TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL'İN BASIN TOPLANTISI


CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM'nin, koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan tartışmalar kapsamında tarihindeki en akılda kalacak haftalardan birini yaşadığını söyledi.

20 Mart 2020 Cuma

Türkiye'nin önemli gündemlerinden birinin cezaevlerindeki durum ve infaz kanunu beklentisi olduğunu ifade eden Özel, 235 bin kapasiteye sahip cezaevlerinde aralık rakamlarına göre 283 bin tutuklu ve hükümlünün kaldığını savundu.

Özel, cezaevlerindeki kapasite artışının illere göre homojen dağılmadığı için 20 kişilik koğuşlarda 60 kişinin yattığını öne sürerek, şunları kaydetti:

"CHP olarak cezaevlerindeki kapasite sorununa eskiden beri dikkati çekiyoruz. Cezaevlerimiz kalabalık, cezaevleri sağlıksız. Cezaevleri artık neredeyse nöbetleşe uyunan bir noktaya gelmiştir."

Özel, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş'un, bugün Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, ikinci yargı paketinin gelecek hafta geleceğini ancak infazın burada olmayacağını, infaz kanunu düzenlemesinin siyasi partilerle görüşüleceğini söylediğini belirtti.

Özel, şöyle devam etti:

"Burada konuya yaklaşımımız, tarihsel yaklaşımımızla uyumludur. Türkiye'deki cezaevlerinin kapasite sorunu vardır. Bu konuda yapılacak düzenlemeye olumlu katkı vereceğiz. Temel yaklaşımımız, reddedici değildir, uzun süredir yaptığımız çağrının karşılık bulduğunu görüyoruz. Üzerinde çalışacağız ve olumlu katkı sağlayacağız. Hasta, tutuklu ve hükümlülerin bir an önce cezaevlerinden tahliye edilmesi gerektiği çağrımızı yineliyoruz. Koronavirüs en çok hastaları tehdit ederken, salgının yayılma riski nedeniyle bir düzenleme yapılması tartışması varsa, hasta tutuklu ve hükümlüler farklı adli kontrol yöntemleriyle evlerinde ya da hastanelerde denetim altında tutulmalıdırlar."

Özgür Özel, koronavirüs konusunda karar alıcıların daha ciddi önlem alması, vatandaşların da uyarılara kulak vermesi gerektiğini vurguladı.

Özel, "Sağlık Bakanlığını da Bilim Kurulunun aldığı kararlara aynen ve hemen uymaya davet ediyoruz. Bazen saatlik gecikmelerin bedeli ağır oluyor. Günlerce süren gecikmeler ve günler sonra verilen tavsiyelere uyumun bir anlamı olmuyor. Bilim Kurulunun kararlarına tam uyum ve kurula başta Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türk Eczacılar Birliği (TEB) olmak üzere uzmanlık derneklerinin de dâhil edilmesini önemsiyoruz. Cumhurbaşkanına çağrımız; sağlık meslek örgütleriyle iletişime geçin, katkı alınız, görev ve sorumluluk veriniz ve krizin yönetiminde ortaklaşınız." diye konuştu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.