TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU TOPLANDI


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, ekonomiye ilişkin Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 20 maddeden oluşan birinci bölümü kabul edildi.

18 Mart 2020 Çarşamba

Başkanvekili Erdoğmuş, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 105. yılında Çanakkale şehitlerini andı.

Önemli günleri, geceleri ve tarihi olayları anmanın, temelde karanlıkta bir fanus yakmak gibi olduğunu anlatan Nimetullah Erdoğmuş, bu tür tarihi dönemeçlerde anmaların, karanlıkları aydınlatmada çok önemli etkilerinin olduğunu söyledi. Erdoğmuş, şunları kaydetti:

"Tarihi olayları anma ile yetinmeyerek, anlamayı yani içeriği esas alma gayesine matuf bir duruş esastır. Çanakkale şehitlerini anmak ve anlamak bizce Çanakkale ruhunu çok iyi bir şekilde canlı tutmakla mümkündür. Çanakkale ruhunu meydana getiren, hiç şüphesiz halkların kardeşliğinin o birleşiminden, o kaynaşmasından hatta yan yana değil de iç içe ebedi istirahatgahlarında bulunmalarından açığa çıkan Çanakkale ruhu, hepimizi bağımsızlık konusunda aynı paydada birleştiriyor."

Konuşmasının ardından Başkanvekili Erdoğmuş, milletvekillerine gündem dışı söz verdi.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, koronavirüs salgınının, koruyucu sağlık hizmetinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirtti.

Birçok meslek grubunun şu an çalışmadığını ancak sürekli şiddete uğrayan, aşağılanan sağlıkçıların görevinin başında olduğunu vurgulayan Arık, sağlık çalışanlarının ne kadar ulvi bir mesleği icra ettiğini bir kez daha gördüklerini kaydetti.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız da, koronavirüs salgınının ilk kurbanının dün gece verildiğini anımsattı.

Koronavürüsün, MERS ve SARS virüslerinin mutasyona uğramış şekli olduğuna işaret eden Yediyıldız, "Solunum yoluyla bulaşan bu hastalık, çoğu zaman hafif şekilde geçirilmektedir. Hastalık daha çok yaşlılarda ve kronik hastalığı bulunan insanlarda ağır şekilde etkisini göstermektedir. Bugün bu hastalık Çin'de belirli bir seviyeye inmiş ama Avrupa'yı merkez kılmıştır. Türkiye ise bu salgının Çin'de başlamasıyla en iyi tedbirleri alan ülke olmuştur. Cumhurbaşkanımız liderliğinde tüm bakanlıklar bu virüsle ilgili önemli mücadele göstermiştir. Vakaların hepsi kontrol altındadır. İnşallah daha ileri gitmeden güzel neticelere ulaşacağız. Bu mücadelede gecesini gündüzüne katarak gayretini esirgemeyen tüm sağlık çalışanlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum." diye konuştu.

TBMM Genel Kurulunda, Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, grup başkanvekillerine yerlerinden söz verdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, koronavirüs nedeniyle İYİ Parti'nin bir izleme komitesi oluşturduğunu söyledi.

Türkiye'de tetkik sayılarının yeterli olmadığı, yeterli tetkik kitinin bulunmadığını ve tetkik sonuç hızının da yavaş olduğunu gözlemlediklerini belirten Dervişoğlu, "Henüz tetkik yapılmamış vatandaşların içinde taşıyıcı olma ihtimali olanlar bulunabilir. Bu durumun önüne geçmek adına atılması icap eden adımlar bir an önce yerine getirilmelidir. Sağlık Bakanlığının şu ana kadar yürüttüğü süceci ve verdiği mücadeleyi kıymetli buluyoruz. Bundan sonra yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek adına uyarılarımızın dikkate alınacağını temenni ediyoruz." diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, koronavirüs tedbirlerinin üst seviyede uygulanmaya çalışıldığını, sorunun küresel, mücadelenin ise ulusal olduğunu söyledi.

Mücadele kapsamında kamu çalışanlarına kolaylık dileyen Bülbül, dün akşam sosyal medyaya yansıyan bir görüntünün herkesin canını sıktığını ifade etti. Bülbül, şöyle dedi:

"Fransa'dan gelen uçakta bulunan yolcuların karantina alanına taşınması sırasında bir hanımefendi durdurulan otobüsten indiriliyor. Diğer yolcuların kızgınlıkla söylemedikleri laf kalmıyor. Bu hadise kısa sürede gündem haline geliyor. Hükümet olaya müdahil oluyor ve bu hanımefendinin de karantinaya alındığı bilgisi paylaşılıyor. Konunun takibi güzel fakat bu hadiseler yaşanmaması gereken durumlardır. Tam manasıyla motive olduğumuz bir anda devletimizin de çok büyük bir seferberlik halinde mücadele verdiği günlerde bir hadsizin vermiş olduğu kanuna aykırı emir sebebiyle tüm Türkiye'nin motivasyonunun kırılması bizleri derinden sarsmaktadır. Bu noktada karantina tedbirleri dışında, hukuka aykırı faaliyetlerle ilgili soruşturma başlatılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu emekler zayi edilecek türden emekler değildir. Bu karantina tedbirlerinde yaşanacak sapmaların bedeli hepimiz için çok ağır olabilir. Karantina tedbirleri dışında hareket edilmesine sebep olan kim varsa bedelini ödemek zorundadır. Bu noktada milletimizin güvenini sarsmaya kimsenin hakkı yoktur."

