TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP'UN İSTİKLAL MARŞI'NIN KABUL EDİLİŞİNİN 99. YILI MESAJI...


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, İstiklal Marşı'nın kabulünün 99'uncu yılı ve İstiklâl Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u anma günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

12 Mart 2020 Perşembe

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un mesajı şöyle:

"İstiklal Marşı, büyük şair ve dava adamı Mehmet Akif Ersoy'un, Anadolu'nun dört bir yanında devam eden Milli Mücadele'nin ruhunu ve kararlılığını yansıtan ve aynı zamanda o büyük mücadeleye coşku ve heyecan kazandıran abidevi eseridir.

İstiklal Marşı, zalime, işgalciye ve sömürgeciye boyun eğmeyen ve dünyaya meydan okuyan bir direnişin destanıdır. Merhum Akif'in mısraları, Milli Mücadele'nin ruhunu temsil eden, sadece lafzıyla değil, manası ve hakikatiyle her an yaşayan bir coşkudur, heyecandır.

Bugün yediden yetmişe, hepimizin aynı inanç ve heyecanla okuduğumuz, ezberlediğimiz ve haykırdığımız bu marşın her mısraında, tarih vardır, medeniyetimizin ortak değerleri, vatan ve bayrak aşkı vardır.

99 yıl önce kaleme alınan ve Akif'in kahraman ordumuza ithaf ettiği bu marş, milletin tüm fertlerinin aynı heyecan ve imanla verdiği İstiklal Harbi'nin adeta manifestosudur. Varlığımıza ve birliğimize yönelik her tehdit karşısında, "nazlı" ve "şanlı" hilalin altında toplanmaya hazır milletimizin ortak vicdanı, yüreği ve iradesidir.

İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yıl dönümündeyiz. Aynı zamanda TBMM'nin kuruluşunun ve Milli Mücadele'nin de 100. yılını idrak ediyoruz. Başta İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılan tüm kahramanları, rahmet ve minnetle yad ediyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.