TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM YURTDIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLARI ALT KOMİSYONU BAŞKANI SIRAKAYA'DAN KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR


TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, yurt dışında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının cenazelerinin Bilim Kurulunun belirlediği şartlarla Türkiye'ye getirilebileceğini bildirdi.

23 Mart 2020 Pazartesi

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya yaptığı yazılı açıklamada, "Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda ilgili bakanlıklarımızla yaptığımız görüşmeler sonucunda yurt dışında Kovid-19 virüsü sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın cenazeleri Bilim Kurulumuzun belirlediği şartlarla Türk Hava Yolları tarafından Türkiye'ye getirebilecek." ifadelerine yer verdi.

Komisyon Başkanı Sırakaya, Kovid-19 kaynaklı cenazelerde Sağlık Bakanlığından alınan onay ve Türk Hava Yollarının mevcut bulaşıcı hastalıklı cenaze (HUM) getirme prosedürünün bu konuda yeterli olacağını kaydetti.

Zafer Sırakaya, Kovid-19'nun yurt dışında yaşayan vatandaşlara olan etkisini hükümet ve komisyon olarak yakinen takip ettiklerini belirterek, "Bizim medeniyetimizde 'her koyun kendi bacağından asılır' anlayışı değil, 'komşusu aç iken tok yatan bizden değildir' anlayışı hakimdir. Bu anlayış içerisinde kendi sağlığımızı korumaya ama aynı zamanda beraber yaşamış olduğumuz insanların sağlığını korumaya yönelik de sorumluluğumuzun olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın değişik bölgelerinde yaşayan Türk vatandaşların ve oraya vizeyle giden öğrencilerin Türkiye'ye gelmesi noktasında önemli bir sorumluluk üstlenildiğini vurgulayan Sırakaya, "Türkiye'mizin sadece Berlin'deki 13 öğrenci kardeşimizin gelmesi ile ilgili uçak tahsis etmiş olması ne kadar büyük bir medeniyete sahip olduğumuzun da bir göstergesidir. Aynı zaman da Türkiye'de bulunan yurtdışında ikamet eden orada çifte vatandaşlık hakkına sahip olan ya da orada oturma iznine sahip olan vatandaşlarımızın da ilgili ülkelere gidebilmesi noktasındaki çalışmalar THY tarafından bu güne kadar yürütüldüğü gibi bundan sonrada peyderpey yürütülmeye devam edecektir." açıklamasında bulundu.

Zafer Sırakaya, "Türkiye'de yaşayan ve bu ülkenin milli bir unsuru olarak görülen vatandaşımız ne ise yurt dışında yaşayan vatandaşımızda bu milletin aslı bir unsuru ve milli bir değeridir. Hükümet ve komisyon olarak bundan sonraki süreç içerisinde yurt dışındaki vatandaşlarımızı göz bebeğimiz bilecek, onların derdiyle dertlenmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.