TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP’TAN ALMANYA’DA GERÇEKLEŞEN SALDIRI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop Almanya’nın Hanau şehrinde düzenlenen ırkçı saldırı ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Şentop, daha sonra konu ile ilgili gazetecilerin sorusunu yanıtladı.

20 Şubat 2020 Perşembe

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un açıklaması şöyle:“Almanya’da ırkçı terörün vardığı son nokta, Türklerin de hedef alındığı Hanau saldırısıdır. Özelde Alman, genel olarak Batılı yöneticiler, terörle uzaklarda değil, kendi ülkelerinde mücadele etmeliler. Saldırıyı lanetliyor, hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum.

Avrupa, yükselen ırkçı saldırılara “dur” diyecek tedbirleri almadığı sürece bu saldırganlar, daha fazla katliam yapma cesaretini kendilerinde bulmaktadırlar. Bu katliamlar, suçlulara hak ettiği cezayı vermeyerek örtülü destek gösteren devlet yönetimlerini de sorumlu kılmaktadır.

Umut ediyoruz ki Almanya, bu sefer sorumluluğunun tam anlamıyla farkında olur ve soruşturmayı titizlikle sürdürür; gerçekten bunun bir ırkçı saldırı olduğunu ortaya koyacak tavrı gösterir. Aksi takdirde ırkçıların, başına daha büyük dert açacağını görmelidir.”

TBMM Başkanı Şentop, Karadağ Meclis Karadağ Parlamento Başkanı Ivan Brajoviç ve beraberindeki heyet ile görüşmesinin ardından gazetecilerin konuyla ilgili sorusunu yanıtlayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Büyük bir üzüntü duydum bu haberi aldığım zaman. Almanya da ırkçı yapılanmaların ırkçı eylemlerin geliştiğini endişe ile takip ediyoruz. Bilhassa Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarına karşı girişilen eylemlerde de bu boyutlara varılması hakikaten çok ciddi endişeler doğuruyor bizim açımızdan. Avrupa ülkeleri, başta Almanya olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde terörle mücadele için bazı çalışmalar yürütürken kendi evlerinde kendi topraklarında ırkçı terörün yabancı düşmanı terörün, islamafobik terörün yükselişine engel olmayı öne almaları gerekir. Almanya’nın artık gerçek manada bu işin sorumluluğunun farkına varması ve ırkçı nazi kökenli terör faaliyetlerine karşı gerekli tedbirleri alması ve esasen bunu da gerçekten öncelikle kabul etmesi gerekiyor.

Ben inşallah bundan sonra bu konuda daha fazla dikkat ve titizlik gösterileceğini, ırkçı ve nazi kökenli terörle mücadele dilmesi gerektiğini. Bu olayın bizi bu konuda ikaz etmesi gerektiğini düşünüyorum.”
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.