TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM MİLLİ EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU TOPLANDI


TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler başkanlığında toplandı.

12 Mart 2020 Perşembe

Toplantıda kısa bir konuşma yapan TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, YÖK'ün 8 milyona yakın öğrenci, 170 bini aşkın öğretim elemanı, 129'u devlet, 73'ü vakıf üniversitesi, 5'i de vakıf yüksekokulu olmak üzere 207 yükseköğretim kurumu ile toplumun oldukça geniş bir kesimi için çalışmalar ve koordinasyon görevi yürüttüğünü söyledi.

İşler, YÖK'ün üniversiteleri kontrol eden bir yapıdan çok, yetkilerini mümkün mertebe üniversitelere devreden, politikalar belirleyen, yeni projeler ortaya koyan, ülke ekonomisine katkı sunmaya çalışan bir yapı olarak çalıştığını ifade etti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, kurulun çalışmaları hakkında komisyon üyelerine sunum yaptı. YÖK Başkanı Saraç, 40 yıldır tartışılan ama gerçekleştirilmeyen çeşitlilik ve misyon farklılaşmasını gerçekleştirdiklerini belirterek, "Şeffaf bir ortamda rekabeti teşvik edecek bir şekilde üniversitelerimizi yarıştırıyoruz. Hedef odaklı uluslararasılaşmaya gittik. YÖK tarafından yükseköğretim tarihinde ilk kez 2015 yılında başlatılan Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler kapsamında ilgili paydaşların da katılımıyla daha önce seçilen 10 üniversiteye ilaveten yeni 5 üniversiteye ihtisas alanları açtık." dedi.

Türkiye'de 178 bin yabancı uyruklu öğrenci bulunduğunu anlatan Saraç, bu öğrencilerin büyük çoğunluğunun bölge ülkelerinden olduğunu, 36 ülkeden üniversitelerle başlatılan ortak proje çerçevesinde 740 öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yaptıklarını dile getirdi.

Yekta Saraç, "Proje Tabanlı Değişim Programı çerçevesinde 36 ülkeden üniversitelerle üniversitelerimiz arasında yürütülen 114 ortak projede öğrenci ve akademik personel değişimi için destek sağlandı." diye konuştu.

Belirlenen bazı üniversitelerde Dijital Dönüşüm Projesi başlattıklarını anlatan Saraç, 16 üniversitede 5 binin üzerinde öğretim elemanına Dijital Çağda Yükseköğretimde Öğrenme ve Öğretme dersi verildiğini söyledi. Yekta Saraç, bu üniversitelerde 50 binin üzerinde öğrenciye de bir dönem boyunca dijital okuryazarlık dersi verildiğini vurguladı.
Tez sayısının 2019 sonu itibarıyla 594 bin 124'e çıktığını, bunlardan 431 bin 270'inin erişime açık olduğunu ifade eden YÖK Başkanı Saraç, tezlerde 5 milyon 36 bin 614 araştırmacıdan yararlanıldığını belirtti.

Başkan Saraç, erişime açılan tez sayısının her geçen gün arttığına dikkati çekerek, "2017 yılında erişime açılan tez oranı yüzde 56,3 iken bu oran 2019 yılında yüzde 96,5'e çıkmıştır." ifadelerini kullandı.

Saraç, koronavirüs nedeniyle yapılan tartışmalara ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Saraç, koronavirüs ile ilgili dün İstanbul ve Ankara'daki üniversite rektörleri, en fazla yabancı uyruklu öğrencisi olan üniversitelerin rektörleri ve Bilim Kurulu üyeleriyle birlikte bir toplantı yaptıklarını anımsattı.

Birkaç üniversitenin tatil ilan ettiğini ancak bunu yanlış bulduklarını belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, "Bu konunun bir devlet kararına dönüşmesi lazım. Biz bunları yanlış buluyoruz. Bahçeşehir veya Boğaziçi üniversitelerinin öğrencileri değerli de diğerleri değersiz mi oluyor? Burada onların aceleci tavrı yanlışa da doğru gidiyor." diye konuştu.

Yekta Saraç, yurt dışında yükseköğrenim gören öğrenciler için İstanbul'daki bir üniversiteye geçiş talebiyle karşılaştıklarını vurgulayarak, "Şimdi bunlar başladı. Biz bu meselenin sükûnetle yönetilmesinden yanayız. Paniklemeye başladığımızda marketlerde ve eczanelerde raflar boşalıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Hastalıklara cevap verme noktasında ilköğretim öğrencileriyle belli bir yaştaki üniversite öğrencisinin durumunun çok farklı olduğuna işaret eden Saraç, okulların tatil edilmesi beklentilerine ilişkin de şunları söyledi:

"Büyükşehirlerde yüzbinlerce öğrenci okuyor. Bunların hepsi memleketlerine dağılacak. Dolayısıyla hastalıkla ilgili bir risk olabilir. Bunun için tatil meselesinde mütereddidiz. Devlet kararına uyacağız. Oradan bir karar gelmeden atacağımız adımın sağlık açısından da risk taşıyacağını düşünüyoruz. O yüzden bugün itibarıyla bütün üniversitelerimizde bir rektör yardımcısı görevlendirildi. YÖK'ten bir enfeksiyoncu görevlendirdik. Sağlık Bakanlığıyla koordinasyon içinde bilgilendirme sürecine başlıyoruz. Meselenin hemen tatile getirilmesini doğru bulmuyoruz. Bizim dışımızdaki mercinin yani devletin bu kararı alması lazım."

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da, Milli Eğitim Bakanlığına koronavirüsü konusunda önlemleri içeren bütünlüklü bir çağrı yaptıklarını söyledi. Okulların tatil edilmesinin tartışılabileceğini dile getiren Kaya, öncelikle okullarda yaşanan hijyenik sorunlarını çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Belediyelerin, okulların su borçlarını şimdilik rafa kaldırması gerektiğini belirten milletvekili Kaya, "Sadece okulları tatil etmek çocuklarla velileri özellikle büyük AVM'lere sevk etmeye neden olur. Burada tedbirlerin bütünlük içinde alınması lazım. Milli Eğitim Bakanlığının alacağı her türlü tedbirin arkasında biz duracağız." diye konuştu.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki ise, YÖK'ün, ihraç edilen akademisyenlerle ilgili karşı bir tutum içine girmeyerek dolaylı da olsa bu haksızlıkların yanında yer aldığını ileri sürdü.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.