TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL'İN BASIN TOPLANTISI


CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

13 Şubat 2020 Perşembe

CHP Grup Başkanvekili Özel, AK Parti MKYK toplantısında bir sunum yapıldığını ve buna yönelik yayımlanan haberlere göre İş Bankası'ndaki Atatürk hisselerinin Hazineye devrine çalışıldığını belirterek, "Bankacılık Kanunu'nda bir değişiklik gündemde olduğu için bu tip bir operasyona niyetlenilmiş olması son derece manidar." dedi.

AK Parti'nin, Ana Muhalefet Partisi'ne her yolu denemesine rağmen diş geçiremediği için CHP'yi nasıl rahatsız edeceğini düşündüğünü öne süren Özel, "Bunları nasıl üzeriz, nasıl zorlarız, karıştırırız? İş Bankası'nı gündeme getirelim" diye düşünüldüğünü söyledi.

Özgür Özel, buna en son eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in tenezzül edip önce başardığını, sonra da hukuk karşısında mahcup olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Yattığı yerden görüyorsa, 'bizim çocuklar bana rahmet okuturlar' diyordur. Kenan Evren buna tenezzül eden son kişiydi. Hukuk karşısında mahkûm olmuştu. Daha önce de buna tenezzül edildi hep ve hukuk, her zaman Cumhuriyet Halk Partisini haklı buldu. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisinin bu meseleye yaklaşımı aslında başta anayasal güvence altında."

Örf, anane, gelenek, görenek ve hukukun emrinin, AK Parti'nin bir mirasa, vasiyetnameye karşı yasa teklifi hazırlamasını zaten olanaksız kıldığını savunan Özel, "Vasiyetnamelere karşı yasa çıkaramazsınız. Vasiyetnameler, yerine getirilir." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özel, miras hukukunun tartışmaya açılmaya çalışıldığını ileri sürerek, bunun yargıdan döneceğini iddia etti.

Tartışmalar başladığında İş Bankası'nın 2018'de Türkiye'nin birinci bankası iken 2019'da ikinci bankası olduğunu, Şubat 2020'de dördüncü sıraya gerilediğini belirten Özel, dünya sıralamasında 2018'de 150. sırada bulunurken, 2019'da 179, bu yıl da 197. sıraya düştüğünü kaydetti. Özel, "Sebep bu tartışmalar, başka hiçbir sebebi yok." değerlendirmesinde bulundu.

CHP'nin "yumuşak karnının arandığını ama böyle bir şey olmadığını" anlatan CHP Grup Başkanvekili, şu ifadeleri kullandı:

"Siz almaya kalkarsınız, CHP öyle bir mücadele verir ki hiç öngöremediğiniz bir mücadeleyi verir, pişman olursunuz. Buralar nelere şahit oldu. CHP buraya kendisini yollayanlardan aldığı güçle Mecliste bu mücadeleyi veriyor. CHP neye güveniyor, milletin verdiği göreve ve ay yıldızlı al bayraktan aldığı güce.

Hadi bakalım. Getirin, Kenan Evren'in yaptığını yapın. Zaman gazetesinin manşetten, İş Bankasıyla ilgili yaptığı çağrılara uyun bakalım. Zamanında FETÖ'cüler de istiyordu. Buna tenezzül ederseniz bizim buna karşı nasıl cevap vereceğimizi kolay kolay öngöremezsiniz. CHP buna direnir, en sonunda başarsanız da hukuktan döner."

Özel, Atatürk'ün kendi el yazısıyla hazırladığı vasiyetnamesine göre hisselerin CHP'ye bırakıldığını ifade ederek, "Bu vasiyeti Allah korumuş" diye konuştu.

"Hazine'ye neden bırakmadı?" şeklindeki sorulara karşı CHP'li Özel, Atatürk'ün Orman Çiftliği dahil çiftlikleri de hazineye bıraktığını belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Özel, "bir banka yönetiminde siyasi parti bulunmasın" diyenlere rağmen, hisselerin devredilmesi durumunda yönetimin Varlık Fonu'nun Yönetim Kurulu Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'a bırakılacağını iddia etti.

Elle tutulur gerekçe bulunmadığını belirten Özel, "İş Bankası demek Türkiye demektir. Yerli ve milli diyorsan İş Bankası yerliliğin ve milliliğin daniskasıdır." diye konuştu.

Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısındaki konuşmasında sorduğu soruların cevaplanmasını istedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un "Parlamentonun yanlış yapmayacağına herkesin inanması gerektiği" şeklindeki açıklamasını da değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Özel, Meclisin de yanlış yapabileceğini belirtti. Bu yüzden Anayasa Mahkemesi olduğuna işaret eden Özel, "Meclis yanlış yapar, Meclistekiler yanlış yapabilir, önemli olan yanlışın durdurulabilmesi, yanlıştan dönülebilmesidir." şeklinde konuştu.

Özel, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na bir bakan tarafından tuzak kurulmaya çalışıldığı iddiasına ilişkin soru üzerine Özel, söz konusu bakanın kim olduğunu bilmediğini söyledi.

CHP'li Özel, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül'ün, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e soru önergesiyle bu durumu yaklaşık 9 ay önce sorduğunu ancak 15 günde cevap verilmesi gerekirken önergenin hala yanıtlanmadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, TBMM grup toplantısındaki bazı ifadeleri nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 500 bin liralık manevi tazminat davası açtığının hatırlatıldığı Özel, "Sürpriz değil, kendi rekorunu kıramamış; 1 milyon liralık açmıştı daha önce. Kendi rekorunu kıramadığına göre geçen seferki kadar kendisini rahatsız edememişiz demektir. Bunu kendimiz değerlendireceğiz." dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.