TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM YURTDIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLARI ALT KOMİSYONU BAŞKANI SIRAKAYA'NIN BASIN AÇIKLAMASI


TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, yaptığı yazılı açıklamada, yurtdışından araçlarıyla Türkiye'ye gelip koronavirüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında yaşadıkları ülkelere geri dönemeyen vatandaşların yayımlanan genelge ile mağdur edilmeyeceğini belirtti.

25 Mart 2020 Çarşamba

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, yurtdışından Türkiye'ye araçlarıyla gelen ve koronavirüsüne karşı alınan tedbirler sebebiyle yaşadıkları ülkelere geri dönüş yapamayan vatandaşların araçlarıyla Türkiye`de kalma izin sürelerini uzatmak için Ticaret Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler sonrası Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün tüm gümrük ve dış ticaret bölge müdürlüklerine gönderdiği genelge ile bu sürelerin uzatıldığını söyledi.

Sırakaya, konuyla ilgili basın açıklamasında şunları kaydetti:

"Yurtdışından Türkiye'ye araçlarıyla gelen ve koronavirüsüne karşı alınan tedbirler sebebiyle yaşadıkları ülkelere geri dönüş yapamayan vatandaşlarımızın araçlarıyla Türkiye`de kalma izin sürelerini Ticaret Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün tüm gümrük ve dış ticaret bölge müdürlüklerine gönderdiği genelge ile uzatmış bulunuyoruz.

Yurtdışından araçlarıyla genel ve 1 Şubat 2020 itibariyle Türkiye'de bulunma süreleri dolan vatandaşlarımız, bugün (25.03.2020) yayınlanan Ticaret Bakanlığı genelgesi ile izin sürelerini 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatabileceklerdir.

Araçlarıyla yurtdışından gelen vatandaşlarımızın Türkiye`deki trafik denetimlerinde sorun yaşamamaları için, evraklarını bir an önce tamamlayarak kendilerine en yakın gümrük müdürlüklerinde izin sürelerini uzatmaları gerekmektedir.

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü Genelgesi`nden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız;

En yakın gümrük müdürlüklerine;

-Araç sigorta evrakları (Araç sigorta evraklarının 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldığına dair belge )

-Yaşadıkları ülkeye ait ikamet izin belgeleri (yurtdışında oturma müsaadesi)
-Pasaport fotokopileri

-Araç ruhsatı ile başvurarak araçlarıyla Türkiye'de bulunma sürelerini uzatabilirler.

Araçlarıyla Türkiye'de bulunma süreleri 1 Şubat 2020'den önce dolan vatandaşlarımız ise 1 Şubat 2020' ye kadar olan cezalarını ödedikten sonra yukarıda belirtilen uzatma talep evrakları ile 30 Haziran'a kadar Türkiye'de bulunma sürelerini uzatabileceklerdir."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.