nin sıkıntı yaşadığını, şubattan bu yana dış borç alınamadığını öne süren Bekaroğlu, böyle bir ortamda getirilen bu düzenlemeyle bir yere gidilemeyeceğini savundu. Kamu İhale Kanunu'nun, adaleti sağlamada en önemli kanunlardan birisi olduğuna işaret eden Bekaroğlu, "Siz, bunu delik deşik ettiniz. Etmeye de devam ediyorsunuz." dedi.

Yapılan değişiklikle, şu anda 21 milyar 640 milyon lira olan borçlanma hakkının 54 milyar 100 milyon liraya çıkarılacağını dile getiren Bekaroğlu, "Gerekçesi ne biliyor musunuz? Kamu sermayeli bankaların mali yıl içerisinde oluşabilecek ilave finansman ihtiyacını karşılayabilmek." diye konuştu.

Türkiye'nin dışarıdan borç alamadığını iddia eden Bekaroğlu, "Katar ile swap anlaşması yaptınız. Katar'dan hatır senedi aldınız. Bu yaptığınız değişikliklerle de hatır senedi alacaksınız. Hazine, devlet bankalarına iç borçlanma senedi verecek, bu senedi devlet bankaları götürecekler, Merkez Bankasına verecek ve para alacaklar." ifadelerini kullandı.

Teklifin ilk imza sahibi AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, teklife yönelik getirilen "torba" eleştirisinin, gölgeleyen bir kavram olduğunu, milletvekillerinin çok ciddi çabalarının bulunduğunu anlattı. Yasaları zamana adapte etmeye, ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara cevap vermeye, eksiklikleri gidermeye çalıştıklarını aktaran Aydemir, "Biz, yasaları torbaya sokmuyor, milletin huzuruna sunuyoruz. Amacımız budur." ifadelerini kullandı.

Çalışmanın tamamının vatandaşın ihtiyaçlarını giderici olduğunu vurgulayan Aydemir, karşılıksız çekten finans sektörünün ihtiyaçlarına, depremzedelerden yurt dışındaki Türklerin maaşlarındaki sıkıntıyı gidermeye kadar birçok madde bulunduğunu anımsattı. Teklifte yer alan depremzedelerle ilgili düzenlemeye ilişkin Aydemir, "İnsanlarımız deprem sigortasına çok da duyarlı değiller. Orta yerde de yaşanmış bir hadise var. İzale edilmesi gereken bir noksan var. Bunu ancak kanuni düzenlemelerle giderebiliriz. Depremzedelere yardım maksatlı kanun maddesi bunu içermektedir." bilgisini verdi.

İkrazen ihraç edilecek özel tertip devlet iç borçlanma senetlerinin limitinin yeniden düzenlenmesine ilişkin maddeye yönelik de Aydemir, "Devletin gücünü, muhkemliğini açığa çıkaracak bir maddedir. Yapılan çalışma budur. Bankaların sermaye yapısını güçlü kılmak için yapılmıştır. Süreç içinde ihtiyaç hasıl olan vatandaşın taleplerini karşılama maksatlıdır bu." değerlendirmesinde bulundu.

Aydemir, "Ayasofya bu milletin yüreğini ifade ediyor. Ayasofya bizim rüyalarımız, hülyalarımız, bizim hakikatimiz. Onun hayata geçmesi olmazsa olmazımızdır. Bizim hep terennüm ettiğimiz, hep altını çizdiğimiz Ayasofya'da bir gün sabah namazı kılmadan ölürsem ona yanarım, terennümüyle hayatımız geçmiştir. Hayata geçireceğiz." dedi.

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.