TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU TOPLANDI


Meclis Genel Kurulu, TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, kabul edilerek yasalaştı.

13 Nisan 2020 Pazartesi

Bilgiç, CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan'a gündem dışı söz verdi.

Emecan, "İstanbul'da yapımı devam eden sahra hastanelerine" ilişkin konuşmasında, partisinin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye yönelik çalışmalarını tamamladığını, önerilerini diğer partilerle paylaştığını anlattı.

Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da İstanbul'un iki yakasında, altyapısı hazır, hemen sahra hastanesine dönüştürülebilecek iki yer tavsiye ettiğini anımsatan Emecan, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul'da 45 gün içerisinde iki hastane inşa edileceğini ve bunların daha sonra da kullanılabileceğini açıkladığını söyledi. Emecan, "Salgın bu kadar hızlı yayılırken, 10-15 gün içinde sahra hastaneleri kurulabilecekken, 45 günde kalıcı hastane kurmak sahra hastanesi mantığına aykırıdır." ifadesini kullandı.

Koronavirüs nedeniyle Türkiye'de birçok kişinin işsiz kaldığını, hükümetin destek paketinde kayıtlı çalışanların bulunduğunu ancak tarım dışı 4 milyona yakın kayıtsız çalışanın yer almadığını belirten Emecan, söz konusu vatandaşların perişan durumda olduklarını, hükümetin bunlara maddi destek vermesi gerektiğini söyledi.

Genel Kurulda, grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, İçişleri Bakanı Soylu'nun hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından yaşanan süreç nedeniyle sorumluluğu üzerine alarak istifa ettiğini ancak bu kararının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmediğini anımsattı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in de ifade ettiği gibi hata ve başarısızlığı kabullenmenin, sorumluluğu üstlenmenin olgunluk gerektirdiğini dile getiren Dervişoğlu, aynı olgunluğu Hazine ve Maliye Bakanı ile Tarım Bakanı'ndan da beklediklerini söyledi.

Dervişoğlu, sokağa çıkma yasağının plansızlık ve öngörüsüzlükle yapılması nedeniyle büyükşehirlerde ve Zonguldak'ta çok sayıda vatandaşın sokaklara döküldüğünü belirterek, vatandaşların maskesiz ve fiziki mesafeye uymaksızın virüsün kolayca taşınmasına neden teşkil edebilecek hataya düşürüldüklerini söyledi.

İYİ Parti'li Dervişoğlu, koronavirüsle mücadelede veteriner hekimler ile virologların göreve davet edilmesi için Sağlık Bakanlığına çağrıda bulundu.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, İçişleri Bakanı Soylu'nun istifasını anımsatarak, "Doğrusu İçişleri Bakanı'nın istifası beklenmeden görevden alınmalıydı. Garip bir çelişki var ortada. Soylu, cuma günü ilan edilen sokağa çıkma yasağının Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla alındığını ifade etti fakat istifa mektubunda kendisini sorumlu tutmaya çalıştı. Karşılıklı birbirlerini aklama çabası olduğunu görüyoruz. Bu istifa bile siyasi ranta çevrilmeye çalışılıyor ama halk bunu görüyor. Yaşanılan siyasal iflas daha fazla gizlenemeyecektir." şeklinde konuştu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün "3 mahpusun koronavirüsten hayatını kaybettiği, 79 cezaevi personelinde de koronavirüs tespit edildiğine" ilişkin bugünkü açıklamasını anımsatan Beştaş, "Bu çok çok vahim durumdur. 79 personel hangi cezaevlerindedir? Bu personele virüs bulaşmışsa, mahpuslara bulaşmamasının garantisi nedir? 3 kişi hangi cezaevlerinde ölmüştür?" sorularını yöneltti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, iki günlük sokağa çıkma yasağının, ülkenin yönetilemediğini gözler önüne serdiğini iddia etti.

İçişleri Bakanı Soylu'nun sokağa çıkma yasağı kararının ilanının ardından 250 bin kişinin sokağa çıktığı yönünde açıklamada bulunduğunu aktaran Özkoç, "Biz iki insanın yan yana gelmemesi için mücadele verirken, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı insanlarımızı evde tutmaya çalışırken, 250 bin kişinin yan yana gelmesini, makul bir şeymiş gibi söylemesini büyük bir şaşkınlıkla karşılıyorum." dedi.

Bilim Kurulu üyelerinden birinin o gece sokağa çıkanların pandemi üzerinde oluşturacağı etkilerinin birkaç hafta sonra acı şekilde yaşanacağı yönünde açıklamada bulunduğunu aktaran Özkoç, "Dünyanın neresinde olursa olsun, bu emri veren de emri uygulayan da bunun siyasi sorumluluğunu almalı ve gereğini yapmalıdır. Oynanan siyasi tiyatronun ne olduğunun üzerinde fazla durmayacağım ama Türkiye'de krizin yönetilemediği aşikardır." değerlendirmesinde bulundu.

