TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, LİTVANYA PARLAMENTOSUNUN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Litvanya Parlamentosu’nun kuruluşunun 100. yılı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

15 Mayıs 2020 Cuma 16:47

TBMM Başkanı Şentop'un mesajı şöyle:

"Değerli Dostum Viktoras Prançkiyetis,
Litvanya Parlamentosu Seymas’ın kuruluşunun 100. Yıldönümü sebebiyle şahsım, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Milletimiz adına size, Parlamentonuzun saygıdeğer üyelerine ve Litvanya’nın dost halkına tebriklerimi ve en içten dileklerimi sunuyorum.
Her iki dost ülkenin meclislerinin 100. yıldönümlerini idrak ettikleri bu yılda, karşı karşıya kaldığımız pandemi süreci sebebiyle kutlamalarımızı birlikte ve arzu ettiğimiz kadar coşkulu gerçekleştiremiyor olsak da gönüllerimizin her zaman beraber olduğuna inanıyorum.


Bu vesileyle pandemi sebebiyle hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, hastalara acil şifalar diliyorum. Litvanyalı dostlarımız için, Türkiye olarak, maddi ve manevi desteğe hazır olduğumuzu da ifade etmek istiyorum.


Seymas’ın, gerek 100 yıl önceki kuruluşundan gerekse bağımsızlığın tekrar kazanılmasından sonra, Litvanya’nın inşasında en önemli rolü oynadığını biliyoruz. Bu önemli tarihi tecrübeyle, uluslararası barışın, demokrasinin, insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün güçlenmesine büyük katkı sağlayacağınıza inanıyorum.


Seymas’ta iradeleri vücut bulan, tüm Litvanyalı dostlarım!
Sveykinu Yus.”
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.