TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP'UN 14 MART TIP BAYRAMI MESAJI


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop: "Yüz yıl öncesinden bugüne, gözlerimizi yaşartan kahramanlıklarını saygı ve minnetle anıyor, tüm sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramını kutluyorum."

14 Mart 2020 Cumartesi

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Şentop'un mesajı şöyle:

"Osmanlı Devleti'nde yeni tıp eğitimine geçişin yapıldığı 14 Mart 1827 tarihi öncü isimleri yetiştiren tıp fakültelerinin açılmasının başlangıcını oluşturmaktadır. Osmanlı Devleti Sultan 2. Abdülhamit'in döneminde tamamlanan bugünkü Haydarpaşa Külliyesi içindeki bina, gerek Çanakkale Savaşı, gerekse milli mücadele yıllarında tıbbiyelilerin destansı mücadele verdikleri mekânlardan biridir.

14 Mart'ı "Türk tıbbiyesinin millî direnişte şahlandığı gün..." olarak niteleyen doktorlarımız, o günden bugüne bütün millî mücadelelerde verdikleri fedakârca çalışmalarıyla göz doldurmuşlardır.

Çanakkale'de tüfeği omzuna takarak cephede düşmana karşı süngüsüyle canını ortaya koymaktan çekinmemiş, milli mücadele yıllarında hem cephedeki arkadaşlarını yaşatmaya, hem onlarla ölmeye yemin etmiştir.

Milli mücadelenin üzerinden geçen yüz yılda dünyanın sayılı bilim insanları arasına girebilecek başarılara imza atan hekimlerimiz, bugün de ülkemiz için başka bir milli mücadele vermektedir.

O gün için emperyal güçlerin saldırısını göğüslemekten korkmayan hekimlerimiz, bugün de ülkemizi, insanımızı küresel salgın tehdidinden korumak için özverili ve özenli çalışmasıyla dünyaya örnek olmaktadır. Tüm dünyayı kasıp kavuran, nice "büyük" dediğimiz devletleri karantinaya mahkûm eden yeni tip korona virüsü salgını karşısında aldıkları erken tedbirler ve toplumumuzu tüm yönleriyle bilgilendirme, bilinçlendirme gayretinden dolayı başta Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca olmak üzere, bu mücadelenin her aşamasında görev alan tüm sağlık çalışanlarımızı yürekten tebrik ediyorum.

Yüz yıl öncesinden bugüne, gözlerimizi yaşartan kahramanlıklarını saygı ve minnetle anıyor, tüm sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramını kutluyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.