Özkoç, maske dağıtımının dahi düzgün şekilde yapılamadığını, hala sağlıklı bir dağıtımın gerçekleşmediğini söyleyerek, şöyle devam etti:

"Ama biz hala şov yapmaya devam ediyoruz. İngiltere'ye maske, tulum gönderiyoruz. Üstelik de sağlık çalışanlarımız 'Bizim ihtiyacımız var.' derken. Tüm bunlar düşünüldüğünde görüyoruz ki bu kriz yönetilemiyor, savruluyor. Bunun sorumlusu olan kişilerse birbirleriyle ilgili siyasi şov yapma peşinde. Ya insanlarımızın canlarıyla ve ülkemizin geleceğiyle ilgili gerekli tedbirleri alacağız ya da bu siyasi komediyi oynayanlar bir an önce görevlerini bırakacaklar, gerçekten ülkeyi düşünenler görevin başına geçecek."

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonu ilan edilen sokağa çıkma yasağının dün gece 24.00'te sona erdiğini anımsattı.

Hükümetin tüm tedbirleri Bilim Kurulunun kararları doğrultusunda ortak akılla aldığını, bundan sonra da almaya devam edeceğini vurgulayan Akbaşoğlu, "Bu süre zarfında alınan kararlara hassasiyetle uyan aziz milletimize teşekkür ediyoruz. Tüm dünyayla birlikte bizleri etkileyen koronavirüsle hep birlikte mücadele ederek, inşallah birlikte başaracağız." diye konuştu.

Bu kapsamda İstanbul'da her biri yoğun bakım odasına dönüştürülebilecek 2 bin yataklı hastanenin, kalıcı şekilde hizmet vermek üzere 45 günde tamamlanarak milletin hizmetine sunulacağını belirten Akbaşoğlu, bütün kamu kurum ve kuruluşlarında canla başla çalışanları ve vatandaşları bu mücadeleye katkıları nedeniyle tebrik etti.

İçişleri Bakanı Soylu'nun istifasına ilişkin de Akbaşoğlu, "İçişleri Bakanımız, sokağa çıkma yasağıyla ilgili çok kısa süreli de olsa yaşanan karışıklıklardan dolayı özür dileyerek, ardından istifa etmek yönündeki kararını kamuoyuyla paylaşmış, akabinde Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuyla ilgili, bugüne kadar görevini başarıyla yerine getirmiş Sayın Soylu'nun istifasını kabul etmemek suretiyle devamı yönünde bir karar vermiştir." ifadelerini kullandı.

Akbaşoğlu, Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre sanayi üretiminin şubat ayında yıllık yüzde 7,5 arttığını, bu durumun katma değeri yüksek Ar-Ge çalışmalarının etkisiyle oluştuğunu belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin önemli çalışmalara yönelik açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Akbaşoğlu, devletin bütün kurum ve kuruluşlarıyla milletin yanında olduğunu, Türkiye'nin devlet-millet kaynaşmasıyla bu süreci aşacağını dile getirdi.

TBMM Genel Kurulu'nda CHP, HDP ve İYİ Parti'nin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurul'da, gündem dışı konuşmaların ardından partilerin grup önerileri ayrı ayrı ele alındı.

İlk olarak İYİ Parti'nin, "Tarım sektörünün büyümesi ve geliştirilmesi için çözüm önerilerinin sunulması" ile ilgili verdiği araştırma önergesinin bugün ele alınması önerisi görüşüldü.

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, çiftçinin, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleyle geçirilen bu zor günlerde, tüm zorluklara rağmen fedakârlıkla üretmeye devam ettiğini söyledi.

Üretimde girdi maliyetlerinin her geçen gün arttığını dile getiren Erel, "Gübre, tohum, mazot, elektrik, su, ilaç maliyetlerindeki artışın önüne geçilemiyor. Küçük ölçekli tarım işletmeleri ayakta kalmakta zorlanıyor." dedi.

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, iktidarın, tarım alanlarını, hızlı para kazanmak için inşaat ve enerji şirketlerine peşkeş çektiğini savundu.

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Türkiye'nin, tarımda kendi kendine yeten ender ülkelerden biriyken, buğdaydan arpaya, soya ve mısırdan mercimeğe kadar her şeyi ithal eden bir ülke haline geldiğini ileri sürdü.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, sürdürülebilir üretim, yeterli ve güvenilir gıdaya erişim ile kırsal kalkınmayı ve rekabet edilebilirliği sağlamak için tarımı stratejik sektör olarak ele alan AK Partinin, iktidara geldiği günden bu yana tarımda milli ve küresel çözümler üretmeye devam ettiğini söyledi.

