TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

KOMİSYON BAŞKANI YEDİYILDIZ'DAN KORONAVİRÜS AÇIKLAMASI


TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) ilişkin TBMM TV'ye değerlendirmelerde bulundu.

17 Mart 2020 Salı

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) küresel bir hadise olduğunu anımsatan Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Şenel Yediyıldız, "Türkiye'de şu anda 47-48 vaka vardır. Şu ana kadar hamdolsun bir ölüm olayı olmadı. İnşallah bundan sonra da olmaz. Ama bunlar kaçınılmaz yani yeniden vakaların çıkması, Allah vermesin ölümlerin olması bunlar pandemi dediğimiz salgınlarda olağan şeylerdir. Biz fert olarak kendi üzerimize düşeni yapmamız lazım. Sağlık Bakanlığımız da tüm bakanlıklar kendi üzerlerine düşeni fazlasıyla yapıyorlar. Sağlık Bakanlığı her gün bilgilendirme yapıyor açık ve net şeffaf bir şekilde çalışıyor. Etrafımızda en çok etkilenen ülkeler olmasına rağmen en az etkilenen durumdayız." şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığının koronavirüs riskine karşı önerilen 14 kurala hassasiyetle uyulmasının altını çizen Yediyıldız, kurallara uyulduğu takdirde koronavirüsten etkilenilmeyeceğini belirtti.

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında uyulması gereken kurallara değinen Yediyıldız, şunları kaydetti:

"Bunların içinde en önemlileri birincisi tokalaşmamak ve kucaklaşmamak. İkincisi mesafeli durmak. Yani toplum yerlerinden uzaklaşmak. Metrodan, tramvaydan, sinema vs. Bunlar zaten yasaklandı. Elimizi yıkamak. Hastaysak maske takmak. Yani virüsü taşıyorsak maske takmak. Virüsü taşımıyorsak maske takmamızın bir anlamı yok. Bunları yaparsak Allah'ın izniyle bu virüs bize uğramadan kurtulmuş oluruz. Ben hafta sonu kendi seçim bölgem Ordu'daydım. Tokalaşma yapmadım, mesafeli durdum ve kalabalık yerlere gitmedim. Milletvekilleri de bunları yapacaktır."

Halka büyük bir görev düştüğünü kaydeden Yediyıldız, devletin tüm görevleri yerine getirdiğini ve yurt dışı giriş ve çıkışların kontrollü yapıldığını belirterek "Herkes kontrol altında. Sadece kişiler kendini kontrol altında tutacak. İnsanlar o 14 maddenin uyulması gerekenlerine uyacak. Yapacağımız şey bu." diye konuştu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.