HDP Grubu adına Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, koronavirüs ile bir süre daha yaşanacağının anlaşıldığını söyledi.

Sağlık çalışanlarının yeterli çabayı gösterdiğini ancak hükümetin öncesinde herhangi bir eylem planının olmadığının görüldüğünü savunan Tiryaki, "Dünya 5'ten büyük ve yalnız 5 ülke dünya ile ilgili kararları vermemelidir. Türkiye de 1'den büyüktür. Her nedense bir kişi ve çevresindekiler muhalefet yokmuş gibi kararlar alıyor. Pandemi ilan edilen bir hastalıkla ilgili bir komisyon kuramadık. Bir ortak akla ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Türkiye'nin ve dünya tarihinin akışını değiştiren Çanakkale Zaferi'nin 105. yıl dönümü olduğunu dile getirdi.

Bu zaferin, Anadolu halklarının topuyla, tüfeğiyle, kanıyla, canıyla verdiği en önemli mücadele olduğunu vurgulayan Özel, şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden süreçte bir dönüm noktası olarak değerlendirdiğimiz Çanakkale Zaferi, aynı zamanda 1. Dünya Savaşı'nın seyrini değiştirerek tarihe 'Çanakkale Geçilmez' sözüyle yazılmış bir destanın adıdır. Bu destanın ardından Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde emperyalizme karşı kurtuluş mücadelesini başlatan ve bağımsız bir devlet kurmayı başarmış olan halkımız, tüm dünyanın ezilen, mazlum ve mağdur halklarına örnek olmuştur. Bugün bir kez daha tarihin akışını değiştiren Çanakkale Zaferi'nde Anadolu halkının verdiği onurlu mücadeleyi saygıyla anıyor, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 105. Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü'nde vatan topraklarımızın kurtarılmasında canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum."

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan da Çanakkale Zaferi'nin, aziz milletin bu topraklardan kendisini sürüp çıkarmak isteyen emperyalistlere karşı verdiği kutlu mücadelenin adı olduğunu söyledi.

Şehitlerin ruhlarının şad olmasını dileyen Özkan, "Çanakkale, bu kutlu aziz milletin tarih boyunca verdiği o şanlı destanların abideleşmiş halidir. 7 düvele karşı bu milletin, tüm farklılıklarını bir kenara bırakarak yekvücut olup verdiği şanlı mücadelenin adıdır Çanakkale. İstiklal Marşı'na ilham kaynağı olan, mesele mukaddesatımız, vatanımız, milletimiz, bayrağımız ve devletimiz olduğu zaman; tek tek, akın akın şehitler tepesine koşan bütün farklılıklarıyla bu aziz milletin zaferinin adıdır. Bu kutlu zaferin 105. yılında bu vatanı bizlere emanet eden şanlı ecdadımızı, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi şükranla yâd ediyorum."

Özkan, koronavirüs ile ilgili mücadelenin dünya genelinde sürdüğünü, Türkiye'de alınan önlemler ve milletin de dayanışmasıyla bu belayı en kısa sürede ortadan kaldıracaklarına inandığını ifade etti.

Türkiye'de geçmişten bugüne gerçekleştirilen sağlık yatırımlarıyla bu tür hastalıklarla mücadelenin çok önceden başlatıldığına dikkati çeken Özkan, şunları kaydetti:

"Bu mücadeleye koronavirüs vakasının görüldüğü anda başlayarak zaten başarıya ulaşmak mümkün değil. Başta İtalya olmak üzere maalesef Avrupa'nın içinde bulunduğu sorun, altyapı eksikliğidir. Bu anlamda Avrupa'nın ve kişi başına düşen yatak sayısıyla dünyanın en iyi ülkeleri arasındayız. Bu süreci sağlık çalışanlarımızın da müdahalesiyle atlatacağız. 120 dünya ülkesi içinde ilk 10 içinde yer almaktayız. Milletçe birlik ve beraberlik içinde yapmamız gereken tek şey, Bilim Kurulu'nun direktiflerine harfiyen uymaktır. Edirne'den Kars'a hedefimize başarılı sonuçlarla yürüyeceğiz. Dünyada koronavirüs ile mücadele eden ülkelerin bir kısmı insan yaşamını, bir kısmı ekonomiyi öteledi ve İtalya'nın içine düştüğü durumla karşı karşıya kaldı. Bazıları mücadele yerine sürü bağışıklığı sistemini uygulamaya çalıştı. Bizler ise 82 milyonun dayanışmasıyla disiplinli şekilde, Bilim Kurulu'nun aldığı kararlara harfiyen riayet etmek suretiyle hedefimize ilerliyoruz."

**** HABERİN DEVAMINA "İLGİLİ DOKÜMANLAR" BÖLÜMÜNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.****
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.