Bu zorlu süreçte çiftçilerin işlerini kolaylaştırmak, üretimi aksattırmamak amacıyla her türlü desteğin verildiğini belirten Aksal, "2020 yılı içinde 10,4 milyar liralık destekleme ödemesini çiftçilerimizin hesabına yatırdık. Kıymetli çiftçilerimiz, üreticilerimiz siz ekmeye, dikmeye, üretmeye devam edin. Ürününüz tarlada, serada kalmayacak." diye konuştu.

Konuşmaların ardından yapılan oylama sonucunda İYİ Parti'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Daha sonra HDP'nin, "Koronavirüsün pandemi ilan edilmesiyle gıda ürünlerinde kıtlık yaşanmaması, mevsimlik tarım işçilerinin hijyenik ve güvenli koşullar altında çalışmalarının sağlanması" ile ilgili grup önerisi ele alındı.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, çiftçinin, son yıllarda tarımsal ithalat politikaları nedeniyle üretmediğini öne sürdü.

Türkiye'nin, tarıma dönük aktif bir politikası olmadığını savunan Öcalan, "Kovid-19 salgını etkisini maalesef tarım alanında da gösterecektir. Bu noktada mevsimlik tarım işçilerine dönük politikalarımız olması gerekiyor. Mevsimlik tarım işçilerinin durumlarına ilişkin sağlıklı politikalar olmazsa ileriye dönük kıtlıkla karşılaşabiliriz." dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, koronavirüsün tarım ve gıdanın ne kadar stratejik öneme sahip olduğunu gösterdiğini söyledi.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, koronavirüsün etkisiyle de olsa hükümetin, Hazine arazilerini tarıma açmasını doğru bulduklarını ifade etti.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, Kovid-19 pandemisinin bütün ülkeleri ve insanları etkileyebilecek sıkıntılı bir süreç olduğunu belirtti.

Salgından, tarım kesiminin etkilenmemesinin söz konusu olmadığını dile getiren Kılıç, "Mevsimlik işçiler, ülkemizin bir mecburiyeti. Elbette altında çeşitli sosyal ve ekonomik sıkıntılar var ama bu, dünyada yalnızca Türkiye'de değil ülkeler arası da yapılan mecburi seyahat ve çalışma." diye konuştu.

Kılıç, 2017'de Başbakanlık tarafından tarımsal göçün nasıl yapılacağına ilişkin detayları içeren genelge yayımlandığını hatırlattı.

Oylama sonrası HDP grup önerisi kabul edilmedi.

Daha sonra CHP'nin, "Koronavirüs salgınının ülkemizde bundan sonraki süreçte etkilerinin neler olabileceği ve vaka sayılarını azaltmaya yönelik tüm tedbirlerin belirlenmesi" konusunda verdiği araştırma önergesinin, bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi ele alındı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, "Koronavirüse ilişkin el ele vermek, dayanışmak ve mücadeleyi örgütlemek zorundayız." dedi.

Sokağa çıkma yasağının damdan düşer gibi alındığını savunan Emir, "Bulaşı, 48 günde azaltalım derken 48 dakikada pik yaptırdınız. Bunun acı sonuçlarını maalesef 14 gün sonra göreceğiz" dedi.

Emir, Bilim Kurulu'nun tutanaklarının açıklanmasını istedi.

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, Kovid-19 salgınının belli bir süre sonra ortadan kalkacağını ancak geride bırakacağı yıkımın daha fazla olacağını söyledi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sokağa çıkma yasağı nedeniyle en az 250 bin kişinin sokağa döküldüğünü dile getirerek, "Virüs bayram etti. Salgın müthiş şekilde artacak. Bu çok açık." dedi.

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Türk milletinin müsterih olması gerektiğini, her konuda olduğu gibi Kovid-19'la mücadeleye ilişkin de her türlü tedbirin alındığını belirtti.

Yel, "Her daim milletimizin yanında olan, aldığımız kararlar ve uygulamalarımızla 18 yıldır milletimize hizmetkâr olma konusunda her türlü tedbiri alan bir hükümetiz. Bize iş öğretmeye çalışanların durumunu aziz milletimizin takdirine bırakıyorum." dedi.

CHP grup önerisi kabul edilmedi.

Genel Kurul'da, grup önerilerinin görüşmelerinin tamamlanmasından sonra infaz düzenlemesine ilişkin Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.

****HABERİN DEVAMINA "İLGİLİ DOKÜMANLAR" BÖLÜMÜNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.****
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.