TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ TÜRKKAN'IN BASIN TOPLANTISI


İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulunun 8 Mayıs'ta Twitter hesabından "Cumhurbaşkanının yüzde 50'den fazla oyla seçilmesinin bazı anlamları üzerine" başlıklı metinde kullanılan dilin "kabul edilemez" olduğunu savundu.

21 Mayıs 2020 Perşembe

"Milli birlik" kavramının zedelendiğini ileri süren Türkkan, "Bu dil sakıncalıdır, bölücülüktür, ayrımcılıktır. Millet kavramını tartışmaya açarsanız arkasından sırayla coğrafya, dil gibi konular gelecek. Kendilerine sahte aidiyetler yaratacaklar. Dilimizi, Türkçemizi, ülkemizi tartışmaya açmak isteyeceklerdir." ifadelerini kullandı.

Türkkan, "AK Parti'nin yeni bir çözüm süreci için ısınma turları attığını, bu metinde kullanılan ifadelerin de "yeni çözüm süreci" için atılan ısınma turlarının habercisi olduğunu iddia etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 50+1'i savunduklarını, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini tümüyle reddettiklerini belirten Türkkan, güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüşün şart olduğunu savundu.

İzmir'de müftülüğün ses sistemine girilerek bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapılmasına yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine Türkkan, şunları kaydetti:

"Camiden böyle bir marşın çalınmasını inananlara karşı saygısızlık olarak nitelendiriyorum. Bunu asla kabul etmiyorum, reddediyorum. O camilerin bağlı olduğu kurumun neresi olduğuna da bakmak lazım. İzmir Müftüsü, o camilerin yöneticileri ile alakalı devletimizin soruşturma açması lazım. İnsanların inançlarıyla bu şekilde oynamak, bu ülkede bir provokasyon çağrısıdır. Bu provokasyona Türk milletinin gelmeyeceğini düşünüyorum. Bunun kimseye faydası olmaz. Camilerin bağlı olduğu müftülükle alakalı çok acil bir şekilde soruşturma açılmasını bekliyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.