TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MECLİS PERSONELİ UZAKTAN VEYA DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞABİLECEK


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Meclis'te dönüşümlü ve uzaktan çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.

23 Mart 2020 Pazartesi 15:47

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un imzasıyla yayımlanan "idari izin" konulu genelgede, şunlar kaydedildi:

"Dünyada ve ülkemizde yeni tip koronaviriüs (Cvid-19) salgınının oluşturduğu sağlık tehdidi sebebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde alınan tedbirler kapsamında, kamu hizmetlerinin yürütülmesinde herhangi bir aksamaya mahal verilmeksizin söz konusu salgından kaynaklanan risk ve tehditlerin en aza indirilmesini teminen, hizmetlerin devamını sağlayacak şekilde gerekli tedbirlerin alınması ve sorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması şartıyla, yeterli sayıda yönetici ve personel dönüşümlü olarak çalışacak olup, dönüşümlü çalışan personel fiilen göreve gelmedikleri süre zarfında idari izinli sayılacaktır. Ayrıca çalışma şekli uzaktan çalışmaya uygun olan birim ve görevlerde çalışan personel uzaktan çalışma esasına göre görevlerini yerine getirebileceklerdir.

Bu kapsamda uzaktan ve dönüşümlü olarak çalışacak personel birim başkanlıklarınca belirlenecektir. Uzaktan ve dönüşümlü olarak çalışan personel yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında daha önce idari izinli sayılan personel birim amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılmayacaktır. Bunlardan hizmetine ihtiyaç duyulanlar, çağrıldıkları anda görevlerine ve görev yerlerine dönmek zorundadır.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında daha önce idari izinli sayılanlar yeni karar alınıncaya kadar idari izinli sayılmaya devam edecekleridir. Yıllık ve mazeret izni kullananlar bu genelge kapsamında uzaktan ve dönüşümlü çalışma sistemine dahil olmak istedikleri takdirde izinlerini kesip göreve başlamak suretiyle uzaktan veya dönüşümlü çalışma imkanından yararlanabileceklerdir